مدیر موزه دولتی تاریخ ادبیات بلاروسی:

سفرنامه جهانگردان ایرانی و بلاروسی چاپ شود

سفرنامه جهانگردان ایرانی و بلاروسی چاپ شود

میخائیل ریباكوف در دیدار رایزن فرهنگی ایران در بلاروس خواهان گردآوری و چاپ مجموعه مقالات و نوشته های جهانگردان ایرانی و بلاروسی شد.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، ابوالقاسم مختاریان، رایزن فرهنگی ایران در بلاروس در جریان بازدید از بخش های مختلف موزه دولتی تاریخ ادبیات بلاروسی با میخائیل ریباکوف، مدیر این موزه دیدار و گفتگو کرد. مختاریان در این دیدار به معرفی فعالیت ‎های رایزنی فرهنگی کشورمان در بلاروس پرداخت و آمادگی این نمایندگی را برای توسعه همکاریهای فرهنگی و هنری با این مجموعه، اعلام نمود.
میخائیل ریباکوف با اشاره به تاریخچه تأسیس موزه دولتی تاریخ ادبیات بلاروسی اظهار داشت: این موزه شامل 9 شعبه «موزه ادبی ماکسیم بوگدانوویچ»، «بلاروسکایا خاتکا»، «فولواراک راکوتِوشچینا (استان مینسک)»، «موزه ادبی پیاتروس برووکا»، «موزه پیاتروس برووکا (استان ویتبسک)»، «موزه فرانتسیشکا بوگوشِویچ (استان گرودنو)»، «موزه میتسکِویچ زاوسیه (استان برست)»، «موزه واسیل بیکوف (استان مینسک)» و «موزه ادبی کوزما چیورنی (استان مینسک)» می شود.
مدیر موزه دولتی تاریخ ادبیات بلاروسی که مدتی بعنوان رایزن فرهنگی سفارت جمهوری بلاروس در کشور لهستان مشغول به کار بوده و همینطور مدیریت مرکز فرهنگ های ملی را به عهده داشته است، اظهار داشت: موزه دولتی تاریخ ادبیات بلاروسی تجربه همکاری در اجرای طرح ها و پروژه های متنوعی با سفارتخانه های کشورهایی از قبیل لهستان، اوکراین، اسلواکی و آلمان را در کارنامه خود دارد. برای تمامی کشورها این امکان وجود دارد تا در این مجموعه فعالیتهای فرهنگی خویش را اجرا کنند.
مدیر موزه دولتی تاریخ ادبیات بلاروسی آمادگی این مجموعه را برای همکاری با رایزنی فرهنگی ایران در زمینه برگزاری نشست های تخصصی، دوره های آموزشی ویژه فارسی آموزان مراکز ایرانشناسی، دانشجویان و علاقمندان بلاروسی، گفت وگوهای دینی و دیگر رویدادهای فرهنگی اعلام نمود و اظهار داشت: این مجموعه در کنار فعالیتهای مربوط به موزه و نمایش آثار، در دیگر حوزه های فرهنگی از قبیل موسیقی، فیلم، نقاشی و... هم فعالیت می کند.
وی در مورد نمایشگاه زبان خانه یا مووا هاتس، اشاره کرد: تم اصلی این نمایشگاه حفظ ارزش های خانه و خانواده در طول تاریخ بلاروس است و اینکه چگونه این ارزش ها و سنت ها، نسل به نسل تداوم داشته است و ما هم در روزگار حاضر از آنها بهره می بریم. در این نمایشگاه می توان گفتگو بین زمان معاصر و گذشته را دید، چون که خانه یکی از مهمترین نمادهای فرهنگی است. خانه خانواده ما، قلب ما است.
وی در انتها سخنانش، اظهار داشت: لازم است کتاب یا کتابچه ای از مجموعه مقالات دانشجویان و یا جهانگردان ایرانی و بلاروسی که به این دو کشور سفر کرده اند و دیدگاه خویش را نوشته اند، گردآوری شود و به چاپ برسد، چونکه این امر به شناخت هر چه بهتر دو ملت کمک شایانی می کند.
آشنایی با موزه دولتی تاریخ ادبیات بلاروسی
موزه دولتی تاریخ ادبیات بلاروسی بزرگترین موزه ادبیات کشور بلاروس است. این موزه از سال 1987 فعالیت خویش را شروع کرده است. در موزه آثار مربوط به زندگی و فعالیتهای نویسندگان بلاروسی وجود دارد. کتاب های قرن 17-18 میلادی، اشیای شخصی نویسندگان کلاسیک، کتاب ها، دست نوشته ها و تصاویر قرن 19 - نیمه اول قرن 20 هم جزء مجموعه این موزه هستند. در مجموع آثار به نمایش درآمده در این موزه بالغ بر بیشتر از 50000 اثر است. موزه در پروژه های مختلف بین المللی شرکت کرده و با موزه های ادبی روسیه، اوکراین، لیتوانی، لهستان و کشورهای دیگر همکاری می کند.
در بخش نمایشگاهی موزه دولتی تاریخ ادبیات بلاروسی اشیاء، ابزار آلات، پوشاک، کتب و صنایع دستی بومی مناطق مختلف کشور بلاروس به نمایش در آمده است. این نمایشگاه بینندگان را با خانه های ملی و رسوم و سنت های بلاروسی، سنت های مسیحی و خانواده، باورها و اعتقاداتی که اعضای خانواده به آنها پایبند بودند آشنا می سازد. همچون نقش زن و مادر در خانه و در تربیت فرزندان که بعنوان حافظ گرما، آسایش و امنیت خانه در فرهنگ بلاروسی شناخته می شود. نقش پدر که به عنوان بزرگ خانواده شناخته می شود و مسئول تأمین مایحتاج تمام اعضای خانواده است. در بخش دیگر این نمایشگاه به مبحث تربیت و آموزش کودکان پرداخته شده بود. در این بخش کتاب های آموزشی از قرن نوزدهم به نمایش درآمده بود. در روستاها کودکان به صورت گروهی و تحت نظر یک معلم خواندن، نوشتن و شمارش را فرا می گرفتند.
در بخش صنایع دستی بلاروس انواع منسوجات و ظروف بلاروسی به نمایش در آمده است که نقوش طراحی شده بر روی آنها سمبل و نشانه ای است که معنای ویژه ای دارد که تماما در ارتباط با خانه، خانواده و امنیت و آسایش خانه است.
در موزه بخشی هم بعنوان کتابخانه وجود دارد که تعداد زیادی از کتاب های تحقیقی را در خود جای داده است و بخشی هم برای کتاب های نایاب و قدیمی وجود دارد که در شرایطی ویژه نگهداری می شوند.
این موزه به نشانی اینترنتی http: //bellitmuseum.by/ در دسترس علاقه مندان و بازدیدکنندگان است.


منبع:

1399/04/03
16:13:55
5.0 / 5
2495
تگهای خبر: ادبیات , اینترنت , سفر , شركت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو