یك سال بعد از كسب رای اعتماد از مجلس؛

صالحی: در حال شناژبندی برنامه هایم هستم

صالحی: در حال شناژبندی برنامه هایم هستم

جاوید شو: عباس صالحی یك سال پس از كسب رای اعتماد از مجلس، اظهار داشت: اقداماتی را برای تحقق برنامه های عرضه شده به مجلس انجام داده ایم كه البته مانند شناژبندی هایی است كه در ظاهر، حركت كُندی به نظر می آید.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، «سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شامگاه شنبه ۱۷ مهرماه در یك گفتگوی زنده با رادیو اقتصاد، در بیان ارزیابی خود از میزان تحقق برنامه ای كه سال قبل برای كسب رای اعتماد به مجلس داده بود و در آن ۴۶ چاره برای ۱۴ مسئله در رابطه با حوزه فرهنگ، هنر و رسانه عرضه شده بود، اظهار داشت: طی یك سال قبل ما این ۴۶ برنامه (یا راه حل) را به ۸ كلان پروژه دسته بندی كردیم و برای هر كدام هم مسئولی تعیین شد تا بتوان به حل مسائل این حوزه نزدیك شد.
در حال شناژبندی برنامه عرضه شده به مجلس هستم
وی شفافیت، هوشمندسازی (حركت در جهت تحقق دولت الكترونیك)، بهبود محیط كسب و كار فرهنگی، توسعه دسترسی های حوزه فرهنگ و هنر، تقویت دیپلماسی فرهنگی، گفتگوی فرهنگی، ارتقای كیفی و محتوایی محصولات فرهنگی و هنری را بعنوان ۸ كلان پروژه این حوزه برشمرد و اضافه كرد: ما اقدامات اولیه ای را كه برای تحقق هر یك از این برنامه ها لازم بوده، انجام داده ایم كه البته این اقدامات مانند شناژبندی هایی است كه امكان دارد در ظاهر، حركت آنها كُند باشد اما وقتی به سطح می آید، طبعاً سرعت كار بیشتر می گردد.
صالحی در مجموع حركت در جهت تحقق این برنامه ها را «خوب» توصیف و ابراز امیدواری كرد سرعت این حركت در سال های بعدی بیشتر شود.
اعتراف می كنم كه در زمینه آماردهی نقص هایی داریم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام نمود: متناسب با شاخص هایی كه در این كلان پروژه ها تعقیب می نماییم، آمارهای مربوط به نتایج اقدامات صورت گرفته عرضه خواهد شد. البته ما در زمینه آماردهی نقص هایی هم داشته ایم و داریم ولی تلاش می نماییم این نقیصه ها را برطرف نماییم.
وی اضافه كرد: در زمینه برخی شاخص های فرهنگی و هنری مثلاً میزان تولید كتاب، تولید فیلم، تولید نمایش و مخاطبان این محصولات، ما پاره ای از آمارها را داریم ولی در بعضی دیگر از حوزه های فرهنگ و هنر همچون رسانه، امكان دارد شاخص هایمان شكل نگرفته و یا حداقل شاخص های قابل اعتماد، باشد.
ساخت ده ها سینما با مشاركت بخش خصوصی نمونه ای موفق از كاهش تصدیگری ها بود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد روند واگذاری تصدیگری های حوزه فرهنگ و هنر از بخش دولتی به بخش خصوصی هم در برنامه مورد اشاره، اظهار داشت: مسئله كاهش تصدیگری های دولتی هم در سیاست های قطعی دولت هست و هم در اصل ۴۴ قانون اساسی و با تفسیری كه مقام معظم رهبری از آن انجام دادند و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ كردند، مورد تاكید قرار گرفته است. طبعاً در حوزه فرهنگ و هنر هم این مسئله، یك اصل است.
صالحی ساخت ده ها سینما در سال های اخیر با مشاركت بخش خصوصی را نمونه ای موفق از این به قول او «كاهش تصدیگری ها» عنوان نمود و افزود: این برنامه در این دوره هم تعقیب می گردد كه در عین نظارت و حمایتی كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از این حوزه ها خواهد داشت، امكان بهره مندی بخش خصوصی از منافعی كه فعالیت و مشاركت در فعالیت های فرهنگی و هنری دربردارد، فراهم گردد.
تلاش كرده ایم با نگاه همگرایی، از موازی كاری نهادهای فرهنگی خارج از دولت بكاهیم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قول داد هر مقدار كه بشود، تصدیگری های این وزارتخانه را در بخش های مختلف فرهنگ، هنر و رسانه كم كند.
وی درباره موازی كاری نهادهای دیگر با این وزارتخانه و تلاش هایی كه می توان برای همسو كردن این نهادها انجام داد، اظهار داشت: در فضاهای خارج از دولت، طبعاً پاره ای از مسائل و نكات وجود دارد كه البته ما كوشیده ایم با نگاه همگرایی، از موازی كاری ها بكاهیم. اما وقتی نهادهای فرهنگی شكل گرفته اند، دیگر چاره این مشكل (موازی كاری)، در تخاصم با آنها نیست بلكه باید استعدادها و ظرفیت هایی را كه داریم، كنار هم قرار دهیم تا هم افزایی های حداكثری اتفاق بیفتد.
بخش فرهنگ ۲.۵۲ درصد از بودجه كل كشور را داراست
صالحی از كوشش برای برقراری ارتباط با این نهادهای فرهنگی، هنری و رسانه ای كه در خارج از فضای دولت فعالیت می نمایند، طی یك سالی كه از مسئولیتش در وزارت ارشاد می گذرد، سخن گفت و در ادامه درباره برنامه اش برای متناسب سازی بودجه وزارتخانه متبوعش با تكالیفی كه بر عهده آن قرار دارد، خاطرنشان كرد: در سال ۹۷ بودجه بخش فرهنگ كشور به صورت عام (یعنی حوزه های فرهنگ، گردشگری و تربیت بدنی) ۲.۵۲ كل بودجه كشور بود كه با تلاش هایی كه صورت گرفت، به مقدار محدودی امسال افزایش یافت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تائید مشكلاتی كه كشور در زمینه تامین بودجه با آن روبه رو است، از تلاش جهت استفاده از ظرفیت های فرهنگی و هنری برای حل صدمه های اجتماعی، توسعه اقتصاد و همینطور تقویت امنیت ملی و نتیجتاً بهره مندی این حوزه از برخی ردیف های بودجه ای در رابطه با این حوزه ها اطلاع داد و اظهار داشت: باید بتوانیم سهم فرهنگ و هنر را در حل این قبیل مسائل، برای عناصری كه اقتصادی تر هستند و همینطور حوزه هایی مانند مجلس و دولت، تبیین نماییم تا از این طریق سهم فرهنگ در بودجه، مشخص تر دیده شود.
بخش مهمی از مجتمع های فرهنگی و هنری به بخش خصوصی واگذار شد
وی در مورد وضعیت اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در حوزه های در رابطه با این وزارتخانه هم خاطرنشان كرد: از سال گذشته، واگذاری مجتمع های فرهنگی و هنری و فرهنگسراهایی كه در زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند، به بخش خصوصی، به صورت جدی، در وزارتخانه شروع شده است و تابحال بخش مهمی از این مجتمع ها به بخش خصوصی واگذار شده اند و بخش دیگری هم در راه واگذاری قرار دارند. در زمینه برنامه ها و جشنواره ها و هم خدمات حوزه فرهنگ و هنر هم، تلاش می نماییم كه حداكثر واگذاری ها را داشته باشیم.
ثبت سفارش و تامین ارز برای واردات حدود ۱۶۰ هزار تن كاغذ
صالحی در زمینه تاثیر نوسانات قیمتی در كالاها و تكانه های اقتصادی، بر سبد فرهنگی خانوار هم اظهار داشت: باید تلاش بیشتری نماییم كه هزینه های بالاسریِ حوزه فرهنگ و هنر، كاهش پیدا كند و فضای مهارنشده ای پیدا نكند. در حوزه كتاب و مطبوعات، ما پیگیر قرار گرفتن كاغذ در لیست كالاهای اساسی شدیم و خوشبختانه این صورت گرفت و با تمهیداتی كه صورت گرفت، كاغذهایی كه در گمرك بود، همه شان ترخیص شدند و انبارهای كاغذ هم موظف به اعلام موجودی كاغذ خود شدند و برای واردات حدود ۱۶۰ هزار تن كاغذ هم، ثبت سفارش و تامین ارز صورت گرفته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: خوشبختانه بخش فرهنگ و هنر كمترین وابستگی را با ارز خارجی دارد و متكی به تولید و خلاقیت های دورنی است؛ این در شرایطی است كه در خیلی از حوزه های دیگر اگر ارز خارجی شان قطع شود، كلاً فلج می شوند و در زمین، گیر می كنند. اتفاقاً یكی از حوزه هایی كه در شرایط سخت می توان به اشتغال در آن امید بیشتری داشته باشیم، حوزه فرهنگ و هنر است چون نیاز به سرمایه گذاری خارجی در آن بسیار بسیار كمتر است.
بخش فرهنگ و هنر كمترین وابستگی را با ارز خارجی دارد
وی افزود: اگر دولت در حوزه اشتغال به دنبال سرمایه گذاری و تقویت آن است، آن حوزه، فرهنگ و هنر است. این حوزه، حوزه ای نیست كه كالاهای آن به تناسب شرایط اقتصادی، چندبرابر قیمت بشود؛ امكان دارد افزایش قیمت هایی را داشته باشیم، اما حتماً این افزایش ها، افزایش های چندبرابری نیست.
صالحی از رسانه ها، صدا و سیما و تریبون های دیگر خواست كه به مردم این به قول او «واقعیت» را بگویند كه «در این شرایط، ارزانترین كالاها، كالاهای فرهنگی و هنری است» و از این مسئله برای افزایش كالاهای فرهنگی و هنری در سبد فرهنگی، استفاده لازم صورت گیرد.

1397/06/27
13:53:39
0.0 / 5
4975
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو