در یك مطالعه مطرح شد

شیوع انواع سوءرفتار با سالمندان در تهران

شیوع انواع سوءرفتار با سالمندان در تهران

جاوید شو: یافته های یک پژوهش نشان داد که 37 درصد از سالمندان شرکت کننده در این مطالعه، انواع سوءرفتار را تجربه می کنند و سه مؤلفه غفلت عاطفی، سوءرفتار روان شناختی و سوءرفتار مالی سه نوع سوءرفتار مهم مقابل سالمندان بودند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، سالمندان به علت کهولت سن و تعدد بیماری های زمینه ای ممکنست از شرایط جسمی و فیزیکی مناسبی برخوردار نباشند، بنابراین ممکنست نیازمند حمایت های بهداشتی و درمانی باشند.

دگرگونی ساختارهای اجتماعی از شکل سنتی به صنعتی و تغییر نظام خانواده و تمایل فرزندان به زندگی جداگانه از والدین، همراه با تحولات و بحران های مالی و فشارهای روانی حاصل از زندگی مدرن، منجر به تخریب جایگاه سالمندان و گسست عاطفی بین نسل ها شده و آسایشگاه های سالمندی به عنوان جایگزین نقش های خانوادگی مطرح گردیده است.

آمارها نشان داده است که سالمندانی که با خانواده زندگی می کنند، نسبت به سالمندانی که به تنهایی زندگی می کنند، بیشتر عمر کرده به میزان بیشتری استقلال خودرا حفظ می کنند.

از سوی دیگر؛ پر هزینه بودن مراقبت های جانشین در منزل و عدم دسترسی به آن در شهرهای کوچک و همین طور عدم تمایل خانواده ها به سپردن والدین خود به خانه سالمندان، موضوع مراقبت از این گروه جمعیتی را به عنوان چالشی در زمینه مراقبت و سلامت سالمندان مطرح کرده است. اما مراقبت از سالمندان، مستلزم رعایت مسائل اخلاقی و حقوقی در بیماری های خاص سالمندی و توجهات خاص اخلاقی و حقوقی است.

همه این عوامل همراه با وجود شاخصهای خطری مانند نقایص شناختی، بهداشت ضعیف و نقایص عملکردی در آنان و سوءمصرف مواد یا بیمای های روانی در مراقبین افراد سالمند، وابستگی آنها به مراقبین و... سالمندان را نسبت به سوءرفتار لطمه پذیر می کند. سوءرفتار با سالمندان بصورت بدرفتاری با آنها در اشکال فیزیکی، جنسی، احساسی، غفلت، مالی و طرد کردن است.

برآوردهای مختلف از آن حکایت می کند که ۴ تا ۶ درصد از سالمندان مورد ظلم واقع می شوند، ولی در کشورهای جهان سوم همچون ایران، آمار صحیحی در مورد سوءرفتار با سالمندان وجود ندارد و میزان شیوع آن معین نیست.

تاکنون بررسی های محدودی در این حوزه صورت گرفته است، بنابراین نیاز است که تحقیقات گسترده ای درباره ی شیوع سوءرفتار با سالمندان در ایران صورت گیرد.

با توجه به اینکه ایران یکی از کشورهایی است که در سالهای آتی درگیر انفجار سالمندی می شود؛ پژوهشگران با انجام یک مطالعه، شیوع سوءرفتار با سالمندان و غفلت از سالمندان را در جامعه ایرانی مورد بررسی قرار دادند.

این مطالعه بصورت مقطعی انجام شد و سالمندان بالای ۶۵ سال مراجعه کننده به اورژانس بیمارستان های امام حسین، لقمان حکیم و شهدای تجریش، با استفاده از پرسش نامه مورد بررسی قرار گرفتند.

در این مطالعه ۳۰۰ سالمند مشارکت کردند که ۵۴ درصد از آنها زن و ۴۶ درصد مرد بودند و میانگین سنی آنها حدود ۷۴ سال بود. بگفته مشارکت کنندگان در این مطالعه؛ ۶۷ درصد از آنها قادر به انجام نیازهای شخصی خود بودند و ۲۷.۷ درصد از آنها این قابلیت را نداشتند. بیش از نیمی از این سالمندان با همسر زندگی می کردند، حدود ۲۰ درصد با فرزندان و ۱۸ درصد نیز تنها زندگی می کردند.

در مورد ۳۷ درصد از آنها اداره اموال و دارایی هایشان به دست خود سالمند بود، ۲۹ درصد از این سالمندان اداره اموالشان به دست فرزندان، نزدیک ۱۴ درصد از سالمندان اداره اموالشان به دست همسر و اداره اموال بقیه سالمندان، به دست دیگران بود. ۴۰ درصد از این سالمندان دارای مالکیت منزل بودند، حدود ۳۳ درصد اجاره نشین و ۱۹ درصد با فرزندانشان زندگی می کردند.

بررسی سوءرفتار با سالمندان نشان داد که افراد شرکت کننده در این مطالعه، انواع سوءرفتار را تجربه می کنند و نزدیک به ۳۷ درصد از آنها سوءرفتار را تجربه کرده اند. همین طور مشخص شد سوءرفتار جسمی کم ترین (۱.۷ درصد) و سوءرفتار سلب اختیار (۲۰ درصد) بیشترین نوع سوءرفتار را شامل شده است.

همچنین مشخص شد که بین جنسیت و انواع سوءرفتار، ارتباط مدلول داری وجود ندارد و جنسیت هیچ تاثیری بر نوع سوءرفتار ندارد. ولی مشخص شد که بین تحصیلات با انواع سوءرفتار، ارتباط مدلول دار وجود دارد. به این صورت که غفلت عاطفی، غفلت مراقبتی، سلب اختیار، سوءرفتار روانشناختی و سوءرفتار مالی و طردشدگی با میزان سواد رابطه مستقیم دارد و در میان افراد تحصیل کرده، بیش از افراد کم سواد است.

به علاوه بین قومیت و فراوانی سوءرفتار نیز هیچ نوع ارتباطی مشاهده نشد و قومیت های فارس، ترک، لر و عرب که در این مطالعه بررسی شده بودند، حدودا به میزان یکسان دارای سوءرفتار در سالمندان بودند.پژوهشگران این مطالعه مشاهده نمودند که بین ازدواج افراد سالمند و انواع سوءرفتار، ارتباط مدلول دار وجود دارد؛ به این صورت که غفلت عاطفی، غفلت مراقبتی و طردشدگی در میان زنان بیوه بیش از افراد مجرد و متاهل است. همین طور مشخص شد که تعداد فرزندان با انواع سوءرفتار در سالمندان، مرتبط می باشد و غفلت مالی، سلب اختیار، سوءرفتار مالی و طردشدگی با تعداد فرزندان ارتباط دارد و افراد دارای دو فرزند، بیشتر مورد غفلت مالی و سلب اختیار قرار گرفته اند و افرادی که تعداد فرزندان ۶ و بالاتر داشتند، بیشتر مورد سوءرفتار مالی قرار گرفته بودند.

به طور کلی یافته های این مطالعه حاکی از این بود که مشابه حدودا تمامی تحقیقات مرتبط، سه مؤلفه غفلت عاطفی، سوءرفتار روان شناختی و سوءرفتار مالی سه نوع سوءرفتار مهم مقابل سالمندان بودند. بنابراین لازم است توجه بیشتری برای رفع مشکلات در این عرصه صورت گیرد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه، این تحقیق دارای محدودیت هایی نیز بوده است. همچون ابراز ناخشنودی برخی سالمندان از بعضی سؤالات که در رابطه بین پرسشگر و پاسخگو اختلال بوجود می آورد. همین طور اینکه این مطالعه با نمونه ای منتخب از سالمندان شهر تهران انجام شد؛ شهری که از نظر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بسیار متفاوت با دیگر شهرهای کشور و متفاوت با سالمندان روستایی است. بنابراین ممکنست بطور کامل قابل تعمیم به همه سالمندان ایرانی نباشد. بنابراین پیشنهاد می شود تحقیقات بیشتری در مناطق و شهرهای دیگر صورت گیرد.

در انجام این تحقیق سمانه اویسی و مسعود قنبری بروجنی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، رضا فدای وطن از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و حمیدرضا حاتم آبادی از مرکز تحقیقات ارتقاء ایمنی و جلوگیری از مصدومیت های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه زمستان سال ۱۳۹۹، بصورت مقاله علمی با عنوان «بررسی شیوع سوءرفتار و غفلت از سالمندان در جامعه منتخب از سالمندان در ایران» در مجله ارتقای ایمنی و جلوگیری از مصدومیت ها انتشار یافته است.

منبع:

1401/07/11
21:52:34
5.0 / 5
158
تگهای خبر: سلامت , شركت , صنعت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو