در افتتاحیه پانزدهمین نشست شورای عالی قرآن صورت گرفت:

رونمایی از سه كتاب شورایعالی قرآن و تبین مسیر حركت دستگاههای قرانی

رونمایی از سه كتاب شورایعالی قرآن و تبین مسیر حركت دستگاههای قرانی

افتتاحیه پانزدهمین نشست تخصصی شورایعالی قرآن با رونمایی از سه عنوان کتاب جدید این شورا و عرضه تحقیقات صورت گرفته پیرامون وظایف دستگاههای قرانی در زمینه بیانیه گام دوم انقلاب برگزار گردید.


به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از شورایعالی قرآن، افتتاحیه پانزدهمین نشست تخصصی شورایعالی قرآن در حسینیه الزهرا (س) و حضور جمع محدودی از استادان، قاریان، حافظان و فعالان قرآنی کشور برگزار شد.
قائم مقام این شورا در تشریح ابعاد این نشست اظهار داشت: با عنایت به شرایط خاص کشور و عدم امکان تجمع زیاد، بنا شد نشست پانزدهم به صورت نیمه حضوری و با حضور جمع محدودی از استادان، قاریان، حافظان و فعالان قرآنی کشور برگزار گردد.
دکتر سید علی سرابی ضمن اشاره به جایگاه و کارکردهای جامعه قرآنی در کشور بیان نمود: پس از بیانیه گام دوم انقلاب لازم شد اندیشمندان جامعه قرآنی در ارتباط با وظایف و مسیر حرکت جامعه قرآنی هم فکری کنند تا مسیر حرکت دستگاههای قرآنی مشخص شود که در این جلسه بناست حاصل بخشی از زحمات محققان عرضه شود.
در ادامه سخنران ویژه آیین افتتاحیه، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تشکر از برگزارکنندگان نشست اظهار داشت: جاودانگی و مرجعیت قرآن انکار ناپذیر است. قرآن کتاب جامع ادیان است و قرآن تجلی منطق خداست. قرآن خطاب های عمومی و خطاب های نخبگانی دارد. بنابراین نخبگان و خواص جامعه قرآنی وظیفه خطیری در برابر قرآن دارند.
حجت الاسلام سعیدرضا عاملی قابلیت عظیم قرآن را جهت فعالیت مثبت و خیر در فضای مجازی راهبردی دانست و ابراز کرد: باید به مخاطبان فضای مجازی توجه و برای فعالیت در فضای مجازی قالب های بومی طراحی کرد.
پس از سخنرانی حجت الاسلام عاملی، از ۳ کتاب طبع شده توسط شورایعالی قرآن و مرکز طبع و نشر قرآن کریم به نامهای سالنامه پژوهشی نبأ، ترجمه و تحقیق کتاب المفید فی فنّ التجوید، ویرایش جدید کتاب شریف مفاتیح الجنان رونمایی گردید.
سپس دو مقاله روز اول نشست توسط احمد ابوالقاسمی و دکتر محسن قربانیان عرضه شد.
«بررسی و تحلیل تاثیر حضور قاریان ایرانی در عرصه مسابقات و محافل بین المللی» مبحث مقاله احمد ابوالقاسمی و «جلسات سنتی، محافل قرائت و ختم قرآن کریم و نقش آن در پیشبرد جریان قرائت قرآن» مبحث مقاله محسن قربانیان بود که بعد از عرضه نقد و تحلیل شد.
احمد ابوالقاسمی ضمن اشاره به پیشینه حضور قاریان ایرانی در عرصه مسابقات و محافل بین المللی اظهار داشت: زمانی هیچ تشکل و سازمان و هم حمایتی جهت اعزام قاریان نبود که بدین-منظور حتما باید سامانه ای راه اندازی می شد و طبق این سامانه افراد انتخاب می شدند چونکه قبلاً مسابقه انتخابی وجود نداشت، اما تلاش ها منجر به راه اندازی یک مسابقه داخلی در کشور شد که پس از حدود 40 سال، هم اکنون به اوج خود رسیده و مسابقات کشوری ما یکی از بهترین مسابقاتی است که در سطح جهان اتفاق می افتد.
محسن قربانیان اظهار داشت: جلسات و محافل قرائت قرآن کریم قدمتی به درازای تاریخ نزول قرآن دارد. نخستین حلقه قرائت قرآن، توسط شخص پیامبر(ص) و با حضور خانواده ایشان، اندکی بعد از نزول نخستین وحی قرآنی شکل گرفت و از آن روز پدیده «إقراء آیات» شروع شد. بعد از آن، حلقات قرآنی با تشویق پیامبر(ص) در منازل و مساجد گسترش چشم گیری یافت و به شدت مورد توجه مسلمانان قرار گرفت.
جلسات و محافل قرآن کریم در مورد نشر فرهنگ قرائت و آموزش فنون و شیوه های آن، نقش محوری و بی بدیلی ایفا نموده و اساساً پدیده قرائت، نسل به نسل در بستر این جلسات در جریان بوده است؛ بخصوص این که امروزه برگزاری جلسات قرآنی در میهن اسلامی ما، در چارچوب های متنوعی از جمله: جلسات سنتی، محافل ختم قرآن، جلسات جزءخوانی، کرسی های تلاوت قرآن، دوره های اقراء و اجازات و... تحولات عظیمی را به خصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در ابعاد آموزشی و ترویجی نظیر شیوه قرائت آهنگین قرآن کریم رقم زده است.
وی اظهار داشت: ازاین رو، با عنایت به ضرورت احیا و به کارگیری حداکثری سنت نبوی(ص) در امر آموزش قرآن، گسترش جلسات قرائت با رویکرد آموزش جامع قرآن با تطبیق حداکثری بر سنت اقراء و هم تولید و بازآفرینی سبک های نوین و آهنگین تلاوت در تراز انقلاب اسلامی توسط قاریان جمهوری اسلامی ایران ضروری به نظر می آید.
پایان بخش آیین افتتاحیه تبیین برنامه های نشست پانزدهم و روند عرضه مقالات توسط دکتر کریم دولتی معاون پژوهش و برنامه ریزی شورایعالی قرآن و دبیر علمی نشست بود.منبع:

1399/11/14
22:54:15
0.0 / 5
898
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو