در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با وزیر فرهنگ لبنان مطرح شد:

تاکید تهران - بیروت بر توسعه روابط فرهنگی و هنری

تاکید تهران - بیروت بر توسعه روابط فرهنگی و هنری

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر فرهنگ لبنان در دیداری، ضمن اشاره به روابط و اشتراکات دیرینه فرهنگی و هنری، بر توسعه تعاملات و گسترش همکاریهای دوجانبه فرهنگی و هنری تاکید نمودند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد مهدی اسماعیلی چهارشنبه شب در دیدار با محمد وسام المرتضی وزیر فرهنگ لبنان که در تالار وحدت تهران برگزار شد، ضمن خوش آمدگویی به همتای لبنانی خود و هیات همراه، ابراز امیدواری کرد این سفر برای دوطرف ثمربخش و سبب تعمیق روابط در زمینه های فرهنگی، هنری شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلان اینکه تلاش ما این است تا روابط تاریخی دو کشور همواره حفظ و در عین حال ارتقا یابد، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران کشور دوست و برادر لبنان را بعنوان بخش عزیزی در جهان اسلام می داند که همواره بعنوان پیشانی جبهه مقاومت مایه افتخار ایرانی ها بوده است.
عضو کابینه دولت مردمی به اشتراکات تاریخی، تمدنی، فرهنگی و هنری و... دو کشور اشاره نمود و اظهار داشت: دولت مردمی تلاش دارد مطابق علایق تاریخی روابط فرهنگی خود با لبنان را گسترش دهد.
اسماعیلی به دیدار دوجانبه خود با همتای لبنانی اشاره نمود و عنوان کرد: در دیدارهای جداگانه دوطرف برای به روز رسانی تفاهم نامه های سال های گذشته و افزودن موارد جدید همکاری در جهت ارتقا سطح روابط فرهنگی و هنری تاکید نمودند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلان اینکه همیشه لبنان مورد احترام ما بوده است، تصریح کرد: بزرگان این کشور در طول تاریخ با ایران ارتباط داشته و منشا آثار علمی و گسترده بودند و ازاین رو مردم ایران به لبنانی ها علاقه دارند.
اسماعیلی ضمن اشاره به برگزاری هفته فرهنگی ایران در اسفند سال قبل در لبنان خاطرنشان کرد: این رویداد را با شکوه در لبنان برگزار کردیم و هنرمندان ایرانی در آن کشور حضور یافته و آثار هنری و اجراهای هنری خوبی برگزار کردند. به همین دلیل خوشحال هستیم که توانستیم یک هفته فرهنگی خوب را برگزار نماییم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همینطور ضمن اشاره به برنامه حضور همتای لبنانی خود در ایران اشاره کرد: در این سفر وزیر فرهنگ لبنان به سایر شهرهای ایران سفر کرده و با زیبایی ها کشورمان بیشتر آشنا خواهد شد.

اسماعیلی ابراز امیدواری کرد تا دو کشور ایران و لبنان با همکاریهای دوجانبه فرهنگی و هنری، زمینه تعاملات بیشتر دو ملت را برای توسعه دیگر روابط فراهم نموده و منشا برکات فراوان برای یکدیگر باشند.
تاکید بر توسعه روابط فرهنگی
وزیر فرهنگ لبنان هم ضمن تشکر از دکتر محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، برای تدارک سفر وی به ایران اظهار داشت: این دیدار در جهت تعامل بیشتر و ارتباط فرهنگی بین دو ملت صورت گرفت و از وزیر فرهنگ ایران تشکر می کنم که شرایط دیدار با رئیس جمهور و سایر وزرای جمهوری اسلامی یران را فراهم نمود.
کمک ایران به لبنان برای خروج از بحران ها
محمد وسام المرتضی ضمن اشاره به دیدار خود با آیت الله رئیسی رئیس دولت سیزدهم ایران عنوان کرد: در این دیدار آخرین تحولات و مسایل و مشکلات امروز لبنان عنوان شد و آقای رئیسی هم لبنان را بعنوان یک برادر و دوست خطاب و اعلام کرد، جمهوری اسلامی ایران کمک می نماید تا لبنان بحران های خویش را پشت سر گذاشته و بر مشکلات غلبه کند.
وزیر فرهنگ لبنان خاطرنشان کرد: آیت الله رییسی همینطور از لبنان به خاطر مقاومت ضد گروههای تکفیری و صهیونیست ها تشکر کرد.
وسام المرتضی اظهارداشت: البته بنده به رئیس جمهور ایران تاکید کردم که لبنان هر بحرانی که به وجود آمده پشت سر خواهد گذاشت و بحران ها را به فرصت تبدیل خواهد نمود.
وزیر فرهنگ لبنان همینطور ضمن اشاره به دیدار خود با امیر عبدالهیان وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: در این دیدار در مورد آخرین تحولات لبنان صحبت شد و ایشان توضیحاتی از گفت وگوهای وین و عربستان بیان کرد و هر دو اتفاق نظر داشتیم که پیروزی ملت ها با تمسک به آزادی وآگاهی سازی از نرمال سازی با صهیونیست امکان دارد.
به گفته وسام المرتضی، وزیر خارجه ایران از آمادگی جمهوری اسلامی ایران جهت کمک به لبنان سخنانی را مطرح کرده است.
وی در مورد دیدار خود با محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم اظهار داشت: هر دو ملت ایران و لبنان به جهت اینکه بتوانند پیروزی ها گوناگونی در عرصه های مختلف داشته باشند باید ارزش های آزادی و احترام به قومیت ها و اهتمام به جبهه مقاومت را در دستور کار خود داشته باشند و این مورد مورد نظر طرفین بود.
این مقام لبنانی اضافه کرد: دو ملت لبنان و ایران در راه گسترش و تقویت روابط فرهنگی حرکت خواهند کرد و سفرهایی از این دست بین دو کشور ادامه خواهد داشت.منبع:

1401/02/22
11:45:15
5.0 / 5
187
تگهای خبر: برنامه , زیبایی , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو