شروع به كار اولین نمایشگاه مجازی كتاب به وسعت همه ایران، از فردا

شروع به كار اولین نمایشگاه مجازی كتاب به وسعت همه ایران، از فردا

دست اندرکاران نمایشگاه مجازی کتاب، در آخرین نشست خبری قبل از برگزاری این رویداد فرهنگی، مخاطب آنرا همه مردم ایران از کوچکترین روستاها تا بزرگترین شهرها دانستند.به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، نشست خبری نمایشگاه مجازی کتاب بامداد امروز در خانه کتاب و ادبیات ایران با حضور، محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الله صیدی رئیس بانک صادرات ایران، رمضانعلی سبحانی فرد معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت پست ایران، هومان حسن پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان، ایوب دهقانکار مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و دیگر مسؤلان برگزاری این رویداد فرهنگی برگزار گردید.

در نمایشگاه مجازی، کتاب به سراغ مخاطب می رود

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشکر از همه نهادها و افرادی که در برگزاری هر چه بهتر این رویداد همکار کرده اند، اظهار داشت: نمایشگاه مجازی کتاب تهران، تجربه جدیدی است و صرفاً فروشگاه کتاب نیست، مهم ترین خصوصیت اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران نداشتن محدودیت زمانی و مکانی برای مخاطبان است که از هر جایی در ایران و یا حتی خارج از کشور می توانند با رفتن به سامانه نمایشگاه از تازه های کتاب آگاه شوند. نمایشگاه مجازی کتاب تهران فرصتی را فراهم نموده تا کتاب به سراغ مخاطب برود و دیگر نیاز نیست برای تهیه یک کتاب زحمت زیادی به خود بدهد.

جوادی با اشاره به برنامه های جنبی نمایشگاه مجازی کتاب که به صورت برخط برگزار می گردند، افزود: ما نتوانستیم همه برنامه هایی که در نمایشگاه فیزیکی کتاب برگزار می شد را در نمایشگاه مجازی داشته باشیم اما سعی کردیم که فعالیتهای فرهنگی را در چارچوب مناسبی در فضای مجازی برای مخاطبان برگزار نماییم.

وی با اشاره به اینکه این دوره از نمایشگاه شاید کاستی هایی به همراه داشته باشد، اضافه کرد: شجاعانه تلاش می نماییم که تمامی کاستی ها در گام بعدی برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب برطرف شود.
جوادی با اشاره به همکاری بانک عامل در این دوره از نمایشگاه، اظهار داشت: بانک صادرات رویکرد فرهنگی دارد و در دو بخش زیرساخت ها و پشتیبانی از اختصاص یارانه دانشجویی فعالیت و همکاری بسیاری داشت که به سبب انجام این وظیفه اجتماعی-اخلاقی جای قدردانی دارد. باید از اهالی صنعت نشر هم که با همدلی همراه اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران بودند و به این رویداد اعتماد کردند، هم تشکر کرد که اگر نبودند، نمی توانستیم این رویداد را برگزار نماییم، اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، می تواند گام مهمی در گسترش عدالت فرهنگی و ارتباطی باشد.

جوادی درباره اینکه آیا نمایشگاه فیزیکی در اردیبهشت ۱۴۰۰ برگزار می شود، اظهار داشت: با عنایت به برگزاری نمایشگاه مجازی در اواخر ۹۹ و همزمانی اردیبهشت سال آینده با ماه مبارک رمضان، برگزاری نمایشگاه بعدی به صورت حضوری امکان دارد با تاخیر همراه باشد و اساسا در اردیبهشت ماه نخواهد بود ازاین رو سال بعد چه نمایشگاه فیزیکی و چه مجازی بعد از اردیبهشت ماه برگزار می شود تا به ناشران فرصت دهیم کتاب های تازه ای را عرضه کنند. منتظر می مانیم، ببینیم شرایط چگونه است، اگر امکان پذیر باشد، نمایشگاه را در بهار برگزار می نماییم اما اگر امکان نباشد به خاطر شرایط آنرا با تأخیر برگزار خواهیم کرد.

نمایشگاه مجازی کتاب، گام مهمی در عدالت فرهنگی

ایوب دهقانکار مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، با عرضه گزارشی از روند برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب، اظهار داشت: برای برگزاری اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، چهار ماه فرصت داشتیم اما شرایط ویژه ای هم وجود داشت که به سبب شیوع ویروس کرونا و اعلام محدودیت ها و همینطور ادغام موسسات در چارچوب موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران می خواستیم همه چیز در جای خود اجرا شود. در این زمان نه تنها فعالیتهای موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران تعطیل نشد، بلکه توانستیم دو طرح فصلی کتاب، بیست وهشتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، جایزه ادبی جلال آل احمد، افتتاحیه جشنواره شعر فجر، نوزدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه و جشنواره نقد کتاب را هم برگزار نماییم.
وی اضافه کرد: در اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، هزار و ۷۳۲ ناشر داخلی ثبت نام کردند که از این میان، هزار و ۱۵۳ ناشر، عضو سامانه ملی پست شدند و هزار و ۱۵۲ ناشر فرایند ویرایش اطلاعات را تکمیل کردند و بالغ بر ۱۰۰ هزار عنوان کتاب آماده عرضه در سایت نمایشگاه مجازی کتاب تهران قرار دارد. ۱۸۰ ناشر خارجی با ۲۰ هزار عنوان کتاب، ۱۴۲ نهاد فرهنگی و آژانس ادبی در بخش رایت سنتر هم در این نمایشگاه حضور دارند و ۱۴۵ نشست رونمایی کتاب، ۲۰ نشست بین المللی و ۲۵ نشست داخلی با حضور ۱۸۰ سخنران داخلی و خارجی انجام خواهد شد. در حوزه اختصاص یارانه و بن کتاب هم ۸۱ هزار و ۴۲۸ دانشجو و طلبه، درخواست های خویش را ارسال کردند که اعتبار آنها بر کارت ملی شان ثبت شده است.
دهقانکار با اشاره به اینکه قبل از برگزاری اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، از مردم و ناشران بابت قصورات احتمالی در نمایشگاه عذرخواهی می کنم. ابراز امیدواری کرد که چالش ها در همین دوره به اتمام برسد و دیگر در دوره های بعدی شاهد آن نباشیم.

وی تصریح کرد: تکرار می کنم که نمایشگاه مجازی کتاب تهران، جایگزین سی وسومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیست و امیدواریم امسال و یا سالهای بعد، با کنترل شرایط شاهد برگزاری نمایشگاه فیزیکی باشیم. نمایشگاه مجازی کتاب تهران بعنوان تجربه نخست، به رغم تمام کاستی ها، گام مهمی در توسعه عدالت فرهنگی است.

هومان حسن پور
رئیس اتحادیه ناشران هم با تاکید بر ضرورت اطلاع رسانی درباره نمایشگاه مجازی کتاب، اظهار داشت: باید مردم را آگاه نماییم، خیلی از مردم هنوز در جریان برگزاری این نمایشگاه قرار ندارند ازاین رو اهالی رسانه بزرگترین خدمت در حوزه اطلاع رسانی را برعهده خواهند داشت.

وی افزود: سطح توقعمان را باید برپایه خصوصیت های نمایشگاه مجازی و ابعاد مختلف آن تنظیم نماییم، نباید پیش داوری داشته باشیم. اتفاق دیگر نمایشگاه مجازی، بر عهده گرفتن جریان توزیع کتاب از جانب شرکت ملی پست است که اقدام قابل توجهی شمرده می شود و البته بخش عمده موفقیت نمایشگاه به عملکرد این بخش وابسته است، اگر عملکرد مطلوبی را شاهد نباشیم، اعتماد عمومی از بین خواهد رفت و دیگر نمی توانیم نمایشگاه برگزار نماییم، البته با عنایت به میزان آمادگی شرکت ملی پست، نمایشگاه خوبی در پیش خواهیم داشت.

همکاری بانک صادرات با ارشاد در زمینه نمایشگاه کتاب دیرینه است

حجت الله صیدی مدیرعامل بانک صادرات، بانک عامل نمایشگاه مجازی کتاب با ابراز خوشنودی از همکاری با این رویداد فرهنگی اظهار داشت: نمایشگاه کتاب مجازی جایگزین نمایشگاه بین المللی سالانه نخواهد بود، اما همین که به شکل مجازی برگزار می شود، تجربه ای عالی است و برای ما هم نیک خواهد بود چون در این فضا چراغ فرهنگ و کتابخوانی را روشن تر نگه می داریم.

وی اضافه کرد: همکاری بانک صادرات با ارشاد در زمینه نمایشگاه کتاب دیرینه است، اما سال جاری به واسطه شرایط ویژه ای که در جهان پدید آمده ما هم به دنبال آن بودیم حداکثر بستر الکترونیکی را برای تسریع مبادله و خرید کتاب برای دانشجویان، طلاب، اساتید و کتابخوانان فراهم نماییم. این بستر روی اپلیکیشن بانک و درگاه الکترونیک فراهم بود و بیشتر از نیاز هم آماده شد، اما صلاح بود در این حد پیش رویم تا این امر استمرار یابد چونکه کتاب خواندن و خریدن کتاب چیزی نیست که متوقف شود.

وی به همکاری پست هم در اجرای این نمایشگاه اشاره نمود و اظهار داشت: نیاز نیست یک رویداد فیزیکی برگزار شود، تا چنین همکاری داشته باشیم. بلکه در فضای مجازی هم می توانیم مشارکتی در این حد را شاهد باشیم.

نمایشگاه مجازی کتاب الگویی برای سایر نمایشگاه های کشور باشد

رمضانعلی سبحانی فر معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت پست جمهوری اسلامی ایران به شعار وزارت ارتباطات در باره عدالت ارتباطی اشاره نمود و اظهار داشت: مجموعه شرکت پست با تمام توان در کنار نمایشگاه مجازی قرار گرفته و بخش لجستیک کار را عهده دار شده است، در نمایشگاه فیزیکی هزار و ۳۰۰ ناشر شرکت می کردند، اما امروز در نمایشگاه مجازی بالغ بر مشارکت ۲ هزار ناشر را شاهد می باشیم که امیدواریم این نمایشگاه الگویی برای سایر نمایشگاه های کشور هم باشد. این نمایشگاه هزینه کمتری برای ناشران در بر خواهد داشت، ضمن این که امیدواریم خریداران هم از آن رضایتمند باشند. ما تمام توان و قوای خویش را به کار می گیریم تا کار به خوبی تمام شود.

وی به فعال شدن هزار و ۲۰۰ دفتر پست در سرتاسر کشور اشاره نمود و اضافه کرد: پوسترهای نمایشگاه، به دورترین نقاط و روستاها هم ارسال شده تا اطلاع رسانی شود. ما برای این که کتاب ها به صورت مناسب جمع آوری شود،، هماهنگی های لازم را در استان تهران و دیگر استان ها انجام داده ایم. توجه به تجمع ناشران در تهران، علاوه بر باجه های اعلامی استان تهران، باجه های سیار و ماشین های سیار هم در نظر گرفته شده تا در مناطقی، ماشین های سیار وارد عمل شوند و کتاب های بسته بندی شده جمع شده و به مرکز مبادلات بیاید.

سبحانی فر افزود: در سایر استان ها هم چنانچه احتیاج به باجه های سیار باشد از آنها استفاده خواهیم کرد که بموقع برای مخاطبین ارسال شود، اما به لحاظ این که بطور قطع تعداد متقاضیان کتاب زیاد خواهد بود و تا مسیر بسته بندی و بارکد صورت گیرد، پیامی برای خریداران ارسال می شود که مرسوله در اختیار پست قرار گرفته، از این پس است که مسؤولیت مرسوله برعهده ما بعنوان شرکت پست خواهد بود.

وی با اشاره به این که این رویداد فرهنگی برای نخستین بار در ایران انجام می شود، بیان نمود: در اتحادیه جهانی پست هم ایران اولین کشوری است که چنین نمایشگاهی را در چنین ابعاد وسیعی برگزار می نماید. امیدوارم ناشران با بهره گیری از جعبه ها و لفاف مخصوص کتاب، کتاب ها را بسته بندی کنند تا کتاب ها در سلامت کامل به دست مخاطب برسد.

مدیرعامل شرکت پست در پاسخ به سوالی در باره گرانی کارتن های عرضه شده به ناشران که قیمتی معادل ۵ تا ۷ هزار تومان دارد، اظهار داشت: بحث کارتن به پست مربوط نیست، بلکه شرکتهای کارتن ساز آنرا تولید کرده و در اختیار ناشران قرار می دهند، از این رو عایدی برای شرکت پست ندارد، اما نکته اینجاست ما ارسال کتاب را در طول سال برای ناشران داریم، اما بعضی از آنها از لفاف های غیراستاندارد استفاده می نمایند و باعث می شود به کتاب آسیب برسد بنابراین ما تاکید داریم ناشران از لفاف استاندارد استفاده کنند. اگر برای آنها هزینه خیلی مهم می باشد لفاف نایلونی هم موجود است که برای حجم مرسولات پایین می توان از این لفاف ارزان بهره برد.

تفاهم نامه همکاری میان معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و بانک صادرات هم در این جلسه به امضا رسید.
از مفاد این تفاهم نامه می توان به ایجاد تعامل در انجام فعالیت مالی اهالی صنعت نشر، اختصاص یارانه کتاب، عرضه خدمات نوین بانکی به معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنف نشر و مشارکت در تخصیص یارانه اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران به مشمولان اشاره نمود، که جزئیات آن بزودی اعلام می شود.
در انتها هم پوستر اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران به امضای حاضران رسید.
به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا، بعد از لغو نمایشگاه کتاب تهران در فروردین، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال راهی برای پشتیبانی از ناشران و بازار کتاب کشور بود و با بهره گیری از تجربیات حضور در نمایشگاه های مجازی برگزار شده توسط دیگر کشورها نظیر نمایشگاه بزرگ کتاب فرانفکورت که مجازی برگزار شد، تصمیم بر برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی گرفت و محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به ریاست ایوب دهقانکار را مسئول برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب معرفی نمود.
نمایشگاه مجازی کتاب تهران، یکم تا ششم بهمن ماه برگزار می شود.منبع:

1399/10/30
00:04:53
0.0 / 5
978
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو