هشتمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی

هشتمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی

جاوید شو: هشتمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی توسط دانشگاه علم و فرهنگ وابسته به جهاد دانشگاهی انجام می شود.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، هشتمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی در تاریخ ۲۱ و ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ توسط دانشگاه علم و فرهنگ وابسته به جهاد دانشگاهی انجام می شود. این کنفرانس طی هفت سال قبل اندکس های ISC و SID وزارت علوم را گرفتن کرده و مورد حمایت پایگاه بین المللی IEEE قرار گرفته است.
دکتر سید سعید هاشمی، رئیس دانشگاه علم و فرهنگ وابسته به جهاد دانشگاهی اظهار داشت: مجموعه جهاد دانشگاهی و دانشگاه علم و فرهنگ همیشه به دنبال بحث های پژوهشی خصوصاً در زمینه های میان رشته ای و مباحث جدید است، بدین جهت برای اولین بار در کشور ایده برگزاری کنفرانس بین المللی وب پژوهی عنوان شد و از سال ۱۳۹۴ این کنفرانس به همت دانشگاه علم و فرهنگ اجرا شد. یکی از محاسن برگزاری این کنفرانس، ارتباط رشته های مختلف با یکدیگر است؛ با برگزاری این کنفرانس، علوم انسانی و مهندسی خصوصاً علوم کامپیوتر و IT می توانند به خوبی با یکدیگر متصل شوند و از ظرفیت های هم نیز به خوبی استفاده کنند و هم افزایی علمی و مناسبی نیز داشته باشند.
رئیس دانشگاه علم و فرهنگ اشاره کرد: خوشبختانه طی سالهای قبل استقبال خوبی از برگزاری این کنفرانس شده است اما طی دو سال اخیر به جهت انتشار ویروس کرونا، قادر به برگزاری حضوری این کنفرانس نبودیم. امسال قرار شد این کنفرانس بصورت مجازی و حضوری اجرا شود. متاسفانه تحریم ها لطمه زیادی به کنفرانس های بین المللی وارد کرده است، اما امسال با تمام همه مشکلات و محدودیت ها، برخی از دانشمندان این حوزه برای روزهای ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت ماه سخنرانی خواهند کرد که امیدواریم بتوانیم از تجربیات و دانشمندان بهره ببریم.
وی یادآورشد: امیدواریم برگزاری این کنفرانس ها موجب ارتقای اساتید و دانشجویان و این حوزه علمی در دنیا شود. همین طور امیدواریم در کنفرانس وب پژوهی آینده با در نظر گرفتن ایده های مختلف بتوانیم بنیاد کسب وکار و هسته های کسب و کاری ایجاد نماییم که از دل آنها استارت اپ بیرون بیاید. این مهم با اهداف اصلی دانشگاه یعنی اشتغال زایی و کارآفرینی بسیار نزدیک است.

بحث وب یک موضوع میان رشته ای است
دکتر محمد جواد شایگان فرد، دبیر اجرائی هشتمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی نیز تاکید کرد: هم اکنون با توجه به این که روز به روز استفاده از وب و فناوری مجازی بیشتر شده و کاربرد آن نیز بسیار همه جانبه است، اهمیتش بیش از پیش مشخص شده است. شاید سال ۱۳۹۴ که ما این ایده را مطرح کردیم آنچنان اهمیت موضوع پررنگ نبود، اما به تدریج این بحث خصوصاً طی دو سال اخیر که درگیر کرونا بودیم، بیشتر عنوان شد و بسیاری از مردم که از فضای مجازی استفاده نمی کردند به اجبار به این سمت روی آوردند و وارد فضای مجازی شدند از اینرو استفاده از اینترنت و فضای مجازی در دنیا و ایران به شکل تساعدی رشد پیدا کرده است.
دبیر اجرائی هشتمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی اظهار داشت: حالا ما در فضای مجازی در زندگی دوم به سر می بریم. به اعتقاد متخصصان این زندگی دوم درحال تبدیل شدن به زندگی اول است برای اینکه خیلی از جوانان و نوجوانان ما زمان زیادی را در فضای مجازی می گذرانند. البته نباید از اثرات جانبی این مساله نیز غافل بمانیم. این کنفرانس محلی برای ارائه موضوعات تحقیقاتی در زمینه های مختلف وب است؛ بحث وب یک موضوع بین رشته ای است و فقط فقط مربوط به بحث مهندسی کامپیوتر و فضای اطلاعات نیست. هم اکنون جنبه های مختلفی در زمینه وب پژوهی مانند روانشناسی، حقوقی و حتی هنری مطرح است. یکی از مزیت های کنفرانس وب پژوهی این است که فقط مخصوص دانشکده فنی و کامپیوتر نیست. ما از دانشکده ها و گروههای مختلف مقاله داریم و هرکسی در زمینه کاری خودش می تواند آثارش را به کنفرانس ارسال نماید.
شایگان فرد اضافه کرد: بین المللی وب پژوهی موفق شده طی هفت سال قبل اندکس های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID) وزارت علوم را گرفتن کند و مورد حمایت حوزه بین المللی IEEE (یکی از معتبرترین پایگاه اطلاعاتی دنیا) نیز قرار بگیرد. امسال ۱۳۱ مقاله در زمینه های مختلف دریافت کرده ایم که ۲۵ مقاله به شکل شفاهی(۳۰ درصد) و ۲۷ درصد نیز بصورت پوستر پذیرش شده اند. همین طور امسال حداقل از ۱۰ کشور دنیا مقاله دریافت کرده ایم.
دبیر اجرائی هشتمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی به محورهای این کنفرانس اشاره نمود و اضافه کرد: یک سری از محورهای کنفرانس فنی بوده و در رابطه با یادگیری ماشین، بازیابی اطلاعات، سیستم های توزیع شده و ابری است و یک سری دیگر از محورها نیز مانند ارتباطات و مدیا، مدیا و رسانه و وب و همین طور حقوق فناوری و وب مربوط به حوزه علوم انسانی است. همین طور در زمینه علوم انسانی محورهایی مانند تعامل انسان با کامپیوتر داریم که بین رشته های هنر و علوم کامپیوتر مشترک است. جنبه فنی آنرا علوم کامپیوتر و جنبه های بصری آنرا نیز افراد هنری و گرافیکی درگیر می کند.
وی به کاربردهای این حوزه اشاره نمود و اظهار داشت: بررسی ها نشان داده اند که بیشتر این مقالات به سمت هوشمندسازی وب پیش رفته اند. بعنوان مثال ماشین به کمک تحلیل وب آمده است. در علم وب، انسان نمی تواند خیلی از احساسات نظرات (کامنت های) یک خبر را تحلیل کند. فرضاً تحلیل نظر مثبت و منفی کاربران یک رسانه خیلی مشکل است اما تحلیل متن، تصویر، هوشمندسازی اغلب جنبه کاربردی دارد و از دل اپلیکیشن ها بیرون می آید.

منبع:

1401/02/21
19:20:17
5.0 / 5
183
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو