یادداشت

چشم انتظار درایت بانو سرمد و فرزندان مرحوم مهرداد بهار هستیم

چشم انتظار درایت بانو سرمد و فرزندان مرحوم مهرداد بهار هستیم

جاوید شو: مقصر اینكه مرحوم بالازاده بدون اطلاع خانواده زنده یاد مهرداد بهار در جوار مزار ایشان به خاك سپرده شده، مسئولان ذیربط در وزارت ارشاد و سازمان بهشت زهرا هستند نه خانواده مرحوم بالازاده.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ: محمد آسیابانی
پس از انتشار نامه بانو چهرزاد بهار در خصوص خاکسپاری زنده یاد امیر کاووس بالازاده، از شاگردان زنده یاد دکتر مهرداد بهار روی مزار ایشان، اینجانب یادداشتی اعتراضی را درباره ادبیات خانم چهرزاد بهار نوشته و منتشر کردم. (این یادداشت از این نشانی قابل مطالعه است.) بعد از انتشار افشین معاصر، فرزند خانم چهرزاد بهار، یادداشتی را ارسال کرد و به زعم خود پاسخی به نقد بنده داد. (یادداشت افشین معاصر نیز از این نشانی قابل دریافت است.) هدف از سطور، ارائه پاسخی به افشین معاصر نیست، چونکه یادداشت قبلی درباره او یا خطاب به او نبود. اما ذکر چند نکته ضروری است:
نخست: اینکه شان خانواده مرحوم زنده یاد مهرداد بهار رعایت نشده و به ویژه از شخص بانو دکتر زهره سرمد (که خود از مفاخر ایران زمین است و نام نیک ایشان شهره عام و خاص) اجازه ای برای این خاکسپاری ستاندن نشده، شکی نیست. نگارنده این سطور ایمان دارد که اگر با بانو دکتر سرمد مکاتبه و رایزنی می شد، ایشان از این امر دریغ نمی کرد. اما نکته اینجاست که خانواده زنده یاد بالازاده به ویژه همسر ایشان بانو سحر قدیمی، در این امر بی تقصیرند و این بی برنامه گی به مسئولان ذی ربط باز می گردد. در یادداشت قبلی نیز به همین نکته اشاره شده بود و مشخص نیست که چرا افشین معاصر از برداشت دیگری کرد؟
هرچند که خانواده بهار سندی را در خصوص محل تدفین مهرداد بهار، صادرشده در آبان ۱۳۷۳، در دفتر مرکزی بهشت زهرا، با قید این نکته که در این مزار فقط وابستگان سببی و نسبی مرحوم بهار را می توان دفن کرد، منتشر نموده اند، مدیرعامل سازمان بهشت زهرا در مصاحبه روز شنبه ۱۷ خرداد خود با یکی از رسانه ها اشاره کرده که قطعه هنرمندان ملک شخصی کسی نیست و مرحوم بالازاده با تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این قطعه به خاک سپرده شده است. سوال اینجاست که چرا نسخه ای از این سند در بایگانی بهشت زهرا نبوده است تا برای صدور مجوز خاکسپاری به آن مراجعه شود؟ بطور قطع بانو سحر قدیمی و خانواده زنده یاد بالازاده نمی توانستند با نظر شخصی خود و بدون اجازه از مسئولان امر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این خاکسپاری اقدام نمایند. آنها بعد از اجازه مسئولان در خصوص این خاکسپاری و عدم اطلاع رسانی توسط مسئولان بهشت زهرا، از کجا باید می دانستند که طبقه دیگر این مزار را طبق سندی به خانواده مرحوم مهرداد بهار واگذار کرده اند؟ سوال مهم این است که علت تماس بانو چهرزاد بهار و افشین معاصر با بانو سحر قدیمی چه بوده است که در رسانه ها گفته اند توضیحات ایشان قانع کننده نبود؟ وقتی مقصر دیگرانند چرا باید بانو قدیمی پاسخگو باشد؟ سوال دیگر این است که چرا اصرار دارند حرمت مزار مرحوم مهرداد بهار هتک شده است؟
نکته وحشتناک تر این است که کاوه بهار درخواست کرده که مزار نبش شده و پیکر مرحوم بالازاده (پس از گذشت نزدیک به ۶ ماه از خاکسپاری) به مکان دیگری منتقل شود. سوال اینجاست که آیا تقاص بی برنامه گی کارکنان بهشت زهرا را باید پیکر مرحوم بالازاده بدهد؟
دوم: بعد از انتشار نامه بانو چهرزاد بهار با آن ادبیات نامناسبت که در درجه نخست در شان خاندان معزز بهار نبوده است، بعضی از ناآگاهان و مغرضان که منتظر چنین رویدادهای هستند، در شبکه های اجتماعی زبان به طعن جمهوری اسلامی گشوده و این میان هرچه را که از خانواده خود آموخته بودند، نثار کشور و مرحوم بالازاده کردند. یادداشت های بسیاری در شبکه های اجتماعی با محتوای دروغین تخریب مزار مرحوم بهار منتشر گردید. یکی از نویسندگان این یادداشت ها مدرس جنجالی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران است که پیش تر نیز یادداشت های توهین آمیزی نسبت به بعضی از بزرگان ادبیات منتشر نموده بود. یادداشت او به شکلی است که نعوذباالله انگار شبانه مزار مرحوم بهار را نبش و نسبت به آن بی حرمتی کرده اند. افشین معاصر خود در خیلی از این صفحات کامنت گذاشته و هیچ اشاره ای به دروغ بودن مساله تخریب نکرده و نشانی از اعتراض به توهین های دیگران به مرحوم بالازاده توسط او نیست.
سوم: نگارنده این سطور امیدوار است که بانو دکتر سرمد و فرزندان زنده یاد دکتر مهرداد بهار با درایت خود به حل این مشکل بپردازند و باتوجه به این نکته اهمال صورت گرفته ارتباطی به خانواده مرحوم بالازاده ندارد، نگذراند که خلوت استاد و شاگرد بهم بخورد.


منبع:

1399/03/19
23:42:50
5.0 / 5
2509
تگهای خبر: ادبیات , برنامه , فرهنگ , هنر
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو