مونسان تاكید كرد:

لزوم گسترش همكاری كانون پرورش فكری و سازمان میراث فرهنگی

لزوم گسترش همكاری كانون پرورش فكری و سازمان میراث فرهنگی

جاوید شو: رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح كرد: همكاری های این سازمان با كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان باید گسترش پیدا كند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، به نقل از اداره كل روابط عمومی و امور بین الملل كانون پرورشی فكری كودكان و نوجوانان، علی اصغر مونسان در جریان بازدید از نمایشگاه هفته ی ملی كودك با بیان این كه كانون پرورش فكری از قدیم مركز رشد و پرورش كودك و نوجوان است، اظهار داشت: سازمان میراث فرهنگی در آینده باید مشاركت بیش تری در برگزاری برنامه های هفته ی ملی كودك با كانون داشته باشد.

او با بیان این كه در ایام گذشته سازمان میراث فرهنگی در كاخ موزه ی سعدآباد نمایشگاهی با مبحث روز جهانی "كودك" برپا كرده است، اضافه كرد: این كارها بهتر است به صورت مشترك و در همكاری با كانون برگزار گردد. هرچند برای این همكاری دیر نشده است، چون در این كاخ موزه فضایی برای كودكان بوجود آمده و من حتما سفارش می كنم كه این كار با همكاری كانون صورت گیرد.

مونسان بیان كرد: سازمان میراث فرهنگی به دنبال تولید یك جریان فرهنگی در كشور بخصوص برای كودكان است تا جامعه به اهمیت این مورد پی ببرد و به آن علاقه مند شود. چون موضوعات پایه ای مانند میراث فرهنگی و محیط زیست اهمیت زیادی دارند، بچه ها باید اهمیت میراث فرهنگی را درك كنند و بدانند كه تمدن و فكر یك كشور همین داشته های تاریخی است.

آموزش صنایع دستی زمینه ای برای همكاری های بیشتر با كانون

رئیس سازمان میراث فرهنگی همینطور درباره آموزش صنایع دستی هم اظهار نمود: در دوران كودكی ما، بچه ها هر جایی یادگاری می نوشتند، ولی با عرضه ی این آموزش ها كودكان حافظان میراث فرهنگی كشور خواهند بود.

او هم چنین با اشاره به امكان همكاری معاونت صنایع دستی این سازمان در برگزاری برنامه های هفته ی ملی كودك اظهار داشت: در این نمایشگاه چند رشته از صنایع دستی دایر است، ولی با كمك معاون صنایع دستی ان شاءالله این كارها در جشنواره های بعدی گسترش پیدا كند تا كودكان و نوجوانان با رشته های بیشتری آشنا گردند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به این كه حفاظت از این پیشه ها و صنایع یكی از وظایف این سازمان است، اظهار داشت: این حفاظت یعنی آموزش دادن، تربیت كردن. در واقع ریشه ی این آموزش و تربیت در سنین كودكی است.

طرح همیاری كودكان در میراث فرهنگی

او هم چنین به مبحث گردشگری هم اشاره نمود و اضافه كرد: در حوزه ی گردشگری هم كودكان باید با مشخصات و اجبار های آن چون ایمنی در سفر و پاكیزه نگه داشتن محیط آشنا گردند و آموزش ببینند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با بیان این كه جریان سازی فرهنگی این سازمان در حوزه ی كودكان اخیرا شروع شده است، به طرح اهدای كارت میراث بانان میراث فرهنگی به كودكان اشاره نمود كه مانند طرح همیار پلیس، حساسیت های كودكان برای حفظ میراث فرهنگی را بالا می برد.

مونسان در ارتباط با بحث فرهنگ سازی اظهار داشت: من حتما به هر سه معاون سازمان تاكید خواهم كرد كه تعامل بیش تری با كانون پرورش فكری داشته باشند، چون كه كانون نهادی حرفه ای در این حوزه می باشد و میراث فرهنگی هم برای ورود به این عرصه می تواند از تجربه های كانون استفاده نماید.

او اضافه كرد: در همه ی فضاهای میراث فرهنگی بخصوص سایت موزه ها و كاخ موزه هایی چون سعدآباد و نیاوران این آمادگی وجود دارد كه كانون پرورش فكری برای كودكان و نوجوانان برنامه های فرهنگی هنری اجرا نماید.آموزش كودكان باید در فضاهای شاد صورت بگیرد

مونسان همینطور مهم ترین بخش برنامه های هفته ملی كودك را تولید شادی و نشاط برای كودكان دانست و عنوان نمود كه این آموزش ها باید در فضاهای شاد صورت بگیرد.

وی با بیان این كه دوره ی آموزش در فضای فشار و اجبار گذشته است، اظهار داشت: امروزه آموزش به صورت ضمنی انجام می گردد و پایداری بیش تری هم دارد.

او هم چنین مبحث فعالیت های نمایشگاه هفته ی ملی كودك را مناسب دانست و اظهار داشت: پرداختن به مبحث های روز و توجه به فضای مجازی و اینترنت در كنار فعالیت های فرهنگی، هنری و ادبی محتوای مناسبی برای هفته ی ملی كودك است.

آمادگی برای ثبت ملی مراكز قدیمی كانون و بازی های بومی و محلی

معاون رئیس جمهور هم چنین در بحث حفاظت از مراكز قدیمی كانون پرورش فكری در پارك ها و مكان های عمومی شهرها كه محل پرورش هنرمندان و نویسندگان بسیاری هستند، اظهار داشت: ثبت میراث ملموس شامل ابنیه و سازه هایی است كه خصوصیت خاصی به لحاظ قدمت، معماری و یا حضور افراد مشهور دارند و به نظر من برای حفاظت از كتاب خانه های كانون میراث فرهنگی می تواند این مراكز را ثبت ملی كند.

او تصریح كرد: با ثبت ملی كتاب خانه های كانون دیگر امكان تخلیه، تخریب و جای گزینی وجود ندارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، در ادامه به بحث ثبت بازی های بومی و ملی ایرانی پرداخت و اظهار داشت: به تازگی بازی چوگان توسط ایران در لیست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسید، بازی های كودكانه هم می تواند بعنوان داشته های فرهنگی كشور ثبت ملی شود.

او افزود: شاید چون متولی مشخصی برای بحث بازی های بومی وجود ندارد كسی به دنبال ثبت آن نبوده است، ولی این مورد را با معاونت میراث فرهنگی درمیان خواهم گذشت و كانون هم بعنوان متولی می تواند این بازی ها را برای ثبت به این سازمان پیش نهاد بدهد.

نیاز محوطه های تاریخی و موزه ها به راهنمای ویژه كودكان

رئیس سازمان میراث فرهنگی در پاسخ به این سوال كه چرا در موزه ها و بناها و محوطه های تاریخی راهنمای گردشگری ویژه برای كودكان وجود ندارد؟ با بیان این كه متاسفانه به مبحث های فرهنگی به میزان درخور پرداخته نمی گردد، اظهار داشت: موزه داری ما باید استاندارد باشد و برای مثال راهنمای صوتی در موزه ها برای كودك و بزرگ سال متفاوت می باشد، ولی ما متاسفانه هزینه ی استفاده از این موارد را نداریم و اندك بودجه هم صرف نگه داشت موزه ها می گردد.

او هم چنین با طرح این كه شرایط نگهداشت، ویترین ها و دوربین ها در موزه ها استاندارد نیست، اظهار داشت: داشته های تاریخی كشور بسیار زیاد، ولی متاسفانه منابع این سازمان محدود است.

مونسان افزود: به علت قوانین دولت جذب نیرو برای ما ممنوع می باشد، اما اگر نیروهای داوطلب در كانون وجود دارد كه می توانند به این حوزه كمك كنند می توانیم هماهنگی لازم را انجام بدهیم كه این داوطلبان آموزش ببینند و برای كودكان و نوجوانان راهنمای افتخاری موزه شوند.

براساس این گزارش؛ ویژه برنامه های هفته ی ملی كودك تا ۲۰ مهر ۱۳۹۷ در مركز آفرینش های فرهنگی هنری كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب ادامه دارد.
1397/07/23
14:32:23
5.0 / 5
4339
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو