حجت الاسلام یونسی در پیامی به مناست روز زرتشت:

زرتشتیان از میراث فرهنگ ایرانی حفاظت كردند

زرتشتیان از میراث فرهنگ ایرانی حفاظت كردند

جاوید شو: مشاور رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در پیامی ضمن تبریک سال نو و روز زرتشت نوشت: برمبنای تعالیم حضرت زرتشت، زرتشتیان همیشه از میراث فرهنگی و آیین ها و جشن های ایرانی حفاظت کردند.به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، در متن پیام حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی به مناست روز زرتشت آمده است: ۶ فروردین، در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران، بعنوان "روز زرتشت" ثبت شده است. این روز مصادف است با زادروز حضرت زرتشت؛ پیامبر زرتشتیان و پیام آور صلح، مهرورزی و خردورزی. این روز را به همه ایرانیان به ویژه ایرانیان عزیز زرتشتی تبریک و شادباش می گویم.

در ادامه این پیام آمده است: اشوزرتشت، پیامبر ایرانیان زرتشتی، از اولین پیام آوران یکتاپرستی در چهان بود که بشریت را به پرستش پروردگارِ دانایِ بزرگِ هستی بخش (اهورامزدا یا مزدااهوره)، دعوت کرد. مطابق اسناد تاریخی ایران مهد پکتاپرستی در جهان بوده و ایرانیان کهن ترین ملت یکتاپرست دنیا هستند و این امر مایه مباهات ایرانیان و سبب عزت و غرور هر شهروند ایرانی است.

حجت الاسلام یونسی در این پیام یادآور شده است: برمبنای تعالیم حضرت زرتشت، زرتشتیان همیشه از میراث فرهنگی و آیین ها و جشن های ایرانی حفاظت کردند. جشن هایی چون نوروز، مهرگان و سده که برمبنای آموزه شادی، مهرورزی، تکریم و رواداری بنا شده است.

در ادامه این پیام آمده است: زرتشتیان در طول تاریخ ایران زمین حامی حیوانات، طبیعت و محیط زیست بودند و آب و خاک این سرزمین را آلوده نمی کردند. زرتشتیان همین طور به علم آموزی و خردورزی توجه ویژه داشتند. به همین جهت، قدیمی ترین مدارس و بیمارستان های شهر یزد، متعلق به زرتشتیان است که برمبنای ایده همزیستی مسالمت آمیز در خدمت تمام شهروندان این شهر از هر دین و مذهبی قرار داشت.

مشاور رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در ادامه این پیام آورده است: برمبنای همین رفتارها ما مشاهده می نماییم که مسلمانان در انتخابات شورای شهر یزد به یک شهروند زرتشتی اعتماد کرده و او را در کنار سایر اعضای مسلمان بر می گزینند. با این انتخاب، صحنه های زیبایی از مشارکت، اعتماد و انسجام اجتماعی در ایران، به تصویر کشیده شد.

حجت الاسلام یونسی در این پیام آورده است: دعوت بشر به خداپرستی، کرامت انسانی و عدالت اجتماعی وجه مشترک تمام پیامبران ادیان توحیدی است که رعایت آن، زندگی اجتماعی بشر را به جهانی نو و اخلاقی تبدیل می کند. البته واضح و مبرهن است که عامل اصلی رشد و شکوفایی ادیان توحیدی در این سرزمین، بستر تمدنی مناسب و فرهنگ ایران زمین است.

در ادامه این پیام آمده است: برمبنای فرهنگ دیرینه این سرزمین یکتاپرستی، خردورزی، شادزیستی و مهرورزی عناصر حیاتی و اصلی زندگی اجتماعی اند. فرهنگی که همگان را به رواداری، کرامت انسانی، عدالت اجتماعی و رعایت حقوق شهروندوندان از هر قوم، دین و مذهبی، دعوت می کند.

مشاور رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در آخر سال نو و فرارسیدن عید سعید باستانی نوروز و "روز زرتشت" را به همه اقوام ایرانی، زرتشتیان جهان و پیروان ادیان توحیدی، تبریک گفته و از خداوند بزرگ برای همه ایرانیان آرامش، نشاط و سلامتی توام با سربلندی و سرافرازی را مسالت داشت.


1400/01/06
01:53:49
5.0 / 5
1079
تگهای خبر: زیبایی , سلامت , فرهنگ , موزه
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو