یادداشت مشاور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم

پژوهش، فناوری و نوآوری در سال ۱۳۹۹ و اولویت های سال ۱۴۰۰

پژوهش، فناوری و نوآوری در سال ۱۳۹۹ و اولویت های سال ۱۴۰۰

جاوید شو: مشاور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در یادداشتی حوزه پژوهش، فناوری و نوآوری کشور در سال ۱۳۹۹ و اولویت های پژوهشی سال ۱۴۰۰ را بررسی کرد.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر رضا نقی زاده اظهار داشت: در سال (۲۰۲۰) ۱۳۹۹ با تلاش دانشمندان و پژوهشگران کشور، رتبه علمی ایران در انتشار مقالات در پایگاه اسکوپوس رتبه ۱۵ شد و بیشتر از ۷۲ هزار مقاله در این پایگاه نمایه شد. در WOS هم رتبه ایران ۱۶ شد و رتبه مقالات پر استناد کشور با پنج پله بهبود به رتبه ۱۲ دنیا در پایگاه WOS ارتقاء یافت. در همین پایگاه سهم ایران از تولید مقالات علمی ۲.۱۷ درصد شد که برای نخستین بار از عدد دو درصد فراتر رفته است.

این نتایج و دستاوردها نشان داده است تلاشهای علمی کشور از نظر کمی و کیفی در سطح قابل قبولی قرار گرفته است و رشدی مناسب و پایدار دارد. اما آنچه در این مرحله به آن نیاز داریم، حرکت به سمت پژوهش های کاربردی و حل نیازهای جامعه است. اردیبهشت ماه سال جاری بیانیه «آینده دانشگاه ها در ایران؛ جامعه محوری و کارآفرینی» نگاهی جدید همراه با درک حقیقت ها در کشور نسبت به نقش آینده دانشگاه ها ترسیم کرد. تلفیقی از کلان روندهای ملی و بین المللی منجر به درک بهتر لزوم های تغییر به سمت جامعه محوری و کارآفرینی در دانشگاه های کشور می شود. همینطور امسال ابلاغ آیین نامه «پیاده سازی سند آمایش آموزش عالی؛ مدیریت استانی موسسات آموزش عالی کشور»، ابلاغ آیین نامه پسادکترا و دستیار پژوهشی در کنار اختصاص اعتبار به صورت نظام مند به جذب این پژوهشگران، تصویب بودجه در ارتباط با حقوق دانشجویان دکترا و همینطور ابلاغ ضوابط شرکتهای دانش بنیان نوع سوم بخصوص در استان های کمتر برخوردار را میتوان از دستاوردهای سالجاری در عرصه سیاستگذاری علم، فناوری و نوآوری در کشور دانست.

سال ۱۴۰۰ سال مهمی است چون با تحولاتی در دولت همراه خواهد بود. شناخت دقیق الزامات توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری در کشور می تواند مسیر راه دولت جدید در این عرصه باشد. به نظر من بعنوان یک متخصص سیاستگذاری علم و فناوری، اولویت های اصلی سال آینده پژوهش، فناوری و نوآوری کشور در عرصه سیاستگذاری شامل این موارد است:

۱) توجه مضاعف به جامعه محوری و کارآفرینی در دانشگاه ها؛

۲) مأموریت گرا نمودن موسسات اموزش عالی؛

۳) تمرکز بر انجام مناسب و کیفی پژوهش های کاربردی و نیاز محور؛

۴) تحول در نظام تحصیلات تکمیلی؛

۵) تخصیص کامل و حتی الامکان افزایش منابع مالی حوزه پژوهش، فناوری و نوآوری؛

۶) توجه به رشد متوازن بخصوص در بخش توسعه نوآوری و اقتصاد دانش بنیان کشور با تکیه بر مناطق کمتر برخوردار.

سال خوبی را برای ملت ایران و بخصوص پژوهشگران و دانشمندان این مرزوبوم آرزومندیم.

منبع:

1399/12/30
15:00:52
0.0 / 5
955
تگهای خبر: شركت , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو