پاشنه آشیل مطبوعات روی میز دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها

پاشنه آشیل مطبوعات روی میز دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها

جاوید شو: این روزها دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های وزارت فرهنگ، میزبان مدیران مسئول و نماینده روزنامه های کشور برای رسیدگی به اعتراض های آنان درباب نتایج اولیه رتبه بندی روزنامه ها است، در این میان مشکلات اقتصادی روزنامه ها و اعتراض به فاکتورهای رتبه بندی تبدیل به دغدغه اصلی مدیران شده است.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، بعد از اعلام نتایج اولیه رتبه بندی روزنامه ها در تاریخ ۲۴ آذرماه امسال، مدیران مسئولی که نسبت به امتیاز دریافتی اعتراض داشتند، درخواست خودرا برای رسیدگی مجدد به فاکتورهای مورد اعتراض در نامه ای به اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی ارسال کردند.
این اداره کل با تجمیع اعتراضات و برنامه ریزی برای تشکیل هیات تجدید نظر، مطابق شیوه نامه رتبه بندی روزنامه ها اقدام نمود و به دنبال آن، جلسه مقدماتی هیأت تجدید نظر در روز چهارشنبه ۲۹ دی ماه در دفتر مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی برگزار و قرار شد از شنبه دوم بهمن ماه جلسات هیأت تجدیدنظر در محل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها (واقع در تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه دوم، پلاک ۱۱) اجرا شود.
مدیران مسئول روزنامه های معترض یا نماینده معرفی شده توسط آنها طبق نوبت تعیین شده در جلسات اعلامی حضور می یابند و نسبت به طرح اعترض خود بصورت مدلل و با ارائه سند، اقدام می کنند؛ این مهلت تا ۱۸ بهمن ماه ادامه دارد.


زمان بندی و تعیین نوبت به نحوی انجام شده که روزنامه های استانی و محلی، فرصت برنامه ریزی برای حضور در جلسه داشته باشند. جلسات مربوط به مدیران مسئول روزنامه های استانی و محلی که امکان یا تمایل حضور در جلسه نداشته باشند بصورت مجازی برقرار می شود.
اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی، از مدیران مسئول روزنامه درخواست نمود باتوجه به محدودیت زمان، موارد مدنظر خودرا بصورت فشرده و مستند طرح کنند تا امکان رسیدگی به همه موارد در زمان بندی صورت گرفته، مقدور شود.
بر اساس شیوه نامه رتبه بندی روزنامه ها، هیأت تجدیدنظر که اعضای آن با هیأت ارزیابی اولیه متفاوت می باشد، به شرح زیر است:
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی (به عنوان رییس)
مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها (به عنوان دبیر)
یکی از اعضای هیأت مدیره انجمن روزنامه های غیردولتی به انتخاب هیأت مدیره آن انجمن
یکی از اعضای هیأت مدیره شورای مرکزی خانه های مطبوعات به انتخاب آن شورا
یک روزنامه نگار با سابقه به انتخاب انجمن پیشکسوتان مطبوعات
همچنین نماینده هیأت ارزیابی (بدون حق رأی) و یک نفر منشی نیز در جلسات تجدیدنظر شرکت می کنند.
خبرنگار ایرنا با حضور در یکی از این جلسات با تعدادی از مدیران مسئول که نسبت به نتیجه رتبه بندی ها اعتراض داشتند، به گفت و گو نشست که در ادامه از نظر می گذرانید.
امیدواری برای کسب امتیاز
مهدی یوسفی، قائم مقام روزنامه سیاست روز عنوان کرد: در جلسه ای که سال ۹۸ برگزار شد، هیچ ترتیب اثری به اعتراض ها داده نشد و امتیازی دریافت نکردیم اما در این نشست شاهد شنونده های خوبی جهت بررسی اعتراض ها بودیم و امیدوار هستم نتیجه به نفع روزنامه های معترض اعلام گردد.
شاخص ها متناسب با شرایط اقتصادی کشور نیست
اُم لیلا تاجداری، مدیرمسئول و صاحب امتیاز روزنامه سراسری شروع نیز اشاره کرد: هم اکنون نمی توان از این جلسات ارزیابی داشت و حداقل می توانم از این که شنونده خوبی بودند، تشکر کنم. خوداظهاری که برای وزارت فرهنگ ارسال کردم مبتنی بر واقعیت بود و انتظار داشتم حداقل ۲ نمره به علت خوداظهاری مبتنی بر واقعیت اختصاص بدهند.
وی برگزاری این جلسه ها را اقدام مثبتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست اما بر این باور بود که شاخص ها کارشناسی شده اما بدون تغییر نسبت به دوره های قبل مانده است.
تاجداری عنوان کرد: این شاخص ها برای شرایط ایده آل است اما در وضعیت اقتصادی فعلی کشور، این شاخص ها پاسخگو نیست مگر این که راه حل دیگری داشته باشیم و با دریافت دغدغه های مدیران مسئول، از رسانه ها حمایت نماییم.
وزارت فرهنگ از تعطیلی روزنامه ها جلوگیری کند
در ادامه این جلسه علی حق شناس، صاحب امتیاز و مدیرمسئول روزنامه شمیران به بیان اعتراض ها و نقطه نظرات خود پرداخت.
وی اظهار داشت: روزنامه ها و نشریات در وضعیت خوبی به سر نمی برند؛ از اواسط دهه ۷۰ که فعالیت در عرصه روزنامه را شروع کردم تا حالا هیچگاه مثل این دوران چندساله، وضعیت مطبوعات به این سختی نبود؛ اگر وزارت فرهنگ به هر نحوی به این مجموعه کمک نکند خیلی از نشریات تعطیل می شود.
وی تصریح کرد: تعطیلی روزنامه ها شاید در نگاه اول اتفاق بدی نباشد اما بنیان رسانه ای هر کشور، نشریات مکتوب است و در کانال های تلگرامی و فضای مجازی نمی توان روزنامه نگار تربیت کرد. روزنامه نگار باید در تحریریه خبرگزاری یا روزنامه باشد. با تعطیلی روزنامه ها، بنیان رسانه ای کشور به مخاطره می افتد و وقتی این اتفاق رقم بخورد، اختصاص باردیگر بودجه برای تربیت روزنامه نگار امکانپذیر نیست.
صاحب امتیاز روزنامه شمیران ابراز امیدواری کرد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأملی در وضعیت فعلی رسانه ها به ویژه روزنامه ها داشته باشد و در این دوران سخت، به مطبوعات کمک نماید.
فضای رقابتی میان روزنامه ها از بین نرود
در همین زمینه ایمان شمسایی، مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با ایرنا عنوان کرد: تا اختتام دهه فجر جلسات با ۱۶۰ روزنامه برگزار می گردد و نتایج بررسی اعتراض ها را اعلام می نماییم.
وی ضمن اشاره به یکی از نقدهای وارد شده به رتبه بندی روزنامه ها، تصریح کرد: در بعضی موارد، ملاک رتبه بندی، وضعیت افراد است که شاید شرایط آنها نسبت به سال ۹۸ بهبود یافته باشد. از یک جهت چاره ای نداریم چون رتبه بندی فعلی درباب روزنامه هایی است که در سال ۹۶ ارزیابی شده اند.
این مسئول وزارت فرهنگ اصرار کرد که رتبه بندی روزنامه ها بمنظور منطقی شدن باید سالانه صورت گیرد و تلاش می نماییم در سال ۱۴۰۱ روزنامه های سال ۱۴۰۰ را ارزیابی نماییم.
شمسایی با اشاره به اینکه روزنامه و رسانه باید یک سازمان و نهاد باشد که کار حرفه ای انجام می دهد، اضافه کرد: روزنامه نمی تواند فقط کار حرفه ای انجام دهد اما از محتوا تهی باشد. استفاده از نیروی کار بیمه ای و چاپ صفحات زیاد روزنامه، یک اعتبار به حساب می آید. روزنامه نگاری یک اقامتگاه است، گذرگاه و شغل دوم محسوب نمی شود؛ بدین سبب در کنار اصول حرفه ای و محتوا، ساختار هم اهمیت دارد.
وی همین طور با تکیه بر لزوم ایجاد فضای رقابتی میان روزنامه ها، بیان کرد: فضای رقابت به دلایلی مانند کرونا نباید از میان برود؛ نمونه هایی از روزنامه های خصوصی سراغ دارم که در روزهای کرونا حتی ۳۲ صفحه چاپ کرده اند اما باید به آنها نگاه حمایتی داشته باشیم. هیچ وزیری مانند وزیر فعلی فرهنگ و ارشاد اسلامی از معیشت هنرمندان و اصحاب رسانه حمایت نکرده است؛ با این وجود، اصول حرفه ای و فضای رقابت نباید از بین برود.


منبع:

1400/11/07
11:21:54
5.0 / 5
378
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو