پاگشایی از هیدروتوریسم در مازندران

پاگشایی از هیدروتوریسم در مازندران

جاوید شو: گردشگری آبی مازندران همزمان با بهره برداری از مجموعه 40 هکتاری پیرامونی سد صلاح الدین کلا نوشهر، محیط اطراف هشت سد، 15رودخانه پرآب و یکصد قطعه آببندان، روی ریل رونق قرار گرفته است.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا، کارشناسان منابع آبی مازندران معتقدند در صورتیکه سالانه تعداد زیادی مسافر و توریست از سدها، ابنیه و فضاهای منابع آبی استان بازدید می کنند، نبود زیر ساخت هایی نظیر هتل، متل، رستوران، مهمانسرا، کمپ های ورزشی و کمپ های رفاهی و سکوهای عکاسی و ماهگیری نه فقط سبب می شود تا حضورشان در این مناطق تنها در حد بازدید خلاصه شود، بلکه هیچگونه درآمدزایی هم از این همه ظرفیت بالقوه حاصل نشود.
به نظر می رسد این حسرت کارشناسان هفته جاری با شروع به کار اولین مجموعه گردشگری آبی استان در محیط پیرامونی سد صلاح الدین کلا با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو و در قالب هفته چهل و سوم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در حال به انتها رسیدن است.
طبق گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مازندران، این مجموعه گردشگری آبی در محیط پیرامونی سدها در وسعت حدود ۴۰ هکتار در فاز اول با سرمایه گذاری ۲۸ میلیارد تومان از طرف بخش خصوصی فراهم گشته است.
همچنین همزمان کلنگ شروع طرح گردشگری آبی در محیط سد " سنبل رود " سواد کوه، سد " الیمالات " نور، فاز دوم سد " صلاح الدین کلا " نوشهر و آببندان " اسب چین " عباس آباد، سد "برنجستانک " قائم شهر و سد "شیاده" بابل نیز آغاز شد.
پاگشایی از هیدروتوریسم
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران با اظهار این که همه تاسیسات آبی برای مباحث گردشگری ظرفیت بالایی داراند، گفت مازندران با داشتن بیش از ۱۲۰ رشته رودخانه به طول هفت هزار کیلومتر و داشتن ۱۰ سد یکی از برخوردارترین استان های کشور در داشتن ظرفیت ایجاد صنعت هیدروتوریسم در حوزه رودخانه ها بشمار می رود.
محمد ابراهیم یخکشی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از هیدروتوریسم بعنوان ظرفیت پردرآمدی در حوزه منابع آبی نام برد و توضیح داد: از سال ۱۳۹۵ تا کنون تلاش شده است تا برخی از سدهای مازندران برای واگذاری به سرمایه گذاران داخلی برای اجرائی شدن گردشگری آبی عملیایت شود.
وی اظهار داشت: شناسایی و مطالعه ظرفیت های گردشگری تاسیسات مهم آبی مازندران صورت گرفت و فراخوان اجرای این طرح ها در سدهای شهید رجایی، صلاح الدین کلا و سنبل رود صورت گرفته است و ااین هفته علاوه بر سد صلاح الدین کلا، بطور همزمان بهره برداری از فاز اول گردشگری آبی مجموعه سد برنجستانک و همین طور عملیات اجرائی گردشگری آبی دو پروژه دیگر همچون سد الیمالات و آب بندان اسب چین شروع شد.
یخکشی با بیان این نکته که مطالعات زیر ساختی و شناسایی ظرفیت های هریک از منابع و ابنیه آبی مازندران برای شناخت امکانات و توانمندی ها انجام شده است، اضافه کرد: اجرائی شدن طرح های گردشگری در محیط پیرامونی منابع آبی الان با اتکا به بخش خصوصی صورت می گیرد.
وی حمایت دولتی از این بخش را در زمینه کمک به پرداخت تسهیلات بانکی دانست تا روند اجرای این طرح ها را سرعت ببخشد و اشاره کرد: برای ۶ پروژه گردشگری آبی ۱۶۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شد که ۱۶۰ نفر به صورت مستقیم مشغول به کار خواهند شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران بازگشت سرمایه این طرح ها را کمتر از پنج سال ذکر کرد و اظهار داشت: این مجموعه ها فرصت مناسبی را برای گذراندن اوقات فراغت برای مردم ما فراهم خواهند کرد و ما نیز می توانیم از تاسیسات آن استفاده بهره ورانه و چند منظوره داشته باشیم.


شناسایی ۱۰۰آببندان گردشگری در مازندران
وی به شناسایی ۱۰۰ آببندان با ظرفیت مناسب گردشگری آبی در استان اشاره نمود و اظهار داشت: عملیات اجرائی ایجاد زیر ساخت های گردشگری تفریحی و توریستی در پنج آببندان استان شروع شده است.
یخکشی هدف از اجرای طرح گردشگری در آببندان ها را ایجاد اشتغال، افزایش درآمد و حفظ آداب و رسوم و فرهنگ روستاییان عنوان نمود و در عین حال اشاره کرد: اولویت اول در آببندان ها کشاورزی است تا به کشاورزی، پرورش ماهی و همین طور زیستگاه پرندگان لطمه زده نشود.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران با ذکر این نکته که در سرمایه گذاری توسط خود افراد روستا و شوراها و دهیارهای منطقه مقدم بر دیگران هستند، افزود: در صورتیکه مردم محلی و دهیارها موفق به سرمایه گذاری نشوند می توانند یک سرمایه گذار معرفی کنند.
آببندان، استخر یا تالاب دست ساز خاکی و بسیار بزرگ است که از گود کردن و خاکبرداری یک محدوده و ریختن و کوبیدن و ایجاد دیواره خاکی دور این محدوده به وجود می آید تا روان آب ها در آن برای بهره برداری کشاورزی ذخیره شود. این سازه ذخیره ساز آب کشاورزی، مختص استان های شمالی کشور است که در مازندران به آن " اندون " نیز می گویند.


گردشگری آبی در سواحل رودخانه های پرآب
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران با تاکید بر این نکته که اجرای طرح های گردشگری رودخانه های استان مورد نظر است، اظهار داشت: باتوجه به ظرفیت بالای موجود، مجریان طرح های گردشگری رودخانه ها مورد حمایت جدی قرار می گیرند.
یخکشی با اشاره به این نکته که شرکت آب منطقه ای مازندران به دنبال استفاده از ظرفیت گردشگری رودخانه ها جهت استفاده شهروندان است، اضافه کرد: شهرداری ها می توانند بعنوان سرمایه گذار و مجری طرح های گردشگری رودخانه ها وارد عمل شوند.
وی افزود: رودخانه ها موهبت الهی هستند که در زیباسازی فضای شهرها تاثیر به سزایی دارند و می بایست از این فضا استفاده گردد.
یخکشی با اشاره به اینکه هزینه تهیه طرح جامع سیلاب رودخانه های حوزه شهری را شرکت آب منطقه ای پرداخت می کند، اشاره کرد: این شرکت آماده واگذاری مدیریت رودخانه های حوزه شهری در قالب تفاهم نامه به شهرداری ها است.
عبور حدود ۵۰۰ کیلومتر از مجموع هفت هزار کیلومتری رودخانه های مازندران از درون شهرها بعنوان ظرفیت قابل استفاده برای اجرای طرح های گردشگریست و طبق آمار شرکت آب منطقه ای استان تا حالا ۱۳ قرارداد واگذاری رودخانه های پر آب و دائمی در شهرهای استان با شهرداری ها منعقد شده است.
شرکت آب منطقه ای بعنوان متولی رودخانه ها به دنبال تغییر رویکرد و نگاه سنتی در زمینه اعلام حریم رودخانه ها است و به همین دلیل با امضای تفاهم نامه همکاری با شهرداری ها و بخش خصوصی، تلاش دارد تا طرح های گردشگری در حریم رودخانه ها اجرا شود.
هراز، تجن، شیررود، سردابرود، چشمه کیله، بابلرود و تلار از با اهمیت ترین رودخانه های استان مازندران هستند که آب دائمی در تمام طول فصول سال داشته و به ویژه اینکه این رودخانه ها در یک مسیر نه چندان طولانی از کوه به جلگه سرازیر شده و با مناظر طبیعی بی نظیر خود جاذبه های بسیاری برای گردشگری آبی دارند.منبع:

1399/12/12
09:22:56
0.0 / 5
941
تگهای خبر: شركت , صنعت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو