مدیر عامل صندوق اعتباری هنر: مبحث محرمانه ای نداریم

مدیر عامل صندوق اعتباری هنر: مبحث محرمانه ای نداریم

جاوید شو: مدیرعامل صندوق اعتباری هنر بیان كرد: ما مبحث محرمانه ای نداریم و آمادگی داریم كه از پاییز ۹۷ اطلاعات وام گیرندگان و كسانی را كه از صندوق كمك دریافت كرده اند، روی سایت بارگذاری نماییم.سید حسین سیدزاده در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص شفافیت سازی عملكرد این صندوق، توضیح داد: انتشار ریز كمك های صندوق مستلزم این است كه من با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره انتشار اسامی هنرمندان و حفظ حریم خصوصی آنها اجازه بگیرم، تا در این زمینه مشكلی به وجود نیاید. ما مبحث محرمانه ای نداریم و آمادگی داریم كه از پاییز ۹۷ اطلاعات وام گیرندگان و كسانی را كه از صندوق كمك دریافت كرده اند، روی سایت بارگذاری نماییم.

او همینطور درباره اینكه وعده های داده شده در سفرهای استانی این صندوق تا چه اندازه عملی شده است، توضیح داد: در سفر به سیستان و بلوچستان، شاید به اندازه كل عمر صندوق اعتباری هنر، هنرمندان را بیمه كرده ایم. ما مصوبات سفرها را واقعا پیگیری می نماییم و به صورت مستقیم با هنرمندان در ارتباط هستیم. رابطه ما با هنرمندان به یك رابطه دوستانه تبدیل گشته و این مراوده برای ما خوشایند است. شاید لازم باشد گزارشی از سفرهایی كه تابحال انجام شده، اعلام نماییم.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر افزود: ما در هر سفری كه داشته ایم به وعده هایمان عمل كرده ایم. حتی در سفر اخیری كه به كرمانشاه و سر پل ذهاب داشتیم، مدیركل ارشاد، فرماندار و مسئولان محلی این مورد را اذعان كردند كه صندوق هر وعده ای كه در سفر قبلی داده، عملی شده است. ما سعی كردیم به سراغ هنرمندان نیازمند برویم و اگر وعده ای داده ایم، عمل نماییم. حتی هزینه عضویت خیلی از هنرمندان را كه توانایی پرداخت ندارند، خودمان پرداخت كرده ایم.

می پذیرم كه در پاسخگویی نقص وجود دارد

سیدزاده همینطور درباره گله هنرمندان از پاسخگو نبودن شماره تلفن های صندوق اظهار نمود: ۳۰ خط تلفن و ۳۰ پرسنل در صندوق اعتباری هنر فعالیت می نمایند اما توجه داشته باشید كه این صندوق ۵۴ هزار عضو دارد و پاسخگویی به همه ی آنها كار دشواری است. اما با این وجود می پذیرم كه در پاسخگویی نقص وجود دارد اما سعی كردیم همه چیز را به فضای مجازی ببریم و گردش كار را به صورت هوشمند انجام دهیم.

او درباره بیمه های صورت گرفته از جانب این صندوق اعلام نمود سال قبل ۲۹ هزار نفر را در حوزه بیمه تكمیلی پوشش دادیم. امسال هم این تعداد را با ۳۰ هزار نفر جلو می بریم. سهم پرداخت صندوق در سال ۹۷ بابت حق بیمه ماهانه هنرمندان بیش از ۴۲ میلیارد تومان است. همینطور بیش از ۲۶۰ هزار سند خسارت درمانی در سایت صندوق بارگذاری شده كه به بیمه ارجاع داده ایم. سامانه ای اجرا كرده ایم تا هر كدام از اعضا كه نزد ما بیمه می شوند، پیش از آنكه مدارك را به دفاتر بیمه عرضه كنند، تصاویر آن را روی سایت بارگذاری كرده تا ما نقص های آن را برطرف نماییم، سپس برای عرضه اصل مدارك به صندوق رجوع كنند. البته این روال الزامی نیست و هنرمندان می توانند هر بار كه دوست دارند به صندوق رجوع كنند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر كه بامداد روز ۱۳ شهریورماه در نشستی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد، اظهار نمود: بیش از ۱۲ هزار نفر در صندوق، بیمه عمر شده اند و همینطور میانگین زمان بازپرداخت بیمه های خسارت از جانب بیمه های مكمل بین ۲۰ تا ۲۵ روز بوده است.

سیدزاده درباره اینكه صندوق اعتباری هنر تا چه سقفی از حق بیمه هنرمندان را پرداخت می كند، اظهار داشت: بیمه تامین اجتماعی برای اعضای صندوق اعتباری هنر ۱۸ درصد از مبلغ پایه را دریافت می كند كه ما ۱۰ درصد آن را پرداخت می نماییم و ۸ درصد آن هم از جانب بیمه شده پرداخت می گردد.

ردیف بودجه مصوب دولتی نداریم

او همینطور درباره بودجه صندوق اعتباری هنر اعلام نمود: ما نهاد حمایتی هستیم و به صورت مستقیم ردیف بودجه دولتی نداریم و بودجه لازم را از سازمان های دولتی به صورت كمك دریافت می نماییم. اما بودجه دولتی مصوب نداریم. این مبلغ از جانب وزارت ارشاد و نهادهای دیگر تامین می گردد به این صورت كه ما سرفصل برنامه های خویش را عرضه می نماییم و مبلغ كمك را دریافت می نماییم. تلاش كردیم كمك های این صندوق توسعه پیدا كند و روش هایی پیدا كرده ایم تا بودجه صندوق را افزایش دهیم.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به اینكه امسال توانستیم ۹ میلیارد تومان فراهم نماییم، اظهار داشت: با مدیریت مجموع بودجه ها توانستیم سه میلیارد تومان را در صندوق مهر ایران سپرده نماییم تا دو برابر مجموع سقف تعهدات برآورده شود.

سیدزاده همینطور در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا در خصوص داشتن نشان درجه هنری برای حق عضویت در صندوق، توضیح داد: ما كسانی را داریم كه نشان درجه یك هنری دارند اما صاحب سبك نیستند و شامل طرح ما نمی شوند. ما به دنبال این نیستیم كه تفاوتی بین هنرمندان قائل شویم اما به علت منابع محدودی كه داریم مجبوریم از بعضی از آنها قدردانی نماییم. در واقع طرح تكریم نشان دهنده سپاس ما از هنرمندان است. اعطای نشان درجه هنری به منظور طرح دریافت تكریم نیست و این نشان را شورای ارزشیابی به هنرمندان اعطا می كنند. این نشان را نمی دهیم كه به هنرمندان بگوییم مستمری بگیرند. چونكه این امر پایین آوردن شأن هنرمندان است. ما منتظر نمی مانیم آنها نشان هنری بگیرند و سپس كمك شان نماییم اما جزو قوانین است كه هر كس این نشان را داشت به اضافه مدارك دیگر مبلغ كمك مستمری به آنها تعلق بگیرد.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در بخش دیگری از صحبت هایش اعلام نمود: در مجموع نزدیك به ۳۰۰۰ نفر ماهانه از جانب صندوق اعتباری هنر مستمری دریافت می كنند كه در قالب طرح تكریم و كمك مستمری انجام می گردد. طرح تكریم به شكل كوچك تری است و حدود ۳۸۰ نفر ماهانه در سال های گذشته مبلغ ۲۰۰ هزار تومان دریافت نمودند. این مبلغ بعد از عرضه اسامی افراد توسط شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به هنرمندان واجد شرایط به مبلغ ۸۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت. گرچه این مبلغ ناچیز است و ما در خیلی از مواقع شرمنده هنرمندان بودیم. اما این مبلغ فقط به بهانه قدرشناسی پرداخت شده است.

او افزود: طرح كمك مستمری بیش از ۲۵۰۰ عضو صندوق را كه مجموعه ی پویا و در حال افزایش می باشد، شامل می گردد. این اعضا تا مبلغ ۱۵۰ هزار تومان را ماهانه دریافت می كردند اما از چند ماه پیش احساس كردیم این مبلغ نیاز به بازبینی دارد و با دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصمیم بر این شد كه این مبلغ را به ۲۵۰ هزار تومان افزایش دهیم. همینطور میزان پرداخت طرح تكریم تا چهار برابر افزایش داشته است كه این نوع افزایش در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سابقه نداشته است. ازاین رو مبلغ آن از ۲۰۰ هزار تومان به ۸۰۰ هزار تومان افزایش پیدا كرده است. گرچه همچنان معتقدیم این مبلغ ناچیز است اما به قدر توان صندوق حداكثر برنامه ریزی را انجام داده ایم.

سیدزاده درباره عضویت در این صندوق هم اعلام نمود: عضویت در طرح تكر یم نیازمند سابقه بیش از ۳۰ سال در یك حوزه و داشتن نشان درجه یك هنری و سوابق دیگر است. یكی از افتخارات ما این است كه در طرح تكریم ۴۵۰ نفر را پوشش داده ایم. همینطور كوشیده ایم كه توزیع منابع را از تهران به شهرستان ها ببریم. قبل از این ۸۰ درصد منابع در تهران و ۲۰ درصد در شهرستان ها توزیع می شد اما امروز این تسهیلات در تهران و شهرستان ها به ۵۰ درصد رسیده است.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر اظهار داشت: تعداد اعضای صندوق اعتباری هنر در حال افزایش می باشد و به حدود ۵۵ هزار نفر رسیده و فكر می كنم ما كامل ترین بانك اطلاعات هنرمندان، اصحاب رسانه و فرهنگ را در كشور خواهیم داشت. همینطور ۶۰ درصد به تعداد بیمه شدگان اضافه شده و این تعداد را از ۱۹ هزار نفر به ۲۰ هزار نفر رسیده است. امیدواریم این تعداد را به ۳۲ هزار نفر برسانیم. چونكه بیمه تامین اجتماعی برای خیلی از اعضای ما حیاتی می باشد. همینطور پوشش بیمه تكمیلی را هم افزایش داده ایم و تعداد بیمه شده در سال ۹۷ به تعداد ۳۰ هزار نفر رسیده است.

همچنین منصور وحیدی فر -معاون اعضاء صندوق - هم اعلام نمود: هنرمندان فاقد عضویت برای عضویت در صندوق اعتباری هنر با شماره تماس های ۴۲۷۱۳۶۰۴ و ۴۲۷۱۳۱۴۵ می توانند تماس بگیرند.
1397/06/14
13:40:02
0.0 / 5
4972
تگهای خبر: هنرمند , وزارت ارشاد
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو