۱۰۰ نهال به نام ۱۰۰ زن نامدار قرن در تهران كاشته شد

۱۰۰ نهال به نام ۱۰۰ زن نامدار قرن در تهران كاشته شد

به گزارش جاوید شو یکصد اصله نهال همزمان با هفته درختکاری و منابع طبیعی به نام یکصد زن نامدار قرن همچون خدیجه ثقفی، مرضیه حدیدچی، طاهره صفارزاده، توران میرهادی، سیمین دانشور و ایران درودی در بوستان پردیس بانوان منطقه ۱۵ تهران کاشته شد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا، این آیین به صورت نمادین به همت اداره کل امور بانوان شهرداری تهران و همکاری سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران با هدف زنده نگهداشتن نام و یاد زنان افتخارآفرین کشور و تجلیل از اثرگذاری این زنان و آغاز پویش زنان قرن امروز -چهارشنبه- با حضور زهرا بهروزآذر مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران و تعدادی از زنان فعال اجتماعی و سیاسی در ذیل ویژه برنامه های تهران ۱۴۰۰ شهرداری تهران برگزار شد.
مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران در این آیین اظهارداشت: تعداد زنان نامدار بیشتر از این یکصد عنوان است و ما تنها آغازگر این راه هستیم.
وی اظهار داشت: در فرهنگ ایرانی اسلامی درخت نماد حیات و زندگی و باروری است و با کاشت نهال به نام زنان نامدار می خواهیم این پیام را اعلام نماییم که زنان نامدار هم در حیات خودشان اثرگذار بودند و هم می توانند بعد از حیاتشان برای دیگران اثربخش و الگویی شایسته باشند.
بهروزآذر اضافه کرد: از تمامی شهروندان می خواهیم تا با معرفی زنان خیر و نیکوکار، زنان الهام بخش و هر بانویی که در آبادانی، پیشرفت و دفاع از کشور نقش اثرگذاری داشته است، ما را در ادامه این مسیر یاری کنند و با کاشت درختی با نام این زنان، نام و یاد آنان را زنده نگه دارند.
در این آیین نهال هایی به نام یکصد زن نامدار قرن در حوزه های فرهنگی، هنری، علمی، ورزشی، اجتماعی و سیاسی همچون توران میرهادی مادر ادبیات کودک و نوجوان در ایران، نوش آفرین انصاری دبیر شورای کتاب کودک ایران، بدرالزمان قریب زبانشناس ایرانی برنده جایزه چهره ماندگار، سیمین دانشور نویسنده و اولین زن داستان نویس در زبان فارسی، پروین اعتصامی شاعر و اولین کتابدار زن ایران، طاهره صفارزاده مترجم قرآن به فارسی و انگلیسی(ملقب به خادم القرآن) و شاعر، سیده نصرت بیگم امین(بانو امین) مجتهد و عارف شیعی، طوبی کرمانی استاد برجسته فلسفه اسلامی و اولین رایزن فرهنگی زن، مهدیه الهی قمشه ای شاعر، مولوی شناس و پژوهشگر ادبیات و ژاله آموزگار پژوهشگر ایرانی فرهنگ و زبان های باستانی کاشته شد.
نهال هایی به نام هنرمندانی همچون ایران درودی نقاش و مستندساز، نزهت امیری موسیقی دان و اولین بانوی رهبر ارکستر ملی، مهربانو توفیق موسیقی دان و اولین زن عضو هیات علمی رشته موسیقی ایرانی و زنان نامدار در حوزه علم همچون آلنوش طریان مادر ستاره شناسی ایران، مه لقا ملاح مادر محیط زیست، مریم میرزاخانی ریاضیدان و برنده مدال فیلدز، اقدس غربی نخستین زن داروساز، آذر اندامی کاشف واکسن وبا، فهیمه احمدی دستجردی مهندس پرواز و خلبان و موسس انجمن بانوان هوانورد ایران و عفت تجارتچی اولین زن خلبان ایرانی کاشته شد.
نهال هایی هم به نام زنان نامدار در حوزه ورزش همچون زهرا نعمتی اولین زن دارنده مدال طلا در مسابقات پارالمپیک، سارا خادم الشریعه شطرنج باز، لاله صدیق قهرمان اتومبیلرانی و الهه احمدی قهرمان تیراندازی کاشته شد.
همچنین در حوزه های اجتماعی و سیاسی نهال هایی به نام زنان نامدار این حوزه ها همچون بدرالملوک امام مادر خیریه های ایران، زهرا گیتی نژاد خیر مدرسه ساز، مریم عمیدسمنانی اولین روزنامه نگار زن، فاطمه نواب صفوی عکاس و خبرنگار جنگ، مریم کاظم زاده عکاس جنگ، فاطمه ناهیدی اولین زن آزاده ایرانی، زرین تاج کیهانی پزشک در جبهه های دفاع مقدس، خدیجه ثقفی همسر امام خمینی(ره)، مرضیه حدیدچی دباغ نماینده سه دوره در مجلس شورای اسلامی و از موسسان سپاه پاسداران، اعظم طالقانی نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی، منیره گرجی فرد تنها زن عضو مجلس خبرگان قانون اساسی، فریده ماشینی فعال اجتماعی و سیاسی، فاطمه عباسی ورده مادر چهار شهید(برادران شهید جوادنیا)، حسنیه جزء دانش مادر سه شهید آقاجانلو و سیده زهرا حسینی راوی کتاب «دا» و دارنده نشان جهادگر عرصه فرهنگ و هنر کاشته شد.
۱۵ تا ۲۲ اسفندماه با عنوان هفته منابع طبیعی نامگذاری شده و اولین روز این هفته روز درختکاری است. هفته منابع طبیعی سال جاری با شعار «همه با هم جهاد برای حفاظت از منابع طبیعی» در سرتاسر کشور و استان تهران به علت شیوع کرونا با محدودیت اجرا می شود.منبع:

1399/12/21
00:47:28
0.0 / 5
1033
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو