عواملی كه موجب بروز عوارض بیماری دیابت می شود

عواملی كه موجب بروز عوارض بیماری دیابت می شود

جاوید شو: یافته های یک مطالعه نشان داد که شانس مبتلاشدن به عوارض دیابت؛ با محل سکونت، تحصیلات، فعالیت بدنی، فشار خون سیستولیک بالا، لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL) و هموگلوبین گلیکولیزه (HbA1C) مرتبط می باشد.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دیابت یکی از شایع ترین بیمای های غدد در سراسر جهان است. امروزه حدود ۱۱.۵ درصد از جمعیت ایران به دیابت مبتلا هستند.

بنا بر برآورد سازمان جهانی بهداشت در صورتیکه اقدامات موثر بمنظور کنترل و پیشگیری این بیماری صورت نگیرد، این میزان به حدود هفت میلیون افزایش یافته و بر این اساس نرخ رشد سالانه دیابت در ایران به رتبه دوم خاورمیانه خواهد رسید.

افزایش شیوع دیابت با عواملی مثل افزایش سن و پیر شدن جمعیت، تغییر سبک زندگی، عدم تحرک و افزایش چاقی مرتبط می باشد. دلیل اصلی اهمیت بیماری دیابت، شیوع بالا و عوارض ناشی از آنست. از عوارض این بیماری می توان به بیماریهای قلبی عروقی، عصبی، جنسی، فشار خون بالا، مشکلات کلیه و... اشاره نمود. بررسی ها نشان داده که با رژیم غذایی مناسب، فعالیت بدنی منظم، کنترل قند خون، فشار خون و کلسترول می توان تا حدودی از برخی عوارض این بیماری جلوگیری کرد.

با توجه به این نکات پژوهشگران عوامل موثر در بروز عوارض بیماری دیابت را در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که از سامانه پرونده الکترونیک سلامت، برخوردار می باشند بررسی کردند.

حمیدرضا بهرامی طاقانکی، احسان موسی فرخانی، رضا افتخاری گل، پگاه بهرامی طاقانکی، سعید بکائی، علی تقی پور و بهناز بیگی؛ پژوهشگرانی بودند که در این مطالعه مشارکت داشتند.

در این پروژه تحقیقاتی، ۷۰ هزار و ۸۹ بیماری مبتلا به دیابت که در بازه سنی ۳۰ تا ۱۰۰ سال قرار داشتند، مورد بررسی قرار گرفتند. در این بررسی چهار هزار و ۶۲۲ نفر گرفتار عوارض دیابت شامل بیماریهای کلیوی، عصبی، قلبی عروقی و چشمی بودند و ۶۵ هزار و ۴۶۷ نفر این عوارض را نداشتند.

جمع آوری اطلاعات این مطالعه بوسیله داده های ثبت شده در سامانه پرونده الکترونیک سلامت SinaEHR® که در برگیرنده پرونده بهداشتی هر فرد و شامل گزارش های پزشکان و مراقبان سلامت، نسخه های تجویزشده، نتایج آزمایشگاهی، روش ها تشخیص ها و سایر جزئیات پرونده بیمار بود، انجام شد.

پژوهشگران این مطالعه معتقدند؛ باتوجه به این که در این مطالعه تعداد افراد زیادی بررسی شده اند و تمامی اطلاعات مراجعات افراد به مراکز خدمات جامع سلامت در دسترس بود؛ این تحقیق، مطالعه ای باارزش دراین زمینه است.

یافته های این مطالعه نشان داد که شانس مبتلاشدن به عوارض دیابت با محل سکونت، تحصیلات، فعالیت بدنی، فشار خون سیستولیک بالا، لیپوپروتئین با چگالی پایین و هموگلوبین گلیکولیزه مرتبط می باشد.

بر اساس نتایج به دست آمده از این تحقیق، مبتلاشدن به عارضه قلبی و رتینوپاتی دیابتی بیشتر از سایر عوارض، در بیماران دیابتی مشاهده می شود.

همچنین شانس مبتلاشدن به عوارض دیابت در بیماران دیابتی ساکن در مناطق شهری زیر ۵۰۰ هزار نفر( ۶۵ درصد)، در ساکنان مناطق حاشیه ۲۷ درصد و در ساکنان مناطق روستایی ۶۹ درصد، کم تر از کلان شهر مشهد است.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: بیشتر بودن رخداد عوارض دیابت در کلان شهرها نسبت به جمعیت ساکن در روستا، شهر و حاشیه شهر را می توان به فعال بودن نظام مراقبت بیماریهای غیرواگیر در روستاها و شهرهای کوچک ارتباط داد. در این مناطق برنامه پزشک خانواده و تحول سلامت از سالیان گذشته فعال بوده و اقدامات آموزشی، درمانی و پیشگیرانه توسط پزشکان اجرا می شود.

نتایج این مطالعه نشان داد که شانس مبتلاشدن به عوارض دیابت در افراد با هموگلوبین گلیکولیزه (HbA1C) کنترل نشده، ۴۲ درصد افزایش می یابد. این شاخص سنجشی از کنترل وضعیت قند خون بیماران دیابتی در دو تا سه ماه گذشته است.

در این مطالعه مشاهده شد که شانس مبتلاشدن به عوارض دیابت در افراد دارای فشار خون سیستولیک بالا درجه یک، ۵۱ درصد و در افراد دارای فشار خون سیستولیک بالا درجه دو، ۸۷ درصد نسبت به افراد دارای فشارخون طبیعی بیشتر است.

همچنین مشخص شد که احتمال مبتلاشدن به عوارض دیابت در افرادی که LDL یا (لیپوپروتئین با چگالی پایین) کنترل نشده دارند، بطور مدلول داری کم تر است. البته در مطالعات دیگر میزان مشخص شده در افراد دیابتی چه آن هایی که عوارض دیابت را دارند و چه افراد بدون عارضه، میزان LDL به یک اندازه است و میزان آن تعیین کننده و پیشگویی کننده عوارض دیابت نیست.

از یافته های این پژوهش می توان گروه های پر خطر و در معرض مبتلاشدن به عوارض دیابت را شناسایی کرد و در برنامه های کنترل و مدیریت دیابت از آن بهره برد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ باتوجه به قابل پیشگیری بودن عوارض دیابت، اعمال سیاست هایی از قبیل مداخله در برنامه زندگی افراد مانند کنترل منظم فشار خون و قند خون و همین طور افزایش آگاهی افراد نسبت به بیماری و عوارض آن و رعایت اصول پیشگیری باید در برنامه تصمیم گیران به خصوص کادر حرفه ای درمان، قرار داده شود تا به کاهش احتمال مبتلاشدن افراد به عوارض دیابت و در نتیجه کاهش بار این بیماری کمک نماید.

یافته های این مطالعه پاییز سال جاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی عوامل در رابطه با بروز عوارض دیابت: یک مطالعه مورد شاهدی مبتنی بر جمعیت» در مجله تخصصی اپیدمیولوژی ایران انتشار یافته است.

منبع:

1399/11/26
22:57:01
0.0 / 5
1000
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو