با هدف حمایت از پژوهش های پایه و كاربردی؛

تصویب کلیات ایجاد بنیاد ملی علم ایران

تصویب کلیات ایجاد بنیاد ملی علم ایران

جاوید شو: به گزارش جاوید شو، دبیر ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: کلیات ایجاد بنیاد ملی علم ایران امروز در ستاد نقشه جامع علمی کشور مورد موافقت قرار گرفت و تصویب گردید.

به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر رجبعلی برزویی امروز در حاشیه جلسه ۱۷۲ شورای ستاد نقشه جامع علمی کشور، در مورد مباحث مطرح شده در این نشست اظهار داشت: در این نشست موضوع تبدیل صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور به بنیاد ملی علم ایران بود که بحث و بررسی گردید.

وی با اشاره به تاریخچه تاسیس این صندوق، اظهار داشت: این صندوق در سال ۱۳۸۲ تشکیل شد و پس از تشکیل معاونت علمی ریاست جمهوری ذیل این معاونت فعالیت خودرا ادامه داد. وظیفه این صندوق، به صورتی پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور بود.

دبیر ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ی اهداف بنیاد علم ایران، توضیح داد: این تغییرات باتوجه به رویکرد جدید و نیازهایی که در کشور وجود دارد، اعمال شد تا این بنیاد بتواند خصوصاً در زمینه های پژوهش های پایه و پژوهش های کاربردی و بخش هایی که ما در آنها حدودا با خلأ مواجه هستیم و بخش هایی که کسی متولی آن نیست، فعالیت کند تا از این طریق بتواند به کسب مرجعیت علمی و فناوری کمک نماید و ذیل سیاست های علم و فناوری نقشه جامع علمی کشور، بتواند این سیاست ها را پیاده سازی کند.

وی اضافه کرد: پشتیبانی از پژوهش های بنیادی و پژوهش های پایه و توسعه نظام مند علوم پایه و علوم انسانی از ماموریت های جدید این بنیاد است تا بتواند از این طریق به حل مسائل کشور کمک نماید.

برزویی اشاره کرد: بنیاد ملی علم ایران در این راه به موضوع فناوری ها ورود نخواهد کرد و بیشتر در مرز فناوری کارها را جلو خواهد برد.

وی افزود: برنامه های هدفمند پژوهش، ایجاد جریان ملی ترویج علم، همکاری بین المللی، شفافیت در زمینه ها و عملکرد آن و نظام سازی و اعتبارسنجی و مدال های علمی از ماموریت های این مجموعه است.

دبیر ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد: امروز در ستاد نقشه جامع علمی کشور با کلیات ایجاد بنیاد ملی علم ایران موافقت و تصویب گردید. قرار شد که اساسنامه ظرف دو هفته با کمک دست اندرکاران معاونت علمی و دستگاه های ذیربط در ستاد علم نهایی شود و به جلسه بعدی ستاد نقشه بیاید.

وی اضافه کرد: انشالله در جلسه ستاد نقشه مصوب خواهد شد و برای تصویب نهایی به صحن علنی شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد رفت.

نهایی شدن سند ملی امنیت غذایی

برزویی در مورد وضعیت سند ملی امنیت غذایی، توضیح داد: این سند نهایی شد و برای توشیح رفته است.
1402/02/22
22:52:21
5.0 / 5
238
تگهای خبر: برنامه , دستگاه , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو