راه آهن سراسری ایران بخشی برجسته از میراث معماری و صنعتی معاصر

راه آهن سراسری ایران بخشی برجسته از میراث معماری و صنعتی معاصر

جاوید شو: معاون میراث فرهنگی کشور ثبت جهانی راه آهن سراسری ایران را بعنوان اولین میراث صنعتی کشورمان به مردم ایران تبریک گفت.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، در پیام محمدحسن طالبیان آمده است: «راه آهن سراسری ایران موسوم به راه آهن شمال- جنوب، اثری منحصربه فرد با قدمتی از دوره قاجار و بعد از آنست که به خواست ملت ایران و با بهره بردن از تجارب مهندسی در سطح بین المللی در ایران به وجود آمده است.

راه آهن سراسری ایران بخشی برجسته از میراث معماری معاصر و میراث صنعتی ایران را شکل می دهد. مسیرهای ارتباطی آن از دریای کاسپین در شمال تا خلیج فارس در جنوب، مناظری فرهنگی و طبیعی بدیعی را خلق کرده است که ارزشی منحصربفرد بدان داده است و بدین جهت نقش موثری در رونق گردشگری کشور خصوصاً گردشگری ریلی خواهد داشت.

تهیه و تدوین پرونده ثبت جهانی راه آهن ایران و ارائه دفاعیه های فنی طی بازدیدهای میدانی ارزیابان ایکوموس از منطقه و نیز مذاکرات فنی انجام شده با ایکوموس و اعضای کمیته میراث جهانی طی چند سال گذشته، پذیرش این پرونده و ثبت آن در لیست میراث جهانی را فراهم نموده است.

برای این امر تلاش زائدالوصفی انجام شده و در کنار معاونت میراث فرهنگی کشور، مدیران و کارشناسان راه آهن جمهوری اسلامی ایران و همین طور سفیر محترم و نمایندگی ایران در یونسکو همکاری نزدیکی داشته اند و جا دارد از همه این عزیزان تشکر و قدردانی کنم.»

به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا، در نشست عصر امروز یکشنبه سوم مرداد ۱۴۰۰(۲۵ جولای ۲۰۲۱) چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو (UNESCO) پرونده راه آهن سراسری ایران (موسوم به راه آهن شمال - جنوب) مورد بررسی قرار گرفت و با تصویب اعضای کمیته، راه آهن سراسری ایران با طول حدود ۱۴۰۰ کیلومتر بعنوان بیست و پنجمین میراث فرهنگی ملموس و اولین میراث صنعتی کشورمان در لیست جهانی یونسکو ثبت گردید.

تدوین پرونده ثبت جهانی مسیر راه آهن شمال و جنوب ایران در سال ۹۷ شروع شد. ساخت مسیر راه آهن سراسری ایران از بندر ترکمن در شمال کشور شروع شد و به بندر امام خمینی (ره) در جنوب کشور منتهی شد. شروع راه اندازی راه آهن ایران در سال ۱۳۰۵ شمسی به تصویب رسید و یک سال پس از آن بود که مهندسان ایرانی، آلمانی و آمریکایی راه اندازی این مسیر ۱۳۹۴ کیلومتری را شروع کردند.

منبع:

1400/05/04
10:35:30
5.0 / 5
1044
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو