در یك مطالعه بررسی شد

تأثیر كمبود ویتامین D در شدت سرگیجه

تأثیر كمبود ویتامین D در شدت سرگیجه

به گزارش جاوید شو نتایج یک مطالعه روی افراد گرفتار سرگیجه خوش خیم وضعیتی، نشان داد که بیمارانی که کمبود ویتامین D دارند، شدت سرگیجه بیشتری را تجربه می کنند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، سرگیجه خوش خیم وضعیتی؛ شایع ترین نوع سرگیجه است. این بیماران از حمله های کوتاه سرگیجه ای در حین تغییرات سریع وضعیت سر شکایت می کنند. سرگیجه در این بیماران با چرخش سر به طرف گوش شروع می شود و در فاصله زمانی ۱۰ ثانیه ای شدت می گیرد و بعد از ۱۰ تا ۴۰ ثانیه علیرغم ماندن فرد در وضعیتی که سرگیجه ایجاد می شود، علایم غالبا کاسته می شود.

این علایم به علت نقص عملکردی یک طرفه دستگاه دهلیزی گوش ایجاد می شود. فردی که به این نوع سرگیجه مبتلا است، معمولا گرفتار گیجی، منگی، تاری دید و حالت تهوع و استفراغ می شود.

عوامل عود و تداوم حملات این نوع سرگیجه به درستی مشخص نیست؛ اما در میان شاخص های خطر بیماری، کمبود ویتامین D اهمیت زیادی دارد. با عنایت به این مورد پژوهشگران شنوایی شناسی و گوش، حلق و بینی، با انجام مطالعه ای، کمبود این ویتامین را در شدت سرگیجه بیماران مبتلا به سرگیجه خوش خیم وضعیتی، بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه، در بازه زمانی اردیبهشت ۱۳۹۵ تا اردیبهشت ۱۳۹۶ بیمارانی که به کلینیک گوش، حلق و بینی و شنوایی بیمارستان روحانی بابل مراجعه نموده بودند، بررسی شدند. تمام بیمارانی که سابقه حمله سرگیجه خوش خیم وضعیتی را حداقل یک مرتبه تا دوبار در مدت شش ماه اخیر داشتند، برای ورود به مطالعه و بررسی میزان ویتامین D انتخاب شدند و شدت سرگیجه هم در این بیماران مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی های این مطالعه نشان داد که میزان ویتامین D یک عنصر کلیدی در بروز شدت علائم بیماران مبتلا به سرگیجه خوش خیم وضعیتی است و کمبود این ویتامین به صورت معناداری سبب تشدید وضعیت بیماران شده است.

به گفته محققان این مطالعه؛ اثر درمانی اصلاح ویتامین D بر سرگیجه دقیقا مشخص نشده است اما امکان دارد از راه تأثیر مستقیم ویتامین D بر ریسک شاخص های سرگیجه خوش خیم وضعیتی یا از راه غیر مستقیم از راه تقویت قدرت عضلاتی و تأثیر بر بیماری ها همراه باشد.

این پژوهشگران می گویند: یافته های این مطالعه اطلاعات جدیدی در مورد اثر درمانی ویتامین D بر شدت سرگیجه بیماران مبتلا به سرگیجه خوش خیم وضعیتی می افزاید. با عنایت به یافته های این مطالعه، در مناطقی که کمبود ویتامین D شایع است، اندازه گیری و اصلاح سطح این ویتامین در بیماران مبتلا به سرگیجه خوش خیم وضعیتی ضروری به نظر می آید.

در انجام این مطالعه محبوبه شیخ زاده و محسن منادی؛ پژوهشگران گروه شنوایی شناسی دانشگاه علوم پزشکی بابل، یونس لطفی از گروه شنوایی شناسی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران، عبداله موسوی؛ پژوهشگر گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی ایران و عنایت اله بخشی؛ از گروه آمار زیستی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی دانشگاه تهران، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، بهمن ماه سالجاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی تأثیر ویتامین D بر شدت نیستاگموس تورشنال در بیماران مبتلا به سرگیجه وضعیتی خوش خیم» در مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، انتشار یافته است.

منبع:

1399/11/27
21:28:58
0.0 / 5
850
تگهای خبر: دستگاه
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو