به همت سازمان فرهنگی و هنر شهرداری؛

پوئم سمفونی سرباز رونمایی گردید

پوئم سمفونی سرباز رونمایی گردید

جاوید شو: مدیران سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران طی یک نشست خبری ضمن رونمایی از پوئم سمفونی سرباز ویژه برنامه های این مجموعه را برای سالگرد شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی تشریح کردند.


دریافت 38 MB
به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، آئین رونمایی از پوئم سمفونی سرباز با اشعاری از علی محمد مودب، خوانندگی امیرحسین سمیعی، رهبری ارکستر آرش امینی، آهنگسازی آرمان مهربان از تازه ترین آثار ساخته شده امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران روز سه شنبه نهم دیماه با حضور برخی از مدیران فرهنگی برگزار گردید. همزمان با رونمایی از این اثر موسیقایی، ویژه برنامه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت سالگرد شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی هم تشریح شد.
برنامه های فرهنگی هنری شهرداری تهران در سالروز شهادت سردار دل ها
علیرضا زندوکیلی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ابتدای این نشست رسانه ای درباره برنامه های این سازمان در آستانه سالروز شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی اظهار داشت: برنامه های سازمان در یک بسته جامع برنامه ریزی شده که بخشی از آن در تهران و قسمتی دیگر هم در شهر کرمان برگزار می گردد و ما امروز اینجا جمع شدیم تا منتخبی از برنامه های فرهنگی هنری سازمان را خدمت اصحاب رسانه اعلام کنم.
وی اضافه کرد: ساخت دو سردیس فاخر توسط مجسمه سازان مطرح کشورمان همچون استاد نجیبی که در اتوبان حاج قاسم سلیمانی و فرهنگسرای حاج قاسم سلیمانی نصب خواهد شد. طراحی یک مسابقه ویژه طراحی نشان «سرباز» که از سال آینده به هنرمندان ممتاز عرصه ساخت آثار هنری درباره حاج قاسم سلیمانی اعطا می شود بخش دیگری از برنامه های ماست که داوری آن همزمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به برگزیدگان اهدا می شود. در سالگرد میلاد سردار هم این آثار به نمایش در می آید.
معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران افزود: یکی دیگر از برنامه های ما ساخت پوئم سمفونی سرباز است که جزوی از برنامه های ویژه ما در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است ما برای این پروژه تمام تلاشمان را انجام دادیم که در چارچوب یک ضبط فشرده بیست روزه با همکاری تمامی نهادهای فرهنگی هنری کشورمان اثر ارزشمندی را تولید نماییم که امیدوارم گام موثری در جهت ساخت کارهای قابل قبول در این حوزه ها باشد. در عین حال طراحی جایزه هنری «سردار دل ها» هم بخش دیگری از برنامه های ماست که این مسابقه در حوزه های داستان، داستانک، نمایشنامه نویسی، خاطره نگاری و مقاله انجام می شود. این جایزه هنری عمدتاً در بخش ادبی متمرکز است اما اساسا در سالهای بعد ما تلاش می نماییم که بخش های دیگر را هم اضافه نماییم. در این عرصه علی عطایی پیرکوه بعنوان دبیر بخش نمایشنامه نویسی، فرزانه فخریان بعنوان دبیر بخش داستان و علی داودی بعنوان دبیر بخش شعر فعالیتهای جایزه را دنبال می کنند.
توضیحات تکمیلی برای ساخت قطعه ای که به سردار هدیه شد
امیر حسین سمیعی آهنگساز و مدیر امور موسیقی و سرود سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هم در این جلسه ضمن اشاره به ساخت پوئم سمفونی «سرباز» اظهار داشت: پیش تولید این قطعه از سه ماه پیش اغاز شد و با توجه به این که سرزمین ما سرزمین شعر است ما تصمیم گرفتیم با ساختاری سمفونیک اثری قابل توجهی را به مخاطبان عرضه نماییم. در این حوزه از چندی قبل اتاق فکری با همراهی مدیریت ممرکز موسیقی حوزه هنری و مدیر دفتر موسیقی سرود سازمان صدا و سیما برگزار و نتیجه این شد که پوئم سمفونی سرباز در پنج موومان تولید شود و بسیار خوشحالم که ارکستر سمفونیک صدا و سیما با حضور آرش امینی و جناب مهدی نراقیان به همراهی مرکز موسیقی حوزه هنری در این راه نقش بسیاری در کیفیت مسیر تولید داشته اند. البته که حمایت های رئیس و معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هم همکاری بسیار برادرانه و تاثیرگذاری داشته اند که واقعاً جا دارد از همه آنها تشکر کنم.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود توضیح داد: این کار از امروز در سامانه و پلت فرم های معتبر به شکلی قابل قبول برای مخاطبان عرضه خواهد شد. البته ما تصمیم گرفتیم کار به صورت مجانی برای مردم ارائه شود. این مجانی بودن هم به معنای کم ارزش بودن اثر نیست بلکه ماجرا به این شکل توسط تیم تولید برنامه ریزی شد تا در قدم اول و به جهت اینکه کار در شکل گسترده تری میان مردم عزیزمان ارائه شود تصمیم به عرضه مجانی کار گرفتیم. این در حالی است طبق برنامه ریزی های انجام گرفته مقرر است این کار در ایام منتهی به سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی از شبکه های مختلف رسانه ملی پیش روی شنوندگان و بینندگان قرار می گیرد.
همراهی حوزه هنری در تولید یک پوئم سمفونی مهم
میلاد عرفان پور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی هم بعد از صحبت های سمیعی بیان نمود: به اعتقاد من سردار سلیمانی حالا زنده تر از زمان حیاتشان هستند. او مردی است که این عشق و علاقه به وی در میان مردم ایران و هنرمندان بطور حتم دربرگیرنده شاخصه های یک قهرمان در تاریخ ملت ایران است. اینها توصیفاتی بدون اغراق است که سردار سلیمانی را در شجاعت و اخلاق معرفی می کند. پس اگر بخواهیم این شخصیت را تا حدودی بیان نماییم و به تصویر بکشیم زبان هنر است که آن هم در بیان این توصیفات ناتوان است و چه خوب که پوئم سمفونی سرباز تولید و منجر به تولید اثری شد که به اعتقاد من کار پر عظمتی است. شاید خیلی ها فکر کنند که این اثر با بودجه زیادی ساخته شده اما بنده شاهدم که این اثر با کمترین بودجه و پولی پیش روی مخاطبان قرار گرفته و دوستان ما در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و سازمان صدا و سیما واقعاً پای کار بودند. این کار اساسا یک اثر به یادماندنی خواهد بود. بنده و همکارانم در حوزه هنری سهم ناچیزی در تولید اثر داشتیم اما امیدوارم این مسیر پاینده و مستمر به کار خود ادامه دهد.
صفایی مدیر ارکستر سمفونیک سازمان صدا و سیما هم در این جلسه اظهار داشت: زمانی که کار به دست ما رسید، شرایطی بود که ارکستر به صورت جمعی نمی توانست در استودیو تولید شود اما چون این کار به نام سردار سلیمانی بود تمامی بچه های ارکستر تمام تلاش خویش را انجام دادند تا کار سر زمان مشخصی که تعیین شده بود به مرحله اجرا برسد. در این راه به محض اینکه آرمان مهربان بعنوان آهنگساز کار مشخص شد مراحل اجرایی را آغاز کردیم و چون کار از روی دل ساخته شده ازاین رو نوازندگان و سایر اعضای اجرایی هم با جان و دلشان کار را به سرانجام رساندند.
علی محمد مودب شاعر پوئم سمفونی سرباز هم در این برنامه با ابراز خرسندی بابت حضورش در این پروژه اظهار نمود: روزی توفیق داشتم که در ضبط بخشی از پوئم سمفونی سرباز حضور داشتم و می دیدیم که اعضای ارکستر در ایام کرونای با چه عشق و انگیزه ای مشغول تولید این اثر پرارزش هستند. اساسا شهید سلیمانی شهید عشق است که در میدان های دشوار خود وارد می شد و برای حفظ حق زیستن آدم های وارد عرصه نبرد می شد. به هر حال امروز خیلی خوشحالم که شاهد رونمایی از اثری درباره سردار سلیمانی هستیم و امیدوارم این روند هم ادامه داشته باشد چون که ناگفته ها درباره سردار دل ها زیاد است که می توانیم تا سال ها از آن برای ساخت آثار هنری بهره مند شویم.
وقتی همه با جان و دل برای سردار مهربانی ها موسیقی کار کردند
آرمان مهربان آهنگساز پروژه پوئم سمفونی سرباز هم اظهار داشت: در وصف شهید سلیمانی همه دوستان تلاش کردند تا سخنانی بگویند. اما زبان من زبان موسیقی است که تلاش کردم در این پروژه با زبان موسیقی درباره سردار سلیمانی توصیفی داشته باشم. اما در اینجا می توانم بگویم بحث «سربلندی» و «سر به زیری» در شخصیت سردار سلیمانی را مطرح کنم که در قطعه «پیکار» آنرا با تمام وجودم حس کردم. من سالهای زیادی است که در عرصه موسیقی فعالیت می کنم اما صراحتاً میگویم این کار به شکل و روشی به مرحله اجرا شد که تمامی افراد حاضر درتیم اجرایی با عشق و وجود کار را به نتیجه رساندند کما اینکه در این راه حضور آرش امینی بعنوان رهبر ارکستر نقش بسیار موثری بود که آنرا فراموش نمی کنم.
آرش امینی رهبر ارکستر سمفونیک سازمان صدا و سیما هم در این جلسه اظهار نمود: از روزی که پارتیتورهای قطعه را دیدم به دوستان گفتم کاری که انجام می شود، کاری کارستان است. ما در تمام مراحل در ارتباط با ضبط همدلی و همکاری داشتیم که بین تمامی اعضا مشهود بود. این مورد اساسا برای من تجربه ای فراموش نشدنی بود که آنچه توسط من و همکارانم صورت گرفته حتی یک هزارم زحمات و تلاشهای سردار سلیمانی نیست.
رازمیک اوحانیان رهبر گروه کر این پروژه هم بیان نمود: آرمان مهربان آشنایی چندانی نداشتم اما او آهنگساز خوش ذوقی را از خود به من نشان داد که توانست در چارچوب چنین پروژه ای اثر خوب و مهمی را برای مردم معرفی کنند.
پوئم سمفونی «سرباز» در چارچوب پنج موومان با نامهای «سرباز»، «میهن»، «پیکار»، «پدر»، «الله اکبر» و «فتح» به آهنگسازی آرمان مهربان، اشعار علی محمد مودب، رهبری ارکستر آرش امینی، خوانندگی امیرحسین سمیعی، رهبری گروه کر رازمیک اوحانیان و اجرای ارکستر سمفونیک سازمان صدا و سیما توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

1399/10/13
23:24:15
0.0 / 5
993
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو