چرا بودجه هنر به اندازه دستمزد چند فوتبالیست است؟!

چرا بودجه هنر به اندازه دستمزد چند فوتبالیست است؟!

جاوید شو: یك روزنامه نگار درباره میزان بودجه اختصاص یافته به هنر، ضمن طرح این پرسش كه چرا پولی كه در ورزش ایران مثلا فوتبال، هزینه می شود در هنر هزینه نمی شود؟ راهكارهایی را برای بهبود وضعیت هنرهای تجسمی كشور ارائه كرده است.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، حسین هاشم پور ـ روزنامه نگار ـ در ویدئویی كه اخیرا منتشر نموده است، با انتقاد از بودجه هنر گفته است: می خواهم خیلی صریح بپرسم چرا پولی كه در ورزش ایران مثلا فوتبال، هزینه می شود در هنر هزینه نمی شود؟ مدتی پیش، یك سایت مرجع، قیمت بازیكنان فوتبال ایران امسال را منتشر نمود. كسی به دستمزد فوتبالی ها چشم طمع ندارد، نوش جانشان. پرسشی كه به ذهن خطور می كند این است كه آیا درست است كل بودجه تئاتر كشور به اندازه پنج یا شش بازیكن فوتبال باشد؟ یا كل بودجه ۳۵ میلیاردی هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، كه به طبع هزاران هنرمند در سراسر ایران از آن سهم دارند، اصلا كفاف یك تیم فوتبال در لیگ برتر را ندهد؟ جامعه هنری حق دارد بپرسد این همه تبعیض چرا؟ پس چرا انتظار دارید ما با هالیوود رقابت كنیم؟
این روزنامه نگار خاطرنشان می كند: سال ها است جامعه هنری یك پرسش تكراری را مطرح می كند؛ چرا بخش خصوصی كه در ورزش سرمایه گذاری و هزینه می كند می تواند از بخشودگی مالیاتی سود ببرد، اما همان بخش خصوصی در هنر هزینه كند چنین مشوقی ندارد؟
هاشم پور پیشنهاد می دهد: دولت در بودجه سال ۱۳۹۹ پیش بینی نماید بخش های خصوصی كه در هنر ایران سرمایه گذاری یا هزینه كنند، به میزان پولی كه در این راه خرج می كنند، به همان اندازه با بخشودگی مالیاتی مواجه شوند. مجلس نشینان و دولتمردان با اجرای این پیشنهاد هم می توانند به هنر ایران ادای دین كنند و هم جامعه هنری رنجیده خاطر از این فاصله های معنادار را، حتی به اندازه اندك، امیدوار كنند.
وی در تشریح چرایی ارائه چنین پیشنهادی می گوید: واقعا بودجه دولت، حتی كفاف حفظ وضعیت موجود فرهنگ و هنر را نمی دهد و چاره ای غیر از حضور پررنگ بخش خصوصی نمانده است. وضعیت خاص اقتصادی كشور پیش از هر چیز فرهنگ و هنر را به تنگنا برده و بی پولی و بیكاری در این حوزه هر روز دامنه اش وسیع تر می شود. این وانفسای اقتصادی، هم زمان شده با اتفاقات كم سابقه دیگری مانند بسیار گران شدن تولید یك فیلم، تئاتر، قطعه موسیقی و خلق یك تابلوی نقاشی.
این روزنامه نگار ادامه می دهد: مواد اولیه خلق آثار هنری كمیاب و حتی نایاب شده و نقاشان جوانی كه از این راه زندگی شان را می گذرانند، می گویند هزینه بوم و رنگ آنقدر گزاف شده كه ماه هاست نتوانسته اند حتی یك نقاشی بكشند. فعلا بی خیال این شغل شده اند و می گویند اگر هم ریسك كنند و نقاشی بكشند این روزها بازار خرید و فروش آثار هنری رمقی ندارد و در عین حال همه از سرسام آور شدن قیمت كاغذ و روزگار سیاه خانواده كتاب هم اطلاع دارند.
صحبت های ویدئویی حسین هاشم پور ـ روزنامه نگار ـ در انتقاد از وضعیت بودجه اختصاص یافته به هنر، اولین ویدئو از مجموعه ویدئوهای «ایران آرت» است كه مقرر است به هنر ایران بپردازد.
منبع:

1398/06/30
20:11:46
5.0 / 5
4668
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو