پژوهشگر دینی:

مناظره در مکتب خاندان (ع) راه رسیدن به حقیقت است

مناظره در مکتب خاندان (ع) راه رسیدن به حقیقت است

به گزارش جاوید شو نویسنده و پژوهشگر حوزه دین اظهار داشت: گفت و گو و مناظره در مکتب خاندان (ع) همیشه به مفهوم تضارب آرا و راهی برای رسیدن به حقیقت بوده است.


به گزارش جاوید شو به نقل از خبرگزاری ایرنا، فائزه عظیم زاده اردبیلی روز پنجشنبه در نشست مجازی علمی " مولفه های گفت و گو و مناظره در سیره رضوی" به مناسبت شهادت امام رضا (ع) در گناوه اضافه کرد: در سیره معصومان (ع)، گفت و گو و مناظره های گوناگونی با فرق اسلامی، پیروان ادیان، شکاکان و مخالفان صورت گرفت و ائمه با سعه صدر، آرامش، استدلال و منطق آنرا تبیین می کردند.
استاد و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان مولفه های مناظره مثل اعتماد و شفاف سازی و آزاد اندیشی اظهار داشت: به جهت اینکه گفت و گو و مناظره به نتیجه برسد باید برپایه خرد و زبان مشترک باشد و تا وقتی که فهم مشترک از مبحث مورد بحث نباشد تبادل اطلاعات صورت نمی گیرد
وی بیان نمود: باتوجه به این که حرکت امام رضا (ع)، علمی همراه با عقلانیت بوده است، اصول گفت وگوی رضوی دارای سه مرحله مهم فکر کردن، مبحث تفکر و اثر فکر است.
عظیم زاده اردبیلی اظهار داشت: گفتگو و مناظره در سیره رضوی استفاده از روش جدال احسن یعنی تکیه بر اصول و عقاید، محترمانه صحبت کردن، دوری از اهانت و افترا استوار بود.
وی بیان نمود: حضرت علی بن موسی الرضا (ع) سردمدار حرکت فرهنگی در جهان اسلام است و شیوه و آیین این امام همام برای مدیریت و اداره جامعه اسلامی، زمامداری و حکومت بر دل های مردم بوده است.
این نشست به همت دانشگاه پیام نور گناوه برگزار شد که در پایان، سخنران به سئوالات شرکت کنندگان پاسخ داد.


منبع:

1400/07/15
13:31:54
5.0 / 5
821
تگهای خبر: شركت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو