در دیدار ابراهیمی تركمان و معاون وزیر فرهنگ روسیه تأكید شد؛

همفكری نخبگان ایران و روسیه در توسعه مناسبات فرهنگی لازم است

همفكری نخبگان ایران و روسیه در توسعه مناسبات فرهنگی لازم است

جاوید شو: در دیدار ابراهیمی تركمان و پاول استپانف بر ایجاد بسترهای مناسب تبادل نظر مستمر میان نخبگان ایران و روسیه جهت دستیابی به درك مشترك در راه توسعه مناسبات و همكاریهای فرهنگی تاكید شد.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه در جریان سفر خود به كشورمان جهت شركت در مراسم افتتاحیه روزهای فرهنگی روسیه در ایران، با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی تركمان، رئیس این سازمان دیدار نمود.
ابراهیمی تركمان با اشاره به داشته ها و ذخایر فرهنگی كشورمان اظهار داشت: در خیلی از دوره های گذشته اطلاعات ما از كشورهای مختلف محدود بود؛ اما هم اكنون اطلاعات ما از ذائقه فرهنگی كشورها و همچنین، وضعیت جامعه و فرهنگ كشورها خصوصاً روسیه در حد مطلوبی است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه كرد: داشته ها و ذخیره های فرهنگی كشورمان مورد پذیرش خیلی از نظام ها و ذائقه های مختلف فرهنگی و مورد توجه در كل دنیاست.
وی در ادامه سخنانش، تاكید كرد: در راه انتقال فرهنگ كسانی موفق هستند كه بتوانند داشته های خودرا به خوبی عرضه كنند كه ما در این راستا، گفت وگوهای فرهنگی را برای ارتقای مناسبات دوستانه با سایر جوامع راه اندازی كردیم.
ابراهیمی تركمان هدف از برگزاری گفت وگوهای فرهنگی را تلاشی برای ایجاد بسترهای مناسب تبادل نظر مستمر میان نخبگان و گروه های مرجع ایرانی و غیرایرانی، جهت دستیابی به درك مشترك و گسترش همگرایی در راه توسعه و گسترش مناسبات و همكاریهای فرهنگی و دوستانه در فضای پیچیده و پرچالش بین المللی و منطقه ای دانست.
وی با اشاره به برگزاری اولین دور گفت وگوهای فرهنگی ایران و روسیه به همت رایزنی فرهنگی سفارت ایران و مشاركت باغ موزه تولستوی و كتابخانه دولتی روسیه در مسكو، خواهان همكاری فرهنگ روسیه در برگزاری دوره های آتی این گفت وگوها شد.
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تاكید بر ضرورت تأسیس «بنیاد فرهنگی خزر» برای مشاركت و هم افزایی كشورهای حاشیه خزر با رویكرد تحكیم قرابت های فرهنگی، پیوندهای معنوی و روابط دوستانه میان ملت های كشورهای عضو (ایران، روسیه، تركمنستان، آذربایجان و قزاقستان) پیشنهاد تشكیل كمیته فرهنگی را داد.
وی با اذعان این كه ریشه فرهنگ و هنر، ادبیات است، اظهار داشت: ادبیات كلاسیك نقاط عطف میراث ادبی انسان به شمار می روند و ما باید از ادبیات كلاسیك و آثار گذشتگان فرهیخته ای چون جلال الدین رومی، حافظ، سعدی، تولستوی و امثال آنان حمایت نماییم چونكه سینما، تئاتر و نقاشی از ادبیات كلاسیك خلق می شوند.
تأكید بر همفكری نخبگان فرهنگی ایران و روسیه
پاول استپانف در سخنانی، با قدردانی از برنامه ریزی و هماهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از برگزاری روزهای فرهنگی روسیه در ایران، بر لزوم تداوم این گونه برنامه های فرهنگی بین دو كشور تاكید كرد.
معاون وزیر فرهنگ روسیه پیشنهاد برگزاری اجرای تئاتر عروسكی ایرانی در روسیه، روزهای فیلم ایران در روسیه، برگزاری نمایشگاه های فرهنگی و هنری ایران در روسیه و بالعكس، اجرای اركستر سمفونیك ایران در روسیه و تشكیل كمیته فرهنگی بین دو كشور در سال ۲۰۲۰ میلادی را داد.
وی همچنین، اظهار نمود: امروزه به سبب تحولات سریع و همه جانبه در جهان و ورود متغیرهای گوناگون در صحنه های بین المللی كه بر نوع مناسبات و روابط انسان ها تأثیرگذار است، تبادل فرهنگی یكی از راههای مطلوب و ثمربخش بین كشورها خواهد بود.
معاون وزیر فرهنگ روسیه درانتها سخنانش، خواهان گسترش روابط فرهنگی بین ایران و روسیه شد و بر همفكری نخبگان فرهنگی دو كشور در جهت تقویت همكاریهای فرهنگی تاكید كرد.
گفتنی است؛ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همكاری وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه، روزهای فرهنگی روسیه در ایران امروز (۱۸ آبان ماه) ساعت ۱۵ در تالار وحدت برگزار می نماید. شهرهای تهران و قزوین، در ایام ۱۸ تا ۲۳ آبان میزبان مقامات فرهنگی دو كشور و سفرا و دیپلمات های خارجی مقیم ایران هفته فرهنگی روسیه در ایران هستند.
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه میزبان این برنامه هستند كه در اجرای برنامه از همكاری بنیاد رودكی و مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران و نهادهای فرهنگی شهر قزوین و روس كنسرت روسیه بهره می گیرند.
همچنین، نمایشگاه هنرهای سنتی روسیه (۱۹ آبان ماه) در مجموعه فرهنگی و تاریخی كاخ نیاوران برپا می شود و به مدت چهار روز دایر است.


منبع:

1398/08/25
01:46:03
5.0 / 5
4265
تگهای خبر: ادبیات , برنامه , سفر , شركت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو