آیا تنها اثر ترسناك اشتاین بك درباره گرگ نماها منتشر می شود؟

آیا تنها اثر ترسناك اشتاین بك درباره گرگ نماها منتشر می شود؟

به گزارش جاوید شو «جان اشتاین بک» نویسنده معروفی که به نگارش آثار رئالیستی مشهور است، ۹۰ سال پیش یک رمان جنایی به نام «قتل در ماه کامل» درباره انسان های گرگ نما نوشت که از سوی ناشران رد شد ولی اکنون یک استاد ادبیات آمریکایی درخواست انتشارش را دارد.


جان اشتاین بک (۱۹۶۸-۱۹۰۲) یکی از سرشناس ترین نویسندگان قرن بیستم بود که در سال ۱۹۶۲ به علت تلفیق طنز انسان دوستانه و ادراک اجتماعی زیرکانه، نوبل ادبیات را از آن خود کرد. این نویسنده آمریکایی که از تبار آلمانی، انگلیسی و ایرلندی بود، در دوران حیات خود ۳۳ کتاب نوشت همچون ۱۶ رمان، ۶ کتاب غیرداستانی و دو مجموعه داستان کوتاه که در بیشتر آنها با نگاهی رئالیستی به وضع زندگی طبقه کارگر می پرداخت. موش ها و آدم ها و خوشه های خشم از اعلاترین نمونه های نگرش و سبک کاری خاص این نویسنده هستند. حالا با گذشت حدود ۵ دهه از درگذشت این نویسنده شناخته شده، حرف از زمانی به میان آمده که او درباره انسان های گرگ نما (گرگینه ها) نوشت که هیچوقت چاپ نشد و می تواند نقطه عطفی در حرفه اشتاین بک باشد.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روزنامه گاردین، مسیر رسیدن به شهرت برای اشتاین بک هموار نبود. این نویسنده معروف پیش از انتشار آثار کلاسیکی چون رمان کوتاه موش ها و آدم ها (۱۹۳۷) و شرق بهشت (۱۹۵۲) برای گذران زندگی خود علاوه بر کمک گرفتن از پدرش، کارگری می کرد. اشتاین بک سالها قبل از آن که به یکی از شناخته شده ترین نویسندگان آمریکا تبدیل گردد، دستکم سه رمان نوشت که هیچکدام چاپ نشدند. دو مورد از این رمان ها به دست اشتاین بک جوان سوزانده شدند اما رمان سوم که یک رمان معمایی درباره گرگینه ها بود، نابود نشد و از ۹۱ سال قبل که برای چاپ موردتایید قرار نگرفت تا به امروز در آرشیو مرکز هری رنسوم دانشگاه تگزاس باقی مانده است.
حالا گوین جونز از اساتید ادبیات آمریکا در دانشگاه استنفورد انگلیس از عمارت اشتاین بک درخواست کرده اجازه چاپ این رمان را بدهد. جونز می گوید: یک رمان دیده نشده درباره گرگینه ها به قلم یکی از شناخته شده ترین و پرمخاطب ترین نویسندگان آمریکایی در قرن بیستم، با استقبال گسترده مردم روبه رو خواهد شد. این یک رمان کامل از اشتاین بک است، رمانی که هیچکس از آن خبر ندارد. اعجاب انگیز است.
این رمان دیده نشده از اشتاین بک قتل در ماه کامل (Murder at Full Moon) نام دارد که حدودا یک دهه پیش از خلق شاهکارهایی چون خوشه های خشم در ۲۳۳ صفحه تایپ شد.
ماجراهای قتل در ماه کامل در یک شهر ساحلی خیالی در کالیفرنیا می گذرد. این رمان روایتگر داستان جامعه ای است که بعد از وقوع چند قتل سریالی همزمان با کامل شدن ماه، رعب و وحشت بر آن سایه می اندازد. افرادی که روی پرونده این قتل ها تحقیق می کنند فرضیه ظهور یک هیولای ماوراءالطبیعه از مرداب های نزدیک شهر را مطرح می کنند و از این بابت حسابی نگرانند. از کاراکترهای این رمان میتوان به یک خبرنگار جوان، صاحب اسرارآمیز یک باشگاه تیراندازی محلی و یک کارآگاه تازه کار اشاره نمود که می کوشد با تاکید بر تکنیک هایی که از داستان های کارآگاهی یاد گرفته، پرونده این قتل ها را حل کند.
در ۲۳۳ صفحه این رمان، اشتاین بک دست به تصویرگری هم زده است. دو نقاشی از وی در این کتاب ثبت شده که کف ساختمانی که قتل ها در آن اتفاق افتادند را همراه اجساد به تصویر می کشد. در کتاب، این تصویرگری ها در واقع نقاشی هایی هستند که توسط یکی از کاراکترهایی که به دنبال حل پرونده قتل هاست، کشیده شده اند.
به گفته جونز، این کتاب با تصاویر رئالیستی اشتاین بک از دوران رکورد بزرگ، یک دنیا متفاوت است و شاید به همین خاطر این رمان را با نام مستعار پیتر پیم (Peter Pym) نوشته است. جونز می گوید: باآنکه این کتاب در ظاهر با دیگر آثار اشتاین بک تفاوت زیادی دارد و به صورت کل در یک ژانر دیگر است، اما در واقع با علاقه او به تغییرشکل خشن انسانی پیوند دارد، آن نوع ارتباط میان انسان و حیوان که در تمام آثارش یافت می شود، علاقه اش به خشم توده ی مردم و اینکه انسان ها می توانند حالات روحی متفاوتی را تجربه کرده و قاتلانی بی رحم باشند.
کسی که این رمان را نوشته اشتاین بک رئالیست نیست، اشتاین بک ناتورالیست است که به ذات انسان علاقه دارد. این رمان یک اثر تجاری در ژانر وحشت است و بنابراین فکر می کنم برای خوانندگان نسبت به آثار معمول اشتاین بک جالب تر باشد. قتل در ماه کامل یک اثر کاملا جدید از اشتاین بک است که ظهور ژانر داستان های کارآگاهی نوآر را پیشبینی می کند.
جونز در توضیح اینکه چرا در سال ۱۹۳۰ ناشران از چاپ این رمان خودداری کردند، می گوید احیانا آن زمان این رمان بیش از حد خشن و زننده تلقی می شد آن هم با عنایت به این که اشتاین بک هنوز یک نویسنده ناشناخته بود.
با وجود درخواست جونز برای انتشار و عرضه این رمان در بازار، مکینتاش و اوتیس نماینده ادبی عمارت اشتاین بک در گفتگو با روزنامه آبزرور اعلام نمود قصد چاپ کردن این رمان را ندارد: از آنجایی که اشتاین بک قتل در ماه کامل را با نام مستعار نوشته و در دوران حیاتش آنرا چاپ نکرد، ما هم همان کاری را می نماییم که او می خواست.
جونز اما در پاسخ این استدلال می گوید: اشتاین بک اوایل حرفه نویسندگی خود تلاش کرد این رمان را چاپ کند و بعدها برخلاف چند اثر دیگرش آنرا از بین نبرد. آثار بسیاری از نویسندگان بعد از مرگشان منتشر می شود و خیلی از آنها با نام مستعار کتاب می نویسند.


1400/03/03
10:25:22
5.0 / 5
918
تگهای خبر: ادبیات , كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو