در قالب یك پایان نامه بررسی شد

اثر كانابیدیول شاهدانه در جلوگیری از پیشرفت آلزایمر

اثر كانابیدیول شاهدانه در جلوگیری از پیشرفت آلزایمر

پژوهشگران مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران، طی یک کار تحقیقاتی تأثیر یکی از ماده های اصلی گیاه شاهدانه (کانابیدیول) را در کاهش و جلوگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر بررسی کردند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، بیماری آلزایمر از شایع ترین نوع بیماریهای تحلیل برنده سیستم عصبیِ وابسته به سن است. از مهم ترین شاخص ها در این بیماری، تجمع غیرطبیعی «پروتئین تاو» است که یک پروتئین همراه میکروتوبولی بوده و نقشی مهم در پایداری و انتقالات آکسونی دارد.
در این بیماری، پروتئین ها به تدریج تجمع پیدا می کنند. تابحال درمان قطعی برای آلزایمر وجود ندارد، اما یکی از راهبردهای درمانی تحت پژوهش، مهار تجمعات تاو است. داروهای غیرطبیعی که در حال توسعه هستند، اکثراً دارای اثرات درمانی محدود و عوارض جانبی فراوان هستند، بدین سبب تمایل به سمت تولید داروهایی بر پایه‌ی مواد طبیعی گیاهی در حال گسترش است.
کانابیدیول ماده ای است که به وفور در گیاه شاهدانه یافت می شود. یکی از دلیلهای انتخاب کانابیدیول، خاصیت آنتی اکسیدانی بالای این ماده است. اخیراً شواهدی دال بر نقش مثبت کانابیدیول بر تقویت حافظه گزارش شده است که دلیل دوم انتخاب این ماده است.
در این پژوهش، فرضیه رشته های درهم تنیده پروتئین تاو بررسی گردید که یکی از فرضیه های مطرح در بیماری آلزایمر است. کانابیدیول استخراج شده از گیاه شاهدانه، به تجمعات پروتئین تاو اضافه گردید و نشان داد که این ماده موجب کاهش تجمع پروتئین تاو و جلوگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر می شود.
طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، این یافته ها نتیجه مطالعات پایان نامه سها آل علی، دانشجوی کارشناسی ارشد بیوشیمی است که با راهنمایی دکتر شهین احمدیان، استاد گروه بیوشیمی مرکز تحقیقات، انجام پذیرفته است.1399/11/07
23:36:58
0.0 / 5
666
تگهای خبر: سیستم
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو