در یك پژوهش بررسی شد؛

زنان نابارور چگونه با بی فرزندی کنار می آیند؟

زنان نابارور چگونه با بی فرزندی کنار می آیند؟

جاوید شو: در یک پژوهش جدید، پژوهشگران به موضوع عدم باروری زنان بعد از ازدواج پرداخته و ابعاد تاثیرگذاری آن بر روح و روان و زندگی آنها را که از زبان خودشان بیان شده، بررسی نموده اند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، ازدواج به عنوان یک پدیده اجتماعی، نه فقط در ثبات و نظم جامعه نقش دارد، بلکه نوعی سلامت جسمی و روحی برای افراد جامعه را بدنبال می آورد. اغلب، هـدف اصـلی مـردان و زنـان از ازدواج، تولیـد مثـل و درحقیقت بچه دار شدن است، درحالی که تولید مثل، با دو پدیده بـاروری و نابـاروری مواجـه اسـت. پدیـده باروری بدیهی است که تولید مثل موفقیت آمیز را شـامل می شود. بـاروری همـواره یکـی از مهم ترین کارکردهای خانواده به حساب می آید. البته خانواده دارای کارکردهای مهم دیگری ازقبیل دلبستگی، عشق، همراهی و برطرف نمودن نیازهای جنسی و روان شناختی نیز هست.
طبق نظر پژوهشگران، باروری در بیشتر فرهنگ ها از ارزش بـالایی برخوردارست و آرزوی فرزنددار شدن از اساسی ترین محرک های انسانی است. حـاملگی و مـادر شـدن برای زنان از پایه های تکاملی به حساب می آیند و در فرهنگ ایرانیان نیز بر آن بسیار تاکید شده است. اگـر تـلاش در راستای فرزندآوری با شکست مواجه شود، می تواند به یک تجربه احساسی مخرب تبدیل گردد. ناباروری به عنوان عدم موفقیت در باروری پس از ۱۲ ماه رابطه جنسی محافظت نشده درنظـر گرفتـه می شود. افرادی کـه نابـاروری را تجربـه می کنند، علاوه بـر مسائل جسمانی، از نظر عاطفی و روانی نیز تحت فشار قرار می گیرند. بیماریهای روان شناختی ناباروری ازجمله اضطراب، افسردگی و استرس مزمن بین جمعیت نابارور و خصوصاً زنان شایع هستند و پس تحقیق در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردارست.
در همین راستا، تیمی پژوهشی از دانشگاه یزد و دانشگاه علم و هنر این شهر مطالعه ای را به انجام رسانده اند که در آن تجربه زیسته زنان نابارور از مسئله بی فرزندی مورد موشکافی علمی قرار گرفته است.
در این پژوهش، گروهی از زنان نابارور اولیه بین ۲۵ تا ۴۰ سال که حداقل ۵ سال تجربه زندگی مشترک داشته و حداقل دوسال چالش در درمان ناباروری و تجربه حداقل یک دفعه شکست آی وی اف داشته اند، مشارکت کرده اند. ابزار اصلی این مطالعه برای جمع آوری اطلاعات نیز مصاحبه بوده است.
برمبنای یافته های این پژوهش، نتایج ناباروری شامل هشت مقوله اصلی هستند که به ترتیب عبارتند از: گذار از متن به حاشیه، کالاانگاری زن دوم، نقش قربانی، گذار پرگداز جدایی، استحاله در شوهر، فانتزی عشق و ناباروری، بستر مشکل آفرین و تنهایی وجودی.
همین طور در این خصوص، یک مقوله هسته ای تحت عنوان قربانیان قربانی خواه وجود دارد. قربانیان قربانی خواه اشاره به این مفهوم دارد که بانوانی که تجربه ناباروری دارند، به مرور زمان و به علت مواجهه با نتایج ناباروری و خصوصاً نتایج مبتنی بر فرهنگ ازدواج مجدد، با تمایل به ازدواج مجدد همسرشان مواجه می شوند.
بگفته آزاده ابویی، استادیار و پژوهشگر گروه مشاوره دانشگاه علم و هنر یزد و دو همکار دیگرش در این تحقیق، «تبیین نتایج به طورکلی نشان میدهد وجود نگرانی از ازدواج مجدد همسر و در مواردی همراهی همسر برای ازدواج مجدد جهت فرزنددار شدن و طلاق همسر دوم، این زنان را از نظر روان شناختی و رابطه زن و شوهری آشفته می کند».
این پژوهشگران می گویند: «طبق یافته های پژوهش ما، نازایی و تجربـه نابـاروری باعـث ایجـاد پدیـده ای بـه نـام نقـش قربـانی می شود. همین طور وجود شرایط مداخله گر مثل آرزوی انتقام و شرایط زمینه ای مثل فانتزی عشق، باعـث پررنگ شدن تجربه نقش قربانی می شود».
بعلاوه در این پژوهش اشاره شده است استراتژی هایی ماننـد طلاق، زن صیغه ای، ازدواج مجدد و زن دوم و همراهی با وجود او، نیز که برای مقابله با ایـن پدیـده بـه کار می روند، راهکارهای معیـوبی هستند کـه زنـان نابارور برای مقابله با پدیده مدّ نظر به کار می گیرند که خود، نتایج نامطلوبی مثل گـذار از مـتن بـه حاشـیه، گذار پرگداز جدایی و تنهایی وجودی را سبب می شوند.
ابویی و همکارانش اظهار کرده اند: «با توجه به این یافته ها، می توان فهمیـد که زنان نابارور در رابطه با تعهد و اعتماد بین فردی با همسرانشـان نـاامنی را تجربـه می کنند. پس پیشـنهاد می شود که مراجعه کنندگان به مراکز خدماتی و درمانی ناباروری به روان شناسـان، مشـاوران و ماماهـایی دسترسـی داشته باشند که آموزش های لازم را در حوزه خانواده های نابارور و مسائل آنها دیده باشـند و بتواننـد در این حیطه کمک کنند».
از این یافته ها، مقاله ای علمی پژوهشی به رشته تحریر درآمده که فصلنامه «زن در توسعه و سیاست» وابسته به مرکز مطالعات زنان و خانواده دانشگاه تهران آنرا منتشر نموده است.
منبع:

1402/02/04
06:02:56
5.0 / 5
286
تگهای خبر: خدمات , سلامت , فرهنگ , هنر
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو