در نخستین كنگره انجمن ایرانشناسان اوراسیا مطرح شد؛

كنگره انجمن ایرانشناسان بسترساز همكاریهای گسترده فرهنگی است

كنگره انجمن ایرانشناسان بسترساز همكاریهای گسترده فرهنگی است

جاوید شو: ابراهیمی تركمان درسخنرانی خود در اولین كنگره انجمن ایرانشناسان اوراسیا اظهار داشت: این كنگره می تواند بسترساز همكاریهای گسترده فرهنگی باشد و زمینه را برای تصمیم سازی در ارتباطات فرهنگی فراهم آورد.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اولین كنگره انجمن ایرانشناسان اوراسیا بامداد امروز (اول اسفندماه) با حضور ابوذر ابراهیمی تركمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، قهرمان سلیمانی، رایزن فرهنگی ایران در روسیه، خانم ادسكینا، معاون موزه ارمیتاژ، پروزوروف، رهبر علمی انستیتو نسخ خطی آكادمی علوم روسیه، پاول لوریه، رئیس انجمن ایرانشناسان اوراسیا در محل این موزه شروع شد.

ابراهیمی تركمان در سخنرانی خود در این مراسم، اظهار داشت: شكل گیری اولین كنگره ایرانشناسان اوراسیا در این مقطع زمانی، گشودن دریچه تازه ای از روشنی معرفت بر روی وسیع ترین واحد جغرافیایی جهان است. متأسفانه تابحال این قلمرو بیشتر در حوزه جغرافیا تعریف شده و از سال ۲۰۰۰ با شكل گیری مجمع اقتصادی اوراسیا در قسمتی از این قلمرو جغرافیایی وسیع، چارچوبی برای همكاریهای اقتصادی تعریف شد.

وی اضافه كرد: تلاش هایی هم كه برای شكل گیری و بلوك بندی سیاسی و امنیتی شده چندان چشم گیر نیست و اوراسیا بیشتر در همان تعریف اتحادیه اقتصادی در قسمتی از این قلمرو تعریف می شود. نهادهای علمی در همه جای جهان همین مسئولیت ایجاد شناخت و بسترسازی برای تصمیم را به عهده دارند و یقین دارم اقدام شروع شده از جانب انستیتو خاورشناسی سنت پترزبورگ بسترسازی شایسته ای برای گسترش روابط فرهنگی انجام می دهد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاكید كرد: در اسنادی كه دولت روسیه در سال های اخیر به تصویب رسانده منطقه اوراسیا بعنوان حوزه ای مهم مدنظر قرار گرفته است. از آنجائیكه یكی از كانون های تمدنی بزرگ جهان در همین منطقه واقع است و سهم ایران و تمدن ایرانی در این كانون تمدنی بسیار زیاد است، زمینه لازم برای هر نوع همكاری فرهنگی با این منطقه فراهم است.

وی افزود: پیشینه های تاریخی و فرهنگی مشترك دستمایه ای است كه می تواند برای همكاریهای امروز زمینه مساعد فراهم آورد و خرسندم كه در دوره ای كه منازعات منطقه ای و فرهنگی و زبانی در گستره ای وسیع به چشم می خورد، این كنگره اصحاب فكر و فرهنگ را در یك جا گرد آورده تا با ایجاد معرفت و همدلی راهی به سمت همكاریهای مشترك فرهنگی باز كند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بیان كرد: اما حوزه فرهنگ در این قلمرو جغرافیایی تابحال به اندازه كافی مورد توجه واقع نشده است. این كنگره می تواند بسترساز همكاریهای گسترده فرهنگی باشد و زمینه را برای تصمیم سازی در ارتباطات فرهنگی فراهم آورد.

«ایران امروز» مورد توجه پژوهشگران قرار گیرد

وی در ادامه سخنانش، پیشنهاد داد: علاوه بر كاوش در میراث فرهنگی و تاریخی، شایسته است (ایران امروز) باز مورد توجه پژوهشگران قرار گیرد. «والنتین ژوكوفسكی» نمونه چنین ایرانشناسانی بود كه در زمان خود (پایان قرن نوزدهم) هم یافته هایی از گذشته ایران داشت و هم با پژوهش های میدانی ایران زمان خودش را سوژه بررسی قرار داده بود.

ابراهیمی تركمان همچنین، اضافه كرد: علاوه بر موضوعاتی كه هر پژوهشگر بر حسب علاقه امكان دارد در تاریخ و فرهنگ ایران به آنها بپردازد، مفهوم ایرانشناسی بطور اخص مورد توجه قرار گرفته و رویكردها و مكتب های مختلف آن مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

وی تصریح كرد: حوزه هایی كه كمتر پژوهشگران بر آنها تمركز داشته اند، می تواند سوژه مطالعات جدید قرار گیرد و زمینه های بكر و كمتر شناخته شده ای را در اختیار پژوهشگران قرار می دهد.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: حالا زمان خاصی برای ایرانشناسی است و سیلاب مدرنیته با یكسان سازی فرهنگ و سبك زندگی در شهرها و روستاها آخرین نمودهای فرهنگ های بومی و خرده فرهنگ ها را از صفحه روزگار پاك می كند و تنها محققان می توانند این نمودها را در آخرین لحظات حیات شان ثبت و نگهداری كنند.

ابراهیمی تركمان همچنین، اولین كنگره ایرانشناسان اوراسیا را شكل گیری كانون علمی دانست كه می تواند از رهگذر ایجاد شناخت درست و علمی بستر ساز زیست بهتر ماور این منطقه از جهان باشد.

وی در ادامه، اظهار داشت: در سایه این همكاریهای فرهنگی است كه با تشریك مساعی می توانیم بستری جهت زندگی بهتری و مشاركت سازنده در معماری فرهنگ جهانی داشته باشیم. اگر قائل به بلوك بندی های فرهنگی در جهان معاصر باشیم، ایران و فرهنگ ایرانی نقطه تلاقی شرق و غرب است و این نقطه تلاقی می تواند به نقطه تعامل بدل شود و روح تركیبی تمدن ایران و توان همراهی وهمكاری با همه علایق و سلیقه ها و گرایش ها در طول تاریخ باعث شده حوزه تمدنی ایران زیست بومی مناسب برای تنوعات فرهنگی باشد.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اضافه كرد: این سلایق متكثر در طول تاریخ با هم همكاری و هم افزا بوده اند. روح هندی، مغولی، تركی، عربی و... در این حوزه در امتزاجی هوشمندانه جهانی تازه خلق كرده اند، كه نه هندی است و نه تركی نه مغولی و نه عربی رنگین كمانست بدیع و رنگارنگ كه همه تنوعات در آن با یكدیگر در می آمیزند و پیكره ای تازه را شكل می دهند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان كرد: اوراسیا نماینده همین تنوعات است كه اگر درست به آن توجه نكنیم و آنرا درست نشناسیم می تواند به كانون ایجاد نفرت تبدیل گردد. روشن است كه دست هایی هم از آن سوی جهان می كوشند از این تنوعات فرهنگی در این منطقه تنفر خلق كنند.

وی اظهار نمود: از آنجائیكه همه ما محكوم در جبر جغرافیا هستیم و ضرورتا باید در همین جغرافیا با هم زیست مسالمت آمیز داشته باشیم، باید بسترهای تعامل فكری و تاریخی و معنوی را با یكدیگر بشناسیم.

در این كنگره دو روزه كه به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسكو و با همكاری انستیتو شرقشناسی سنت پترزبورگ و موزه ارمیتاژ برگزار می شود، بخشی هم به بزرگداشت اكیموشكین، ایرانشناس نامی روس و عرضه مطالعات دانشمندان در زمینه تاریخ معاصر و زبانشناسی و ادبیات و... اختصاص یافته است.

1397/12/07
19:37:17
5.0 / 5
4652
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو