مروری بر نتایج یك پژوهش؛

چه چیز تماشاگران فوتبال را خشمگین می كند؟

چه چیز تماشاگران فوتبال را خشمگین می كند؟

جاوید شو: بررسی های پژوهشگران نشان داد که عوامل فردی و شخصیتی، امنیتی، موقعیتی، اجتماعی، فرهنگی، مدیریتی، اقتصادی و خدماتی و رفاهی با خشونت تماشاگران و بازیکنان فوتبال مرتبط می باشد و می توان با آموزش، برنامه ریزی دقیق و مدون توسط مسئولین و رسانه ها ابراز خشونت در فوتبال را به کم ترین میزان رساند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، فوتبال بعنوان پرطرفدارترین رشته ورزشی، به سبب فراگیری، نفوذ و گستردگی منحصر به فرد آن در بین اقشار مختلف جامعه، بیشتر از سایر ورزش ها بازتاب خاصیت های فرهنگی جامعه است.
یکی از مسائلی که در دو دهه اخیر مورد توجه اندیشمندان اجتماعی، جامعه شناسان، متخصصین تربیت بدنی و صاحب نظران قرار گرفته، بررسی عوامل رویدادها و بروز خشونت در فوتبال است. خشونت، بخش جدایی ناپذیر فوتبال است و بروز رفتارهای پرخاش گرانه در مقاطع زمانی و مسابقات مختلف با شدت کم و زیاد قابل مشاهده می باشد.
باتوجه به اهمیت این موضوع، پژوهشگران با انجام مطالعه ای عوامل موثر بر شیوه های ابراز خشونت در تماشاگران و بازیکنان فوتبال را بررسی کردند. «امیررضا علیزاده»؛ دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت ورزشی دانشگاه غیرانتفاعی مهر آستان گیلان و «فاطمه انتشاری»؛ استادیار مدیریت ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، در این مطالعه مشارکت داشتند.
برای انجام این مطالعه ۸۰ نفر از تماشاگران و بازیکنان فوتبال لیگ برتر استان گیلان در رده سنی بزرگسالان، در بازه زمانی فروردین تا تیرماه ۱۳۹۹ با استفاده پرسش نامه مورد بررسی قرار گرفتند.
یافته های این مطالعه نشان داد که بین متغیرهای سن، جنسیت، وضعیت تحصیل، تاهل و اشتغال با خشونت، ارتباط وجود دارد. همین طور عوامل امنیتی، محیطی، اجتماعی، فرهنگی، مدیریتی، اقتصادی، خدماتی و رفاهی نیز با در خشونت تماشاگران و بازیکنان فوتبال موثر است.
پژوهشگران این مطالعه می گویند: «استفاده از دوربین های مداربسته گوناگون و بازنگری وقایع و حوادث، ایجاد و تربیت و تعلیم نیروی پلیس ورزشگاه در کنترل رفتار جمعی تماشاگران، سامان دهی و مکانیزه کردن فروش بلیط در محیط های غیر ورزشگاه، ساماندهی و شماره گذاری صندلی ها، ثبت مشخصات تماشاگران و هوادارن، بهبود امکانات خدماتی، رفاهی، تفریحی و بهداشتی، نقش و اهمیت رسانه ها و نشریات ورزشی و فضای مجازی، ارتقا سطح عمومی آموزش بازیکنان توسط واحدهای فرهنگی ورزشی باشگاه ها در جهت پذیرش برتری تیم حریف و... می توانند کمک شایانی در کاهش خشونت تماشاگران و بازیکنان در ورزشگاه ها داشته باشد».
این پژوهشگران معتقدند که با آموزش، برنامه ریزی دقیق و مدون توسط مسئولین ذی ربط و رسانه ها می توان شیوه های ابراز خشونت در تماشاگران و بازیکنان فوتبال را به حداقل رساند.
نتایج این مطالعه پاییز امسال، به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی عوامل موثر بر شیوه های ابراز خشونت در تماشاگران و بازیکنان فوتبال» در فصل نامه رویکردهای پژوهشی نوین در مدیریت و حسابداری، انتشار یافته است.
منبع:

1399/10/24
13:03:55
0.0 / 5
987
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو