استفاده از متخصصان طراحی سفارش وزیر به تولیدكننده دست بافته های سنتی

استفاده از متخصصان طراحی سفارش وزیر به تولیدكننده دست بافته های سنتی

به گزارش جاوید شو وزیر میراث فرهنگی در بازدید از شرکت صنایع دستی و گردشگری اطلس سنگسر تولیدکننده انواع دست بافته های سنتی، به مدیر این شرکت و دیگر همکارانش سفارش کرد که برای طراحی از متخصصان این امر استفاده و بخشی از انرژی خویش را بر بازاریابی الکترونیک متمرکز کنند.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، علی اصغر مونسان ظهر روز چهارشنبه ۲۴ دیماه از نمایشگاه صنایع دستی سمنان و پژوهشکده هنرهای سنتی که در هشتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شده است، بازدید کرد.
وی ضمن بازدید از آثار هنری شرکت صنایع دستی و گردشگری اطلس سنگسر که تولیدکننده انواع دست بافته های سنتی است، با سیده فاطمه خادمیان مدیر این شرکت و دیگر همکارانش گفتگو و به آنان سفارش کرد که برای طراحی از متخصصان این امر استفاده کنند و بخشی از انرژی خویش را بر بازاریابی الکترونیک متمرکز کنند.
او بیان نمود: امروزه مردم و بخصوص جوانان طرح های ساده تر را بیشتر از طرح های شلوغ می پسندند؛ ازاین رو باید به سراغ طراحان متخصص بروید تا آنها بر مبنای نیاز بازار طرح های مخاطب پسندتر را در اختیار شما قرار دهند.
وزیر میراث فرهنگی تصریح کرد: یک نفر نمی تواند هم تولیدکننده وهم طراح و فروشنده باشد؛ هر یک از این موارد تخصص خاص خودش را می طلبد و باید افراد مختلف مسئولیت های مختص به خویش را به عهده بگیرند و انجام دهند.
شرکت صنایع دستی و گردشگری اطلس سنگسر تولیدکننده پارچه های دست بافته ابریشمی و سوزن دوزی، پارچه های پشمی خودرنگ، پارچه های کاموایی، لباس های سنتی و مدرن (تلفیقی)، انواع گلیم و جاجیم و همینطور چادرسیاه ایل عشایر است.
بازدید از پژوهشکده هنرهای سنتی
مونسان همینطور در بخش پژوهشکده هنرهای سنتی از «کاشی نگاره دوره قاجار» که بعد از انجام پژوهش های گسترده در حوزه هنرهای سنتی اخیرا رونمایی شده است، بازدید کرد.
سیدعبدالمجید شریف زاده رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه در اینباره توضیح داد: این کاشی نگاره با عنایت به زیبایی، تنوع رنگ و طرح موجود در کاشی کاری های دوره قاجار موجود در کاخ گلستان، در کارگاه سفال و کاشی گروه هنرهای سنتی پژوهشگاه شکل گرفته و اجرا شد.
رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی با اشاره به اینکه این کاشی نگاره به صورت نمونه سازی و الهام گرفته از نقوش و رنگ دوره قاجار به شیوه هفت رنگی و به صورت آبرنگی انجام شده اضافه کرد: مجریان این اثر سهیلا نقی زاده، کتایون گیتی، مریم سایه وندی و اصلاح طرح و طراحی و نقاشی گل و مرغ توسط کتایون گیتی انجام شد.
شریف زاده ضمن اشاره به اینکه ساخت لعاب این اثر توسط عالیه نجفی و پخت و کوره آنرا فرهاد فرحی به انجام رسانیده اظهار داشت: این اثر در ابعاد ۱.۴ در۲.۳۰ مترمربعی در سالن کارگاه سفال و کاشی گروه پژوهشی هنرهای سنتی نصب شده است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه از روند بافت «مخمل هفت رنگ» که پس از ۳۰۰ سال از راه مهندسی معکوس احیا شده است، بازدید کرد.
بافت «مخمل هفت رنگ» به همت گروه پژوهشی هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توسط گروه مخمل و زری بعد از یک سال مطالعات و پژوهش اخیرا احیا و بخشی از بافته آن در کارگاه تولیدی این وزارتخانه رونمایی شده است.


1399/10/24
23:56:59
0.0 / 5
849
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو