رییس دانشگاه خبر داد

ساختار دانشگاه شریف بازبینی می شود

ساختار دانشگاه شریف بازبینی می شود

رئیس دانشگاه شریف از بازبینی ساختار و تشکیلات این دانشگاه از سال جاری آگاهی داد و اظهار داشت: این پروژه به هدف ساماندهی ساختار سازمانی و کمک به راندمان منابع انسانی تعریف شده است.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر محمود فتوحی در پیامی که به مناسبت شروع سال جدید انتشار یافت، گزارشی از عملکرد پژوهشی یکسال گذشته دانشگاه صنعتی شریف ارائه داد و اظهار داشت: این دانشگاه به دنبال شیوع ویروس کرونا در بهمن ۱۳۹۸ بلافاصله و بدون وقفه کارهای خودرا به صورت غیرحضوری ادامه داد. کلاس های درس، جلسات دفاع از پایان نامه ها و رساله ها و نیز تعامل استادان با دانشجویان در بستر مجازی انجام شد و خیلی از امور جاری دانشگاه شامل آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اداری در این بستر طراحی و اجرا شدند.
وی صریح کرد: با وجود وضعیت خاصی که در آن قرار داشتیم، دانشگاه شریف در سال ۱۳۹۹ موفقیت های زیاد و پرافتخاری را نیز کسب نمود. به شکلی که در حوزه آموزش با بیشترین چالش روبرو بوده ایم و کلاس های مجازی به اثربخشی کلاس های حضوری نیست ضمن اینکه برگزاری کلاس های عملی به روش مجازی امکان پذیر نبوده و یا با کیفیت مورد نظر نخواهد بود.
رئیس دانشگاه شریف اشاره کرد: همکاران معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی این دانشگاه در طول سال ۱۳۹۹ با پایش مستمر کارهای آموزشی و بکارگیری ایده های متنوع و جدید تلاش نموده اند که تا حد امکان کیفیت کارهای آموزشی افت نکند. دراین زمینه همکاری، همراهی و تعهد اعضای هیئت علمی و دانشجویان محترم قابل تقدیر است.
فتوحی اضافه کرد: ورودی های دانشگاه شریف نیز همچون گذشته از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بود. جذب دانشجویان مستعد در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری که دانشگاه را بعنوان محل تحصیل خود انتخاب نموده اند، حکایت از میزان اعتبار دانشگاه و اعتماد جامعه به آن دارد.

راه اندازی رشته های جدید
بگفته رئیس دانشگاه شریف، معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی این دانشگاه در سال ۱۳۹۹ جهت راه اندازی دوره های جدید (به ویژه دوره های میان رشته ای) به تلاش خود ادامه داد. ستاندن مجوز پذیرش دانشجو در رشته علوم و مهندسی اعصاب و تصویب دوره کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک نگهداری و پایش تجهیزات برای اجرا در پردیس بین الملل کیش همچون این اقدامات است. همین طور این معاونت طرحی را برای برقراری پیوند بیشتر میان پایان نامه ها و رساله ها با نیازهای جامعه در دست تهیه دارد که گزارش آن متعاقبا به اطلاع خواهد رسید.
وی اشاره کرد: در حوزه پژوهش این نگرانی وجود داشت که عدم حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی به کارهای پژوهشی لطمه وارد کند، پایان نامه ها و رساله ها با تاخیر روبرو شوند و تعداد مقالات و خروجی های پژوهشی کاهش یابند.
خوشبختانه با تلاشی که همکاران در معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی و معاونت دانشجویی انجام دادند، دانشجویان تحصیلات تکمیلی در طول سال ۱۳۹۹ به آزمایشگاه ها و امکانات مورد نیاز برای تحقیق خود دسترسی داشتند. از طرف دیگر، ارتقای خدمت رسانی سیستم پردازش سریع دانشگاه به دانشجویان اجازه داد که پروژه های محاسباتی خودرا دنبال کنند.

اسکان ۶۰۰ دانشجو در خوابگاه
فتوحی اظهار داشت: حدود ۶۰۰ نفر از دانشجویان تحصیلات تکمیلی با رعایت اصول بهداشتی و دستورالعمل های ستاد کرونا، در خوابگاه ها اسکان داده شدند و برای آنها امکانات رفاهی و تغذیه برقرار شد. جلسات دفاع با نظم و زمانبندی برنامه ریزی شده انجام شدند. به لحاظ کمی، آمار مقالات انتشار یافته در سال ۲۰۲۰ به حدود ۲۱۰۰ مقاله رسید که حدودا در سطح سال ۲۰۱۹ است؛ اما در بعد کیفی، تعداد ارجاعات مقالات دانشگاه در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۵ درصد بیشتر از سال پیش از آنست. برای آگاهی از روند چاپ مقالات و تعداد ارجاعات در شش سال گذشته، می توانید به گزارش عملکرد دانشگاه مراجعه کنید.
وی افزود: در حوزه توسعه فناوری در سالی که گذشت، دانشگاه صنعتی شریف برنامه های مدونی را برای ایجاد چند مرکز نوآوری در زمینه های تحلیل داده و هوش مصنوعی، فناوری های حوزه سلامت، فناوری های حوزه هوا-فضا، فناوری های حوزه مواد پیشرفته و متالورژی و فناوری های حوزه انرژی دنبال کرده است. زیرساخت های لازم جهت راه اندازی این مراکز نوآوری فراهم شده و امید می رود در سال ۱۴۰۰ شاهد افتتاح تمام یا قسمتی از آنها باشیم.

تصویب بخشنامه مالکیت فکری
رئیس دانشگاه شریف اضافه کرد: همین طور ایجاد پژوهشکده انرژی، آب و محیط زیست و مرکز پژوهشی علوم و فناوری های کوانتومی در سال ۹۹ با هدف توسعه علوم و فناوری های بین رشته ای صورت گرفته است. از طرف دیگر، تصویب بخشنامه مالکیت فکری دانشگاه به پژوهشگران اجازه می دهد که فضای روشن و شفافی برای فعالیت فناورانه داشته باشند.
فتوحی اشاره کرد: در حوزه ارتباط با صنعت نیز این احتمال جدی وجود داشت که به سبب شرایط بیماری کرونا در کنار تنگناهای مالی سازمان ها، تعاملات دانشگاه با صنعت تحت تاثیر قرار گرفته و تعداد پروژه های ارتباط با صنعت کم شود. خوشبختانه با تلاش اعضای فعال هیات علمی در کنار برنامه ریزی و پیگیری های معاونت پژوهش و فناوری، نه فقط کارهای ارتباط با صنعت دانشگاه در سال ۱۳۹۹ با کاهش روبرو نشد؛ بلکه رکوردهای جدیدی در حجم قراردادهای ارتباط با صنعت به ثبت رسید.
وی اظهار نمود: برمبنای آخرین آمار، وصولی های دانشگاه از محل قراردادهای ارتباط با صنعت در سال ۹۹ حدودا دو برابر این میزان در مقایسه با سال پیش از آن بوده است. قراردادهای ارتباط با صنعت شاخصی برای اثربخشی اجتماعی دانشگاه نیز بشمار می رود و بنا بر این افزایش کارهای دانشگاه دراین زمینه حکایت از توجه بیشتر همکاران به حل مسائل جامعه دارد. از طرف دیگر، قراردادهای صنعتی در دانشگاه، چرخ پژوهش های کاربردی در دانشگاه را می چرخانند و استاد و دانشجو از آن منتفع خواهند شد.
رئیس دانشگاه شریف اظهار داشت: در حوزه توسعه کسب و کارهای دانش بنیان، مجوز پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۹۳ دریافت شد. با شکل گیری و شروع فعالیت رسمی پــارک علم و فناوری دانشگاه در سال ۱۳۹۵، فعالیت هــای در رابطه با زیســت بوم نوآوری و کارآفرینی دانشــگاه صنعتی شــریف که در ضمن ۲۰ ســال گذشــته به تدریج و متناســب با نیاز به وجود آمده بودند، زیر نظر این سازمان نوپا قرار گرفتند.
بگفته فتوحی، مجموعه پارک علم و فناوری، متشکل از شــتابدهنده ها، مرکز رشــد، مجتمع های فناوری چند مســتأجره و صندوق پژوهش و فناوری به ارائه خدمات به کســب وکارهای دانش بنیانی می پردازد که توسط دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه تاسیس شده اند. پارک در سال ۱۳۹۹ رشد قابل توجهی را از منظر تعداد شرکت های مستقر، درآمد و تعداد افراد شاغل در این شرکتها و نیز توسعه فضای فیزیکی تجربه کرده است. برخی از شرکت های مستقر در ناحیه نوآوری شریف که زیر نظر پارک نیستند نیز از خدمات پارک استفاده می نمایند.
رئیس دانشگاه شریف اضافه کرد: در سال ۱۳۹۹، طرح انتفاع از شرکت های دانش بنیان به اجرا گذشته شد. بر طبق این طرح، قسمتی از درآمد دانشگاه از محل کارهای اقتصادی شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک و ناحیه نوآوری شریف تامین خواهد شد که انتظار می رود تا سال ۱۴۰۵ حداقل ۱۰ درصد از بودجه دانشگاه را به خود اختصاص دهد. این درآمد برای تجهیز آزمایشگاه ها و ایجاد زیرساخت های آموزشی و پژوهشی دانشگاه هزینه می شود.

فعالیت های فرهنگی
وی اظهار داشت: در حوزه کارهای فرهنگی، دانشگاه کوشش کرد که کارهای متنوعی را در بستر مجازی انجام دهد. در سالهای گذشته همکاران معاونت فرهنگی و اجتماعی و معاونت دانشجویی یک تقویم از کارهایی که باید در طول سال تحصیلی انجام شوند، تهیه می کردند و به اجرا می گذاشتند. برخی از این فعالیت عبارتند از برنامه های قرآنی، جشنواره اقوام، شریف زیبای من، اردوی ورودی ها، روز خانواده و اردوی فعالان فرهنگی در زیباکنار در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی و برنامه های ورزشی، مسابقات قهرمانی و المپیادهای ورزشی در حوزه معاونت دانشجویی.
فتوحی اشاره کرد: بدیهی است که محدودیت های سفر و تجمع دانشجویان به سبب شیوع ویروس کرونا مانع از برگزاری بخش قابل توجهی از این رویدادها شد. پس همکاران در این دو معاونت تصمیم گرفتند با بهره بردن از ویدئو های آموزشی و برگزاری وبینارهایی در فضای مجازی تا حدودی خلاء اجتماعات حضوری دانشجویان و اعضای هیئت علمی را جبران کنند. بعلاوه کارهایی که به حضور دانشجویان نیاز نداشت، با قوت و جدیت بیشتری پیگیری شد؛ همچون می توان به توسعه و تقویت نشریات دانشجویی، فعالیت موثرتر کانون های مذهبی، انجمن های علمی و کانون های فرهنگی و نیز کارهای ورزشی خاص، اشاره نمود.
رئیس دانشگاه شریف به کارهای حوزه دانشجویی اشاره نمود و اظهار داشت: در حوزه دانشجویی، علاوه بر اقدامات فوق گام های موثری در زمینه ارائه خدمات غیرحضوری (الکترونیکی) به دانشجویان برداشته شد. همین طور عدم حضور دانشجویان در خوابگاه ها، رستوران و مکان های ورزشی، شرایطی را فراهم آورد تا به بازسازی این اماکن پرداخته شود.

نوسازی ۱۰۰ اتاق تندرستی
وی اظهار داشت: نوسازی و بازسازی حدود ۱۰۰ اتاق در خوابگاه های مختلف در قالب طرح "همیار شریف"، ایجاد تغییرات اساسی در زیرساخت شبکه IT خوابگاه ها با همکاری مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات، بهبود سیستم گرمایش سرمایش، روشنایی، فضای عمومی، رنگ آمیزی، زیباسازی محوطه های مشاع با همکاری معاونت اداری و مالی و نیز پیگیری طرح صنعتی سازی طبخ غذا و توسعه یک رستوران جدید همچون این اقدامات بشمار می رود.
بنابر اظهارات فتوحی، مرکز مشاوره دانشگاه در کوتاه ترین زمان ممکن، ارائه خدمات مجازی را شروع و تا به امروز ادامه داده است. تهیه جزوه و ویدئو های آموزشی متناسب برای دوران کرونا، برگزاری تعداد زیادی کارگاه آموزشی مجازی و تماس تلفنی با بیش از ۶۰۰۰ دانشجوی دانشگاه در قالب طرح "همدلی" از اقدامات بسیار اساسی در این دوران بوده است. همین طور برگزاری "اولین کنگره ملی دانشگاه و کووید ۱۹" با محورهای تخصصی مختلف در حوزه آموزش، مشاوره، درمان و پیشگیری، از اقدامات دانشگاه در ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود بوده است.

فعالیت های بین المللی
رئیس دانشگاه شریف درباب کارهای بین المللی دانشگاه شریف نیز اظهار داشت: در حوزه بین الملل با وجود اینکه به سبب شیوع ویروس کرونا و نیز تحریم های بین المللی، سفرهای علمی، همایش ها و رویدادهای علمی و مبادلات استاد و دانشجو کاهش یافته است؛ ولی تعاملات علمی ما در دانشگاه صنعتی شریف با بهره بردن از بسترهای مجازی و شیوه های نوین رونق داشته و بیش از پیش موجب مطرح شدن دانشگاه در جوامع معتبر علمی جهان شده است.
وی افزود: برگزاری ۱۶۰ وبینار بین المللی، ۸ کارگاه بین المللی، ۵ کارگاه مشترک با دیگر مراکز علمی در جهان، سه مدرسه تابستانه بین المللی با حضور ۸۰ دانشجوی خارجی، یک مدرسه زمستانه بین المللی با حضور ۲۶۵ شرکت کننده از ۱۵ کشور جهان، ستاندن ۱۵ گرنت بین المللی همچون TUBITALK، AUF Covid، NRF (South Africa)، Bridge و AUF و مشارکت در ۳۴ پروژه تحقیقاتی بین المللی به صورت مستقل و یا مشترک با استادان و پژوهشگران دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی خارج از کشور، تنها قسمتی از اقدامات و نتایج کسب شده در این حوزه می باشد.

رتبه بندی های بین المللی
رئیس دانشگاه شریف اشاره کرد: از دیگر نتایج قابل توجه حوزه بین الملل می توان به کسب رتبه ۴۰۹ جهان در نظام رتبه بندی QS۲۰۲۱ و کسب رتبه نخست کشوری در این رتبه بندی در بین تمام دانشگاه های مهندسی، جامع و علوم پزشکی کشور اشاره نمود. بر طبق این رتبه بندی، دانشگاه صنعتی شریف با رشد ۴۳ پله ای از رتبه ۲۲۱ سال قبل به رتبه ۱۷۸ در جهان در بین دانشگاه های فنی و مهندسی دست یافته است.
بگفته فتوحی؛ از میان ۵۱ حوزه موضوعی رتبه بندی QS، نام دانشگاه در ۱۲ حوزه مشاهده می شود که در ۱۱ حوزه مقام اول کشور را از آن خود کرده است. کسب رتبه ۱۷ جهانی در حوزه مهندسی نفت، رتبه ۱۴۷ جهانی در حوزه مهندسی برق و الکترونیک، رتبه ۱۵۱-۲۰۰ جهانی در حوزه مهندسی و علم مواد و کسب رتبه برای نخستین بار در کشور در حوزه مدیریت و کسب وکار همچون اتفاقات خوب در سال ۱۳۹۹ بشمار می رود.
وی ادامه داد: دانشگاه صنعتی شریف در نظام رتبه بندی THE۲۰۲۱ نیز ارتقای خوبی داشته و به جایگاه ۴۰۱-۵۰۰ جهان دست یافته است. کسب رتبه نخست کشوری در ۳ حوزه علوم کامپیوتر (رتبه ۱۸۸ جهان)، مهندسی و فناوری (کسب رتبه ۲۲۵ جهان) و اقتصاد و کسب وکار (کسب رتبه ۲۲۵ جهان)، همچون دستاوردهای مهم در سال قبل است.

مسیولیت اجتماعی
رئیس دانشگاه شریف اشاره کرد: در ارتباط با مسئولیت اجتماعی، به محض وقو ع بحران کرونا در کشور، اعضای هیئت علمی و نهادهای مسئول در دانشگاه صنعتی شریف به هدف انجام وظیفه انسانی و ملی خود، کارهایی را به ســرعت شروع و آمادگی خودرا در ارائه کمک های تخصصی و فنی در مســیر مواجهه با این بیماری اعلام نمودند. همچون اقدامات انجام شده دراین زمینه می توان به ارائه مدل دینامیکی شیوع کرونا، توسعه ســامانه هوشمند تشــخیص کرونا با اســتفاده از تصاویر سیتی اســکن، توســعه اپلیکیشــن "ماســک" با هدف کاهــش قربانیــان مبتلا به ویروس کرونا و کنترل آن و توسعه پلت فرم مدیریــت (API) بمنظور راه اندازی سیســتم مدیریت آمــوزش برخــط و اهدای آن به وزارت آموزش و پرورش به صورت رایگان، اشاره نمود.
بگفته وی؛ در ارتباط با جذب منابع از محل هدایا و وقف، بااینکه به سبب شیوع ویروس کرونا موفق به برگزاری ضیافت افطار خیرین در سال ۱۳۹۹ نشدیم ولی این مساله مانع از برقراری ارتباط با نیکوکاران نشد. در سال قبل اقدامات موثری در ارتباط با انجام پروژه های عمرانی با کمک فارغ التحصیلان و نیکوکاران مشتاق توسعه آموزش عالی صورت گرفت.

فعالیت های عمرانی

فتوحی به کارهای عمرانی دانشگاه شریف اشاره نمود و اشاره کرد: در زمینه توسعه فضای فیزیکی و امکانات کالبدی نیز شاهد دستاوردهای خوبی در سال ۱۳۹۹ بودیم. اتمام عملیات ساختمانی، تجهیز و شروع بهره برداری از ساختمان های آموزش و دانشکده مهندسی مکانیک از مهم ترین آنها به شمار می روند. تجهیز ساختمان آموزش با حمایت بنیاد فرهنگی مصلی نژاد صورت گرفت. همین طور در تکمیل و تجهیز ساختمان مکانیک برخی از نیکوکاران همچون دانش آموختگان دانشگاه کمک کرده اند.
بگفته رئیس دانشگاه شریف، پیشرفت قابل توجه در ساختمان هوافضا از دیگر اتفاق های خوب سال جاری بود. ساختمان هوافضا که مقرر است به طور مشترک توسط معاونت پژوهش و فناوری و دانشکده مهندسی هوافضا مورد بهره برداری قرار گیرد، با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا حد ۹۵ درصد پیشرفت داشته و امید می رود در بهار ۱۴۰۰ مورد بهره برداری قرار گیرد.

پروژه های در حال افتتاح
وی ادامه داد: طرح توسعه دانشکده عمران که با کمک یکی از نیکوکاران در حال ساخت است، بعد از یک وقفه طولانی، در اواخر سال ۱۳۹۹ باردیگر مورد پیگیری قرار|گرفت و انتظار می رود که در سال آینده پیشرفت خوبی داشته باشد. همین طور آمفی تئاترهای کامپیوتر و مدیریت مراحل انتهایی خودرا سپری می کنند و امید می رود در ابتدای سال ۱۴۰۰ افتتاح شوند. ساختمان مجتمع خدمات فناوری ۳ نیز با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دست راه اندازی است که انتظار می رود تا تابستان ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.
فتوحی اشاره کرد: شاید یکی از مهم ترین اقدامات انجام شده در زمینه توسعه فضای فیزیکی و امکانات کالبدی، ساخت پارکینگ طبقاتی بود. این پارکینگ با ظرفیت بیش از ۱۲۰۰ اتومبیل توسط یکی از فارغ التحصیلان موفق و نیکوکار دانشگاه جناب آقای مهندس بهاری در حال راه اندازی است. بهره برداری از این پارکینگ که امید می رود در خرداد ۱۴۰۰ صورت گیرد، زمینه را برای اجرای طرح "دانشگاه عاری از اتومبیل" فراهم می آورد.

تشکیل کارگروه تحول
رئیس دانشگاه شریف افزود: یکی از اقدامات مهم و موثر دیگری که در سال ۱۳۹۹ آغاز شد و امید می رود که در سال ۱۴۰۰ به ثمر برسد، تهیه یک طرح جامع توسعه فضای فیزیکی برای پردیس های آزادی، سیاهدشتک و قلعه حسن خان است. تهیه این طرح که راهنمای توسعه دانشگاه تا افق ۱۴۱۴ خواهد بود، همزمان با تشکیل کارگروه تحول در دانشگاه می تواند زمینه ساز تحولات اساسی در آینده باشد.
فتوحی اظهار داشت: کارگروه تحول، کمیته ای متشکل از ۷ نفر از اعضای هیئت علمی پیشکسوت و جوان دانشگاه است. این کارگروه با هدف تدوین برنامه ای کلان برای افق ۱۴۱۴ باتوجه به تغییرات حوزه آموزش عالی در جهان و در کشور و نیز با در نظر گرفتن توانمندی ها و خاصیت های منحصر به فرد دانشگاه صنعتی شریف، تشکیل شده است.

بازنگری در ساختار و تشکیلات
وی از بازبینی در ساختار و تشکیلات دانشگاه شریف آگاهی داد و اظهار داشت: این طرح پروژه ای است که امیدواریم اجرای آنرا در سال ۱۴۰۰ شروع نماییم و در این سال نیز به ثمر برسد. این پروژه به هدف ساماندهی ساختار سازمانی و کمک به راندمان منابع انسانی تعریف شده است.1400/01/03
13:17:19
5.0 / 5
993
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو