اختتام جاده ابریشم در فرانسه با ساز و فسنجان ایرانی

اختتام جاده ابریشم در فرانسه با ساز و فسنجان ایرانی

جاوید شو: نمایشگاه جاده ابریشم در فرانسه با نوای كمانچه و شام ایرانی پایان یافت.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، این نمایشگاه پس از پنج روز معرفی هنرهای شرقی همچون مینیاتور، سوزن دوزی، سفال و سرامیك در جنوب فرانسه، با برگزاری كارگاه های آموزشی درباره معماری، پزشكی، شعر و داستان های كشورهای جاده ابریشم، به پایان رسید. آخرین روز این نمایشگاه كامل به موسیقی ایران اختصاص داشت كه با استقبال زیاد فرانسوی ها روبرو شد.
اجرای موسیقی با یك گروه ایرانی مقیم در فرانسه بود كه با معرفی سازهای ایرانی همچون كمانچه، سه تار و دف و تنبك، از حافظ و مولانا نیز خواندند. فرشاد سلطانی كه رهبر این گروه خانوادگی است، به ایسنا اظهار داشت: خوشبختانه سازهای ایرانی در بیرون از كشور به خوبی شناخته شده است. بیشتر اروپایی ها با آواز ایرانی ارتباط خوبی برقرار می كنند. آنها اهل مطالعه هستند بدین سبب توضیح دادن درباره سمبل ها و مفاهیم به كار رفته در ادبیات و شعر برای آنها سخت نیست.


در شب ایران نیز همراه با خواندن قصه هزار و یك شب، بازدیدكنندگان این نمایشگاه با «فسنجان» پذیرایی شد؛ غذایی كه معمولاً در میان توریستهای خارجی كه به ایران سفر می كنند محبوب است و سرو آن در شب ایران به پیشنهاد توریستهایی بود كه تجربه سفر به ایران را داشتند كه توسط یك آشپز فرانسوی تهیه شد.
این نمایشگاه یك شب را به ازبكستان نیز اختصاص داده بود كه با «پلوف» غذای ویژه این كشور از فرانسوی ها پذیرایی شد.
دومین نمایشگاه جاده ابریشم با حضور كشورهای ایران، ازبكستان و فرانسه در شهر «اوباین» در فاصله ای نزدیك به مارسی در جنوب فرانسه اجرا شد. در ادامه مقرر است كاروان هایی به شیوه جاده ابریشم در راه كارگاه های سفال و سرامیك این منطقه با هدف تبادل دانش و اطلاعات راه بیفتد تا فرانسوی ها نیز با مفهوم كاروان بیشتر آشنا گردند.
بااینكه سواحل مدیترانه آخرین نقطه از جاده ابریشم عنوان شده اما در اسناد تاریخی به كشور فرانسه در این راه اشاره ای نشده است، در اصل داستان برگزاری این نمایشگاه در فرانسه از سفر یك گروه از گردشگران این كشور به چین و دیگر كشورهای جاده ابریشم شروع می شود كه با دعوت از برخی هنرمندان آنها اهتمام در معرفی فرهنگ و هنر جاده ابریشم به مردم فرانسه دارند.
منبع:

1398/03/06
19:39:42
5.0 / 5
4609
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو