رحیمی تاكید كرد

لزوم كاربردی شدن تحقیقات

لزوم كاربردی شدن تحقیقات

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ششمین همایش بین المللی روان شناسی اظهار داشت: حضور رشته روانشناسی در بحث صنایع خلاق یکی از مواردی است که حالا مورد توجه قرار دارد و باید همه رشته های علوم انسانی و بویژه روانشناسی در حوزه فناوری و مراکز رشد حضور جدی داشته باشند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر غلامحسین رحیمی؛ معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ششمین همایش بین المللی روان شناسی مدرسه که روز گذشته (شنبه ۱۵ بهمن ماه) به میزبانی دانشگاه الزهرا بصورت حضوری و مجازی برگزار شد، در ارتباط با ارتباط بین حوزه روانشناسی و پژوهش، اظهار داشت: در بخش پژوهش از رشته روانشناسی چند انتظار وجود دارد که یکی از آنها بحث تربیتی پژوهشگر است بدین معنا که پژوهشگر به لحاظ اخلاقی و تربیتی از اصول استاندارد و شایسته پیروی کند تا در آینده نیز بتواند در توسعه علمی به درستی کوشا باشد.

وی اضافه کرد: مورد دیگر بحث تحقیقی پژوهش است. ما در حوزه روانشناسی تحقیق می نماییم که آیا این پژوهش در بسترهای مختلف قابل ارائه است یا خیر. سطح تحقیقاتی در روان شناسی به گونه ایست که نتایج آن قابل عرضه برای صاحب نظرانی است که در این عرصه فعالیت می نمایند.

رحیمی در ارتباط با ارتباط بین حوزه روانشناسی و پژوهش افزود: موضوع دیگر دراین زمینه، بحث کاربردی پژوهش است. اینکه تحقیقات چه تاثیراتی در محیط بیرونی دارند و فهم اینکه مثلا چه ارتباطی بین نمره سال اخر دبیرستان با رتبه کنکور دانش آموزان وجود دارد، با فهم این موارد و کاربردهای پژوهش می توان به ارائه راهکارهای اصولی برای بهبود مسائل پرداخت.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه با اشاره به تعدادی از دغدغه های حوزه علوم انسانی اظهار نمود: در حوزه علوم انسانی این دغدغه وجود دارد که چگونه فناوری در این عرصه می تواند ظهور کند. البته باید اظهار داشت که فناوری در این عرصه ورود دارد و یکی از مواردی که باید در حوزه روانشناسی بررسی شود، اثر فناوری و تکنولوژی بر ذهن و روان افراد است.

وی با اعلان اینکه روان شناسی شالوده خیلی از رشته ها است، اظهار داشت: حضور رشته روانشناسی در بحث صنایع خلاق یکی از مواردی است که حالا مورد توجه قرار دارد. این مبحث تلفیقی از رشته هنر و علوم انسانی است برای اینکه باید همه رشته های علوم انسانی و بویژه روانشناسی در حوزه فناوری و مراکز رشد حضور جدی داشته باشند.

بنابراعلام روابط عمومی دانشگاه الزهرا، رحیمی در آخر اشاره کرد: ما باید رشته ها را در بخش پژوهش به سمت کاربردی شدن سوق دهیم و در بخش فناوری نیز باید رشته روانشناسی پا به پای رشته های دیگر حرکت نماید.
1399/11/27
14:21:56
0.0 / 5
855
تگهای خبر: هنر
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو