تمرکز بر پرورش نگاه عکاسانه در بخش عکس چهارمین‎ ‎اشکواره حسینی

تمرکز بر پرورش نگاه عکاسانه در بخش عکس چهارمین‎ ‎اشکواره حسینی

به گزارش جاوید شو دبیر بخش عکس اشکواره حسینی اظهار داشت: بخش عکس چهارمین دوره اشکواره حسینی با هدف پرورش نگاه و گرایش به سمت روایت در عکاسی از فرهنگ محرم و عاشورا، فقط به دریافت مجموعه عکس ها اختصاص دارد و هیچ تک عکسی پذیرفته نمی گردد.


به گزارش جاوید شو به نقل از خبرگزاری ایرنا، دبیرخانه چهارمین دوره رویداد سراسری فرهنگی و هنری اشکواره حسینی فراخوان دریافت آثار بخش عکس این رویداد را با یک تفاوت شاخص نسبت به دوره های گذشته منتشر نمود. در این دوره از این اشکواره بر خلاف دوره های گذشته که تک عکس و مجموعه عکس پذیرفته می شد، فقط مجموعه تصاویر در رابطه با فرهنگ عاشورا پذیرفته می شود.
به گفته دبیر بخش عکس چهارمین دوره اشکواره حسینی، دبیرخانه این رویداد بعد از رایزنی با داوران متشکل از حیدر رضایی، مهدی قاسمی و مصطفی مکبری و برخی از کارشناسان به این نتیجه رسید که بخش در چهارمین دوره برگزاری ضمن تعیین محوریت نشانه ها و تاثیرات ‏مفاهیم عاشورایی در خانواده و جامعه با تغییر رویه در پذیرش آثار، پذیرای ایده ها، اندیشه ها و روایت های عکاسان ‏در قالب مجموعه عکس باشد.
مجید نیکجو روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: نگاه خلاقانه، بررسی موضوعات اجتماعی برگرفته از مفاهیم عاشورا، معناگرایی و آیین ها مطالبی ‏است که عکاسان می توانند با محوریت آنها آثار خودرا فقط در قالب مجموعه عکس عرضه کنند.‏
وی اضافه کرد: بررسی های ما نشان میدهد که تکرار در خیلی از تک تصاویر دریافت شده دوره های گذشته مشهود است. تعداد زیادی از آثار دوره های گذشته را نیز تک عکس ها تشکیل می دادند. البته این مساله به سبب محدودیتی که در تک عکس نسبت به مجموعه عکس وجود دارد در خیلی از رویدادهای مشابه نیز قابل مشاهده می باشد. بنا بر این به این نتیجه رسیدیم که اگر مقرر است با برگزاری این رویداد اتفاق مناسبی در جریان عکاسی از محرم و فرهنگ و عاشورا رقم بخورد، باید به سمت مجموعه عکس ها و روایت تصویری حرکت نماییم.
پرورش نگاه در عکاسی
دبیر بخش عکس چهارمین اشکواره حسینی اظهار نمود: در این دوره می خواهیم به عکاسانی که برای ثبت تصاویری از فرهنگ محرم و عاشورا دارای نگاه و ایده مؤلفانه نیز هستند بیشتر دقت نماییم. در حقیقت هدف مجریان این رویداد و هیئت داوران سوق دادن عکاسان به سمت ایجاد نگاه مؤلف در عکاسی است. برای اینکه چیزی که اثر را در عکاسی متمایز می کند نگاه عکاس است و رسیدن به این هدف نیز در مجموعه عکس ها بیشتر میسر است.
نیکجو اشاره کرد: پیشنهاد دبیرخانه به عکاسانی که مایل به شرکت در این رویداد هستند این است که جریان های رویدادمحور را دارای پروسه کنند و به آنها معنا ببخشند. برای هیئت داوران این مساله اهمیت زیادی دارد که عکاس برای دریافت نشانه ها و محتواها وقت گذاشته و دارای نگاه است و برمبنای یک نگاه مؤلفانه نسبت به تولید اثری راویانه در قالب مجموعه عکس پیش می رود. بنا بر این هیئت داوران برای پروژه هایی که معناگرا هستند اهمیت خاصی قائل می شوند.
وی با اشاره به اینکه پارینه ۱۹۸۶ عکس از ۲۰۳ عکاس و ۲۸ استان به دبیرخانه این جشواره رسیده بود، اضافه کرد: هرچند که انتخاب این قالب برای بخش عکس اشکواره و الزام به ارسال مجموعه عکس ممکنست از نظر کمیت دریافت آثار و شرکت کردن عکاسان سبب پایین آمدن آمار نسبت به دوره های گذشته شود، اما معتقدیم می تواند بر کیفیت محتوایی این رویداد بیفزاید.
این عکاس و مدرس عکاسی اشاره کرد: حتی پیش بینی می نماییم در مجموعه عکس هم موضوعات مشابه زیادی داشته باشیم. اما نقطه تمایز مجموعه عکس و تک عکس در همین است که با وجود تشابه موضوعی، نوع روایت و نگاه عکاس ها می تواند کاملا متفاوت باشد. یعنی دست عکاس را باز می گذارد که در استیتمنت و کیفیت محتوایی بعنوان یک مؤلف آن چه که در ذهن دارد را روایت کند.
دبیر بخش عکس چهارمین اشکواره حسینی اضافه کرد: یکی دیگر از خاصیت های تمرکز بر مجموعه عکس نیز گسترده تر شدن موضوع ها و ایده های در رابطه با محرم برای عکاسان است. یعنی دایره انتخاب موضوع برای عکاسان باتوجه به ضرورت وجود ایده و نگاه برای روایتی مستقل، از یک رویداد عاشورایی می تواند به سبک زندگی، کارهای کناری و حاشیه های در رابطه با ماه محرم و فرهنگ عاشورایی شامل کارهای گروهی، اشخاص و خیلی از مسائل جنبی دیگر گسترش یابد. بنا بر این موضوع، نحوه پرداخت، استیتمنت و کیفیت کاری که ارائه می شود در قالب یک مجموعه از معیارها برای هیئت داوران زیادی دارد.
جزئیات فراخوان
نیکجو درباره جزییات فراخوان بخش عکس چهارمین اشکواره حسینی اظهار نمود: باتوجه به الزامی بودن ارسال مجموعه عکس و نپذیرفتن تک عکس، هر عکاس می تواند سه مجموعه عرضه نماید و هر مجموعه نیز در نهایت باید ۱۲ عکس داشته باشد. در نهایت نیز دست کم ۱۰ مجموعه عکس توسط داوران این رویداد برای ارائه در نمایشگاه انتخاب می شوند. بازه زمانی مجموعه عکس ها هم باید از سال ۱۳۹۵ به بعد باشد.
وی اضافه کرد: همه عکاسان و علاقمندان عکاسی در داخل یا خارج از کشور می توانند در این رویداد شرکت نمایند. اما هر مجموعه باید دارای عنوان و استیتمنت باشد که به همراه ارسال مجموعه در قالب فایل(پی دی اف یا ورد) ارائه شود. بعد از داوری و راهیابی اثر به بخش نمایشگاه نیز منتخبان باید اثر اصلی را برای چاپ بفرستند. ضمنا هر نوع ویرایش عکس که مستند بودن عکس ها را گرفتار خدشه کند منجر به حذف اثر می شود.
به گفته دبیر این رویداد، آثار تک عکس راه یافته به بخش نمایشگاه در دوره های گذشته اگر بصورت مجموعه عکس در این دوره ارائه شوند نیز برای ‏داوری پذیرش نخواهند شد.
مهلت فرستادن آثار به دبیرخانه ۳۰ شهریور در نظر گرفته شد و ۷ مهر نیز آثار برگزیده معرفی می گردند.
‏عکس ها باید بصورت یک فایل( ‏jpg‏) در اندازه ضلع بزرگ ۲۰۰۰ پیکسل و رزولوشن ‏dpi‏۱۵۰ ارسال شود.‏
‏شرکت کنندگان باید مشخصات شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، محل تولد، کد ملی، نشانی محل سکونت و ‏شماره تماس را هنگام ارسال عکس اعلام کنند.
ایمیل ‏photoashkvareh@gmail.com‏ برای فرستادن آثار و مشخصات عکاسان در نظر گرفته شده و مرجع اصلی اطلاع رسانی صفحه اینستاگرامی رویداد به آدرس ‏ashkvare.ir@ است. شماره ۰۹۳۵۷۸۷۲۲۷۰ نیز برای ارتباط با دبیرخانه بوسیله پیامرسان WhatsApp اعلام گردید.
دبیرخانه فرستنده عکس را بعنوان صاحب اثر شناخته و در صورت مغایرت و بروز هرگونه مشکل حقوقی تبعات آن بر عهده ‏فرستنده اثر خواهد بود. همین طور ارسال عکس به دبیرخانه به مدلول قبول مقررات و سایر تصمیمات دبیر خانه چهارمین دوره ‏بخش عکس اشکواره حسینی است.
امسال به عکاس برتر، تندیس و لوح سپاس همراه با ۲۵ میلیون ریال جایزه نقدی اهدا می شود و مقام های دوم و سوم نیز به ترتیب ۲۰ و ۱۵ میلیون ریال جایزه دریافت خواهند کرد. همین طور به سه اثر شایسته تقدیر نیز هشت میلیون ریال جایزه اهدا خواهد شد.
همایش فرهنگی هنری «اشکواره حسینی» برای چهارمین سال پی در پی و به همت کانون فرهنگی محبین آل طه آمل، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ‏آمل به میزبانی این شهرستان برگزار می گردد.


منبع:

1400/06/06
00:16:44
5.0 / 5
1170
تگهای خبر: سبك زندگی , شركت , فرهنگ , كیفیت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو