ایجاد کمیسیون تخصصی بین رشته ای در دانشگاه تهران

ایجاد کمیسیون تخصصی بین رشته ای در دانشگاه تهران

جاوید شو: جاوید شو: ایجاد کمیسیون تخصصی بین رشته ای در دانشگاه تهران، ارتقای گروه بیوتکنولوژی به دانشکده و همین طور شناسایی رشته هایی که دارای ظرفیت ایجاد دکتری پیوسته هستند، در نشست شورای دانشگاه تهران به ریاست دکتر سید محمد مقیمی رییس دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر سید محمد مقیمی، رییس دانشگاه تهران در نشست شورای دانشگاه که با حضور اعضای هیات رئیسه دانشگاه و رؤسای دانشکدگان، دانشکده ها و پردیس های بین الملل برگزار شد، درباره ی ارتقای گروه بیوتکنولوژی دانشگاه تهران، با یادآوری قدمت ۲۵ ساله این گروه، اظهار داشت: گروه بیوتکنولوژی، دانشجوی دکتری پیوسته پذیرش می کند و شرایط این گروه در دانشگاه تهران منحصر به فرد است. دانشجویانی که در این گروه پذیرش می شوند از بهترین رتبه های کنکور سراسری هستند و در حقیقت دکتری پیوسته بیوتکنولوژی را به پزشکی ترجیح داده اند.
دکتر مقیمی اضافه کرد: اساتید این گروه، جوان و فعال می باشند، ولی در طول همه سال هایی که از فعالیت این گروه می گذرد، توجه خاصی به آنها نشده است، به صورتی که یکی از با اهمیت ترین دغدغه هایشان فضای فیزیکی و محل استقرار فعلی آنها است که در وضعیت خوبی قرار ندارد.
رییس دانشگاه تهران با بیان این که یک ساختمان ۵ طبقه برمبنای نیازهای گروه بیوتکنولوژی درحال تعمیر و تجهیز است، اظهار نمود: ساختمان جدید گروه بیوتکنولوژی از شروع نیمسال دوم به بهره برداری خواهد رسید.
دکتر مقیمی در بخش دیگر سخنانش در جمع اعضای شورای دانشگاه تهران تصریح کرد: آمادگی داریم مجوز ایجاد رشته هایی که امکان راه اندازی دکتری پیوسته آنها در دانشگاه تهران وجود دارد را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کسب نماییم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، کلیات ارتقای گروه بیوتکنولوژی به دانشکده، در نشست شورای دانشگاه بررسی گردید و قرار شد سازوکارهای اجرائی آن در هیات منتخب دانشگاه تهران با حضور رییس دانشگاه، اعضای هیات رئیسه و رؤسای کمیسیون های تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گیرد. همین طور دکتر حسین مهدوی استاد دانشکده شیمی دانشکدگان علوم از طرف رییس دانشگاه تهران به عنوان مسئول تهیه طرح ارتقای گروه بیوتکنولوژی به دانشکده معرفی گردید.
دکتر مقیمی همین طور با اشاره به اینکه بحث ایجاد رشته های جدید و هماهنگی های بین رشته ای در کمیسیون های تخصصی صورت می گیرد، از ایجاد یک کمیسیون تخصصی جدید با عنوان کمیسیون تخصصی بین رشته ای در دانشگاه تهران آگاهی داد.
دانشگاه تهران دارای ۷ کمیسیون تخصصی با عناوین کمیسیون تخصصی مشورتی علوم انسانی، کمیسیون تخصصی مشورتی علوم اجتماعی و رفتاری، کمیسیون تخصصی مشورتی معماری و هنر، کمیسیون تخصصی مشورتی فنی، کمیسیون تخصصی مشورتی علوم پایه، کمیسیون تخصصی مشورتی کشاورزی و کمیسیون تخصصی مشورتی پردیس های خودگردان است که برمبنای بحث و بررسی صورت گرفته، قرار شد کمیسیون تخصصی بین رشته ای علوم و فناوری نیز به عنوان هشتمین کمیسیون تخصصی در دانشگاه تهران ایجاد شود.
دکتر احمد نوحه گر، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع دانشگاه تهران نیز در این جلسه درباره ی جزییات تشکیل کمیسیون تخصصی بین رشته ای اظهار نمود: دانشکده های محیط زیست، علوم و فنون نوین، مؤسسه ژئوفیزیک و گروه بیوتکنولوژی که در آینده نزدیک دانشکده می شود، در کمیسیون بین رشته ای قرار می گیرند تا مشکلات واحدهایی که ماهیت بین رشته ای دارند را حل کنند. دانشکده حکمرانی نیز با عنایت به این که خیلی از رشته های آن دارای ماهیت بین رشته ای است، می تواند در این کمیسیون گنجانده شود.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر مهدی فکور ثقیه، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران نیز ضمن اشاره به تاکید وزارت علوم بر توسعه علوم و فناوری های بین رشته ای، اظهار داشت: موضوع بین رشته ای موضوعی است که به ناچار باید به آن سمت برویم، چون دنیا دارد به این سمت حرکت می کند و سیاست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز راه اندازی و تقویت دانشکده های بین رشته ای است.
وی ادامه داد: در گذشته سردرگمی هایی در حوزه رشته های بین رشته ای داشتیم؛ به عنوان مثال ۱۱ سال برای تصویب و اجرای مقطع دکتری مکاترونیک معطل بودیم تا این که امسال نخستین دوره پذیرش دانشجوی دکتری مکاترونیک در این رشته صورت گرفت.
عضو هیات رئیسه دانشگاه تهران، ایجاد کمیسیون تخصصی بین رشته ای را بمنظور تعیین تکلیف رشته ها و دانشکده هایی که فعالیت بین رشته ای انجام می دهند ضروری دانست و اظهار داشت: ایده های دانشگاه تهران همیشه برای دانشگاه های دیگر نیز الگو بوده و با ایجاد کمیسیون تخصصی بین رشته ای در دانشگاه تهران، سایر دانشگاه ها نیز به این سمت حرکت خواهند کرد.
منبع:

1401/11/02
12:23:39
5.0 / 5
209
تگهای خبر: برنامه , قدمت , هنر
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو