به یاد شهدای سلامت در جشنواره سی و نهم؛

روز اول جشنواره تئاتر فجر به اولین شهید مدافع سلامت تقدیم شد

روز اول جشنواره تئاتر فجر به اولین شهید مدافع سلامت تقدیم شد

تمام اجراهای روز نخست سی ونهمین جشنواره سراسری تئاتر فجر به پاس قدردانی از زحمات و فداکاری کادر سلامت و درمان در جریان مبارزه با کرونا، به نرجس خانعلی زاده نخستین شهید سلامت تقدیم شد.به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از ستاد خبری جشنواره تئاتر فجر، اجراهای هر روز از سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر برای تقدیر از زحمات و تلاشهای فداکارانه کادر درمان و سلامت و جانفشانی شهدای سلامت در راه مقابله با کرونا به یک شهید مدافع سلامت تقدیم می شود. در جریان این رویداد، روز گذشته (شنبه ۱۱ بهمن) اجراهای روز نخست سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر به نرجس خانعلی زاده اولین شهید مدافع سلامت تقدیم شد.

نرجس خانعلی زاده ۳۰ اردیبهشت ۱۳۷۴، در کلاچای به دنیا آمد. وی که بعنوان پرستار در بخش اورژانس بیمارستان میلاد شهر لاهیجان مشغول به خدمت بود، در تاریخ ۴ اسفند ۱۳۹۸ به دنبال شیوع و گسترده ویروس کرونا با عوارض مشابه مبتلا شدن به ویروس کرونا، در حین رسیدگی به بیماران و به علت عوارض ریوی و تنگی نفس در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری شد. نرجس خانعلی زاده ۶ اسفند ۱۳۹۸، در بیمارستان میلاد لاهیجان درگذشت و اولین قربانی ثبت شده از میان کادر پزشکی، در شرایط همه گیری کروناویروس در کشورمان بود.به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا، جشنواره تئاتر فجر بعنوان مهم ترین رویداد رقابتی و جشنواره ای در عرصه هنر تئاتر و بازتاب دهنده آینه تمام نمای هنر انقلاب در روزهای یوم الله دهه فجر سال جاری (۱۳۹۹) در شرایط سی ونهمین دوره خویش را با دبیری حسین مسافرآستانه پشت سر می گذارد که شرایط شیوع و گسترش ویروس کرونا در کشور مختصات برگزاری جشنواره ها و فعالیتهای هنری بخصوص در عرصه تئاتر را با شرایط بسیار ویژه ای مواجه کرده است.

تعطیلی فعالیتهای نمایشی بخصوص تماشاخانه ها و سالن های میزبان آثار نمایشی از یک سو و ازسوی دیگر برگزاری بخش اعظم این رویداد بعنوان مهم ترین رویداد عرصه تئاتر کشور در بستر فضای مجازی، خصوصیت های این دوره جشنواره را متمایزتر از ادوار دیگر ساخته است.

همچنین دو محور «رادیوتئاتر» و «فیلم تئاتر» بعنوان دو بستر متفاوت تولید آثار نمایشی و عرضه آن به مخاطبان برای اولین بار بعنوان بخش های اصلی و استوانه این جشنواره تعریف شده است.

همچنین با بیان سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص بازگشایی مجدد تالارهای نمایشی از آغاز بهمن ماه با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و استفاده از ظرفیت محدود و حداکثر ۵۰ درصدی نمایش ها، سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر را به یکی از معدود رویداد عرصه هنری کشور در چارچوب جشنواره های هنری فجر بدل ساخته که به شکل محدود میزبان مخاطبان خواهد بود.

در کنار دو بخش مورد اشاره (رادیوتئاتر و فیلم تئاتر) بعنوان دو ستون اصلی جشنواره تئاتر فجر در گام سی ونهم؛ اختصاص بخش «سرباز انقلاب» به مناسبت اولین سالروز شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ترور ناجوانمردانه شهید محسن فخری زاده سبب شده است که این رویداد پس از مدت ها یکی از اصلی ترین خصوصیت های محتوایی خویش را بر حوزه تئاتر مقاومت و دفاع مقدس بعنوان یکی از اصلی ترین بن مایه های گفتمان فرهنگی انقلاب قرار دهد.

از دیگر بخش های این دوره از جشنواره می توان به بخش «نمایش های میدانی و خیابانی»، «بخش دیگر گونه های اجرا»، «بخش رقابتی آثار صحنه ای»، «بخش رقابتی برگزیدگان جشنواره های استانی» و«بخش رقابتی نمایشنامه نویسی» اشاره نمود.

سی ونهمین جشنواره سراسری تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه در تهران در حال برگزاری است.منبع:

1399/11/12
14:19:04
0.0 / 5
996
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو