ایرانی بخوانیم یك ساله شد

ایرانی بخوانیم یك ساله شد

جاوید شو: ایرانی بخوانیم یك حركت فرهنگی مستقل است برای توجه به آنچه ایران و فرهنگ و زبان فارسی را تقویت می كند.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، تعدادی از اهالی ادبیات هستند، شاعر و نویسنده و خبرنگار و كتاب فروش و منتقد و كتاب خوان. هر هفته دور هم جمع می شوند و كتاب می خوانند و كتاب معرفی می كنند و در بازار نامتوازن ادبیات، به قول خودشان تلاش دارند كه آثار خوب و خواندنی نویسندگان ایرانی هم دیده شود تا از این طریق فرهنگ و زبان فارسی تقویت شود و مخاطب با مصرف محصولات با كیفیت فرهنگی، سلیقه و ذائقه سالم تر و ایرانی تری داشته باشد.
پنج شنبه سالگرد یكساله شدن ایرانی بخوانیم بود. وقتی از هدف شان می پرسی می گویند، مساله مان فرهنگ است، زبان فارسی و مخاطب ایرانی. می گویند هم نویسنده در این توجه ما ترغیب می شود كه اثر شایسته خلق كند و هم مخاطب ایرانی، آنچه را شایسته خواندن است می خواند.
ایرانی بخوانیم یك حركت فرهنگی مستقل است برای توجه به آنچه ایران و فرهنگ و زبان فارسی را تقویت می كند. پنجره تماشای این دشت زیبا و گسترده برای این گروه ادبیات است.
آنچه در جلسه سالگرد ایرانی بخوانیم توسط حاضرین در جلسه عنوان شد به مسائلی همچون چالش های پیش روی زبان فارسی پرداخت آنچه گروه های بزرگ و متنوعی از مخاطبان كتاب و ادبیات را در انتخاب به سمت جریان آثار ترجمه ای كشانده كه بعضاً كاركردی جز دور كردن ما از خود ایرانی مان ندارد.
یكی دیگر از مسائل مهمی كه فصل مشترك نظرات بیشتر حاضرین در جلسه بود، توجه به آثار فرهنگی و هنری قدما بود كه در عصر سیطره فرهنگ غرب بر جهان این توجه، بعنوان یكی از مهمترین راه های تقویت زبان فارسی، غنا بخشیدن به آثار تألیفی و ارتقای سلیقه ی فرهنگی هنری مخاطبان شناخته و معرفی می شود. اعضای گروه ایرانی بخوانیم معتقدند كه انس و توجه هوشمندانه به آثار كلاسیك فارسی و اهتمام در تطبیق این آثار با شرایط فعلی جامعه می تواند گشایشی جریان ادبیات فارسی باشد.
ایرانی بخوانیم می خواهد مخاطب را در این بازار شلوغ، یاری دهد تا سره از ناسره را تشخیص دهد و همین طور می خواهد به نویسنده زحمتكش ایرانی نشان دهد كه چه نگاهی می تواند اثر او را با مخاطبان فارسی آشتی دهد. قومیت و جغرافیا مرز فرهنگ فارسی نیست بلكه هویت و زبان حدود گسترده و ما است. زبان عصاره فرهنگ و تاریخ ایران است كه در حفظ و حراست آن، همه ما می بایست آستین همت بالا زنیم.
ایرانی بخوانیم یك حركت صنفی نیست و شعارشان «ایرانی بخوانیم به وسعت ایران» است یا «ایرانی بخوانیم ایرانی بمانیم». همین طور تركیب اعضای این گروه نشان میدهد كه حركتی فرهنگی شكل گرفته كه با توان و همت این جمع آینده ای روشن خواهد داشت. عضو شدن در این گروه ساده است. كافی است در اینستاگرام بهشان پیام دهید تا از محل گعده شان مطلع شوید.


منبع:

1398/10/11
11:58:54
5.0 / 5
4582
تگهای خبر: ادبیات , فرهنگ , كتاب , كیفیت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو