وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

رسانه ها نقش ملی خویش را در جنگ اقتصادی بیشتر ایفا كنند

رسانه ها نقش ملی خویش را در جنگ اقتصادی بیشتر ایفا كنند

به گزارش جاوید شو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اذعان بر وجود جنگ روانی جدی ضد ایران خواهان ایفای نقش جدی از جانب رسانه ها در این میدان شد.به گزارش جاوید شو به نقل از مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی امروز در مراسم رونمایی از سایت جدید خبرگزاری ایرنا با اشاره به سابقه این خبرگزاری از دهه های گذشته تا به امروز تصریح كرد: این خبرگزاری اتفاقات زیادی را در طول قدمت خود رقم زده است و این رونمایی هم گام رو به جلویی به حساب می آید.
وی افزود: ما باید در فضای رسانه ای به صورت عام و در ایرنا به صورت خاص به دنبال جریان سازی جدیدی باشیم، انتظار نخست ما اطلاع رسانی حرفه ای از جانب خبرگزاری ها است، این نخستین وظیفه ذاتی یك خبرگزاری است كه مؤلفه و متغیرهای خویش را دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح كرد: یكی از مؤلفه های مهم مولد بودن است، اینكه خبرگزاری چقدر به تولید محتوا می پردازد امری مهم می باشد و درواقع رسانه باید میزان كارایی و تأثیرگذاری خویش را در مولد بودنش نشان بدهد.
صالحی خاطرنشان كرد: یكی از ملاك های مهم در اطلاع رسانی این است كه به مولد بودن چقدر اهمیت می دهیم، در عین حال باید به حقوق رسانه هم توجه كرد و دید كه منبع، مخاطب و اهداف رسانه برچه اساسی است، در اصل باید دید چقدر حقوق رسانه در این ابعاد تعریف شده و آن رسانه چقدر به این مورد التزام دارد.
وی اضافه كرد: فناوری های امروز رسانه هم باید به روز باشد چونكه رسانه كه عقب ماندگی رسانه ای داشته باشد نمی تواند به صورت حرفه ای فضای لازم را برای مخاطب خود فراهم آورد. ایرنا هم به خاطر قدمت و هم جایگاهش در نظام جمهوری اسلامی نیازمند حرفه ای شدن از نظر زیرساختی و نرم افزاری است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح كرد: رسانه یك نهاد اجتماعی است و با این نگاه رسانه نمی تواند مسئولیت ملی خویش را نادیده بگیرد، گاهی در شرایط بحرانی كشور مثل سیل و زلزله وظایف رسانه مشخص می شود و امسال هم در شروع سال با وجود بحران طبیعی سیل رسانه ها شبیه هلال احمر و دیگر نهادها كه به كار اجتماعی پرداختند آنها هم همین نقش را ایفا كردند، پس رسانه نهاد پشت خط نیست بلكه سر خط بحران هاست.
صالحی بیان كرد: در بحث اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی و دیگر صدمه های اجتماعی رسانه یك نهاد اجتماعی است كه سر خط این اتفاقات باید حركت نماید. در بخش بین المللی هم امكان دارد گاهی كشور با بحران هایی مواجه شود، در شرایط ویژه ای كه یك كشور می تواند در معرض خطرهای فراوان و اتفاقات تلخ باشد در همین زمان رسانه جز نهادهای سر خط است كه باید تأثیرگذاری خویش را نشان دهد.
وی افزود: بحران امنیت ملی امروز در حال تهدید ما است و این یك واقعیت است و گزاف هم نیست، جنگ اقتصادی كه امروز به راه افتاده همچون جنگ هشت ساله است كه ما شرایط آنرا نداشتیم. این جنگ اقتصادی امروز قدم به قدم پیش رفته و دشمن در تلاش است كه ما را در این بخش زمین گیر كند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان كرد: در این شرایط نباید بگذاریم منابع تحریمی ما را تحت تأثیر خود قرار دهد، مبادلات پولی و بانكی امروز ما تحریم شده و حوزه تولید ما را هم تحت فشار گذاشتند و سرمایه گذاران خارجی را از ورود به ایران منصرف كردند، درواقع دشمن می خواهد فضای اقتصادی ایران را به سمت زمین گیر شدن ببرد.
صالحی افزود: در این چهارسال مسیر سختی طی شده اما باوجود سختی های فراوان؛ كشور حفظ و در عین حال زمین گیر نشده اما فراموش نكنید كه این تحریم ها نسبت به گذشته خیلی متفاوت می باشد، همینطور تیم پیشران تحریم بسیار تندرو هستند و مكانیزیم های تحریم هم ویژه است كه در حال تعقیب كردن آن هستند.
وی اظهار داشت: در مجموع در جنگ تحمیلی اقتصادی اصحاب رسانه باید بعنوان یك واقعیت این مورد را ببینند كه اقتصاد ما در چه وضعیتی است، تورم هم به مثابه این اتفاقات رخ داده و دولت آقای روحانی كوشش كرد این تورم را مهار كند، در حوزه رشد اقتصادی هم در سال ۹۵ تا ۹۶ در حال پیمودن یك شرایط خوبی بودیم اما در سال ۹۷ این رشد منفی شد، به هر حال در این دوره نظام و دولت كارهای زیادی انجام دادند تا این جنگ اقتصادی را كنترل نماییم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: دشمن توقع آشوب های گسترده در ایران داشت اما نظام و دولت تلاش زیادی در این یك سال داشتند اما اصحاب رسانه و به خصوص ایرنا باید در این زمینه نقش آفرینی بیشتری كنند، گاهی اوقات شرایط عادی است اما گاهی هم شرایط عادی نیست و امروز دقیقاً در شرایط فوق العاده مدیریت كشور هستیم، این یك حوزه ای است كه بعنوان جنگ اقتصادی باید مورد توجه باشد.
صالحی با اشاره به اینكه بحث روانی و رسانه ای هم بسیار مهم می باشد، اضافه كرد: در ماه های اخیر جنگ روانی ضد ایران بسیار گسترده شده و اگر مقرر است دشمن در رویاهای خود به ما لطمه بزند به دنبال تغییر رژیم سیاسی ایران نیست بلكه تمامیت ارضی را مدنظر دارد چونكه ایران بزرگ برای برخی كشورهای عربی اطراف خار چشم است و تلاش می كنند ایران چند تكه شود، ازاین رو این یك تهدید تمامیت ارضی است نه رژیم سیاسی.
وی خاطرنشان كرد: با این نگاه در ماه های اخیر و تلاش های ترامپ، بولتون و اسرائیل نشان داده است كه دشمن به دنبال هدف گذاری است، سه نشست سران در فاصله زمانی بسیار كم یعنی یك توپخانه پر از آتش به سمت ما هدف گرفته شده است، این یك واقعیت است و این مورد را بیشتر انباشته می كند تا ایران هراسی و انزوا را برای ما پدید بیاورند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان كرد: جنگ روانی رسانه ای كه به انزوای ما در سطح جهان و ایجاد اختلاف در داخل كمك می نماید در اجزا جنگ رسانه ای فعلی قرار دارد. پس رسانه ها باید سهم ملی خودشان را بیشتر از پیش ایفا كنند، ایرنا در این قسمت این سابقه را داشته و ستاد اطلاع رسانی جنگ در همین ایرنا صورت می گرفت، اتاق جنگ ما در هشت سال دفاع مقدس در ایرنا بود و چنین جایگاهی در حفاظت از منافع ملی داشت.
صالحی در مورد نقش ایرنا توضیح داد: به نظر می رسد ایرنا با این سابقه با اتكا به ظرفیت موجود و جدید و پتانسیل فعلی به این نكته توجه مضاعف داشته باشد، به نظر می رسد ما در این نگاه به سرمایه اجتماعی مردم خودمان رجوع نماییم پایداری مستمر در مقابل این هجمه ها و توطئه ها زمانی امكان دارد كه سرمایه های اجتماعی تقویت شود، این سرمایه اجتماعی می تواند اعتماد مردم به مردم باشد یعنی مردم نسبت به هم بیشتر كمك كنند.
وی تصریح كرد: در فضای سیل مردم نشان دادند چگونه به كمك هم آمدند پس ما باید لحظه های كمك را صید نماییم و این نقطه ها را به هم وصل نماییم. در یك جهاتی علائمی وجود دارد كه می توان آنرا گسترش داد. در سرمایه اجتماعی اعتماد مردم به مردم خیلی می تواند كمك كننده باشد به شكلی كه مردم احساس تنهایی نكنند. این مورد به پایداری مردمی كمك شایانی خواهد نمود

1398/03/16
19:28:33
5.0 / 5
4942
تگهای خبر: رونمایی , فرهنگ , قدمت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو