جاوید شو بررسی می كند؛

چرا فیلمهای سینمایی در تلویزیون تبلیغ نمی شود؟

چرا فیلمهای سینمایی در تلویزیون تبلیغ نمی شود؟

به گزارش جاوید شو رئیس انجمن سینماداران، اظهار داشت: متاسفانه صدا وسیما اساسا با وزارت فرهنگ و ارشاد هماهنگی ندارد؛ در صورتیکه هر دوی این سازمان ها کارکردشان بالا بردن سطح فرهنگی کشور است.


به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، سالهای گذشته که تکنولوژی های ارتباطی کمتر از امروز بود و دست هر شهروندی یک گوشی هوشمند نبود، شیوه اطلاع رسانی و آگاهی از خیلی از موضوعات از جانب روزنامه ها، تلویزیون و معرفی های دهان به دهان آدم ها به یکدیگر بود.
در آن سال ها که از قضا تلویزیون مخاطبان بسیاری داشت، این رسانه با پخش تیزرهای کوتاه تبلیغاتی از فیلمهای سینمایی به اطلاع یافتن مخاطب یاری می رساند و مردم متوجه می شدند که کدام فیلمها روی پرده اکران قرار دارند و بسته به ژانری که بر مبنای آن تیزرکوتاه دریافت می کردند یا به علت بازی هنرپیشه مورد علاقه شان و یا نظر مثبت (و حتی منفی) دیگرانی که فیلم را دیده بودند، ترغیب می شدند که به سینما بروند.
حالا اما سالهاست که چنین معرفی کوتاهی از فیلمهای سینمایی از جانب تلویزیون صورت نمی گیرد و مردم علاوه بر اینکه دیگر بسیار کم معرفی و تبلیغ یک فیلم را در تلویزیون می بینند بلکه به صورتی کلی کمتر در قاب تلویزیون از اخبار اکران باخبرند؛ درصورتیکه یکی از گلایه های سینماداران و کنشگران سالن های سینمایی در دوسال گذشته و در زمان هایی که سینما بازگشایی می شد بی اطلاعی مردم از این گشایش بود.
در سال جدید این گلایه به یکی از پرتکرارترین دغدغه ها و مشکلات فعالان سینمادار بدل شده است؛ اینکه چرا صدا و سیما و تلویزیون به جز آثاری محدود، پذیرنده تبلیغات سایر آثار و عموم تولیدات سینمایی نیست؟
چنانچه محمدرضا صابری سخنگوی انجمن سینماداران در اینباره اظهار داشته بود: اگر اطلاع رسانی متوسطی هم شود، سینماها با استقبال گسترده مردم در کشور روبرو خواهند شد؛ وقتی یک طرحی اجرایی می شود لازمه اش این است که تبلیغات آن هم هم پای آن پیش برود. متاسفانه باید اذعان کنم که این ضعف را داریم که اطلاع رسانی آنچنانی درباره طرح های مختلف سینمایی صورت نمی گیرد.
سخنگوی انجمن سینماداران درمورد میزان همکاری صداوسیما و شهرداری در ماه رمضان سال جاری عنوان کرد: متاسفانه صداوسیما در جهت طرح بلیت نیم بها سینماها تا افطار هیچ همکاری انجام نداده است و در زمینه آگاهی افکار عمومی قدمی برنداشته است. فقط رسانه های عمومی و خبرگزاری ها این وظیفه را برای آگاهی مردم از این طرح انجام دادند.


صورت ایده آل این بود که صداوسیما هم پای کار می آمد
بر این اساس به سراغ محمد قاصد اشرفی رئیس انجمن سینماداران رفتیم تا درک بهتری از چرایی این عدم همراهی تلویزیون با سینما داشته باشیم.
قاصد اشرفی در گفتگو با خبرنگار سینمایی ایرنا و در توضیح این مورد اظهار داشت: دلیل این مورد را باید از مسؤلان صدا و سیما پرسید که به رغم این مورد که این سازمان با بودجه ملی و کشوری اداره می شود و یکی از وظایف و تعهداتش بالابردن سطح کیفی و فکری مردم در حوزه فرهنگ است چرا همکاری خوبی با سینما ندارند؟
وی افزود: وقتی فردی تلویزیون نگاه می کند و مخاطب هر برنامه ای است هزینه و مالیاتی صرف شده تا از راه صدا و سیما خدمات و همفکری ای برای مردم ایجاد شود؛ انتظار بیشتری بابت همراهی و کمک صداوسیما داشتیم اما در هر حال فروش سینماها به نسبت آنچه انتظار می رفت، بهتر بوده است و امیدواریم همزمان با عید فطر که فیلمهای جدید هم اکران می شود، شرایط رو به بهبودی هم برود.
رئیس انجمن سینماداران افزود: هرچند اکران نیم بها در سانس های قبل از افطار شرایط را در ماه رمضان سال جاری بهتر کرده است اما صورت ایده آل این بود که صداوسیما هم پای کار می آمد و اطلاع رسانی مناسبی درباره فعالیت سینماها انجام می داد.
قاصد اشرفی ضمن اشاره به عدم همراهی صدا و سیما با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خاطرنشان کرد: متاسفانه تا جایی که خودم اطلاع دارم صدا وسیما اساسا با وزات فرهنگ و ارشاد هماهنگی ندارد؛ در صورتیکه هر دو این سازمان ها کارکردشان بالابردن سطح فرهنگی کشور است اما متاسفانه صداوسیما درمورد سینماها رسالتی که برعهده دارد را انجام نمی دهد.
وی افزود: اگر فیلمی از نظر خط قرمز صدا و سیما نباید پخش شود، سالن های سینما که شامل این مورد نمی شوند و می شود برای آنها تبلیغ کرد؛ مثلاً در برنامه ها زیرنویس شود که سینمای الف و ب این روزها باز هستند و در سانس های یک و دو و... پذیرای مخاطبان.
این سینمادار خاطرنشان کرد: یعنی مردم آگاه شوند و اطلاع پیدا کنند که اصلا این سینماها باز هستند و بلیط هایشان نیم بها هستند. سینما محلی فیزیکی است که افرادی که سرمایه شان را در آن قرار داده اند، علاقه مند به فعالیتهای فرهنگی هستند؛ یعنی سینماداران و سالن داران دیدگاه تجاری ندارند و به علت رسالتی که با سرمایه شان انجام داده اند احتیاج به حمایت دارند.
صدا و سیما در مورد مبحث فیلم حساسیت دارد
قاصد اشرفی در پاسخ به این پرسش که آیا دلیل عدم همکاری تلویزیون با سینما به علت رقابت این سازمان است، اظهار داشت: نه این مورد دلیل نیست اما شاید دلیلش این است که فیلمی از نظر آنها خط قرمز است و نباید تبلیغ شود.
وی در توضیح اینکه مسائل مالی هم در این تصمیمات دخیل است، افزود: بطور قطع مباحث مالی هم در این میان مطرح هست اما خواسته همیشگی ما از صدا و سیما این است که به یاری ما (فعالان سینمایی) بیایند و با مردمی که امروز در شرایط اقتصادی مساعدی نیستند، همراه شود.
رئیس انجمن سینماداران در توضیح این مطلب که وظیفه برقراری تعامل با صدا و سیما برعهده انجمن سینماداران نیست، عنوان کرد: این مورد به تهیه کنندگان و صاحبان آثار مربوط است که با صدا و سیما رایزنی کنند چون که کار ما در رابطه با نمایش و نظارت بر سالن های سینما و افزایش کیفیت آنهاست.
وی تصریح کرد: البته جایگاه ما در این جریان بالاتر از وزارت ارشاد نیست که مرتب با صدا و سیما رایزنی می کنند و به نتیجه نرسیده اند.
قاصد اشرفی در پاسخ به این پرسش که خود تولیدکنندگان آثار در رفتن به صداوسیما چه عاملی را بعنوان مانع اصلی در راه تبلیغ آثارشان در تلویزیون ذکر می کنند، تصریح کرد: تلویزیون در عمده موارد مشکل مالی ندارد چون بهرحال صاحبان آثار برای تبلیغات فیلم هایشان هزینه پرداخت می کنند.
وی اضافه کرد: اما عمده مشکل اینجاست که صدا و سیما در مورد مبحث فیلم حساسیت دارد؛ در صورتیکه وقتی فیلمی از وزارت فرهنگ و ارشاد مجوز گرفته است قاعدتا برای تبلیغ مشکلی ندارد و آنها (صدا و سیما) دستشان بای تبلیغ باز است و از لحاظ قانونی نظارت بر تمام فیلمها از راه قانون به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داده شده است؛ در نتیجه وقتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای فیلمی مجوز صادر می کند از بازنگری تا صدور پروانه نمایش تمام ممیزی ها رخ داده است.
رئیس انجمن سینماداران اظهار داشت: اما خود صدا و سیما هم ظاهرا برای خودش خط قرمزهایی را تدوین و ممیزی ای اضافه بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را تصویب کرده است.


منبع:

1401/02/09
13:03:54
5.0 / 5
205
تگهای خبر: برنامه , خدمات , فرهنگ , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو