واكنش به اظهارات جنجالی یك نماینده درباره IQ

واكنش به اظهارات جنجالی یك نماینده درباره IQ

جاوید شو: ادعای جنجالی یک نماینده مجلس این است که «آی. کیوی ایرانیها در مقایسه با چند دهه قبل پایین آمده و دلیل اصلی اش کاهش ذخیره ژنتیکی ایرانیان به سبب خودداری نخبگان از ازدواج و فرزندآوری و مهاجرت است»؛ این یعنی وراثتی بودن ضریب هوشی قطعی است و اتفاقاتی همچون مهاجرت نخبگان، مجرد ماندن آنها و تک فرزندی و صفرفرزندی ماندن این خانواده ها به کاهش میانگین ضریب آی. کیو در کشور منجر شده است؛ اما پروفسور علی کرمی متخصص بیوتکنولوژی پزشکی چنین برداشت و استدلالی را نادرست می داند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: فاطمه محمدبیگی پزشک عمومی و نماینده مجلس است. وی در گفت وگویی درباره «بحران جمعیت و فرزندآوری» به موضوع تنزل آی. کیو در کشور هم اشاره کرده و اظهار داشته بود: «متاسفانه الان پژوهش ها نشان میدهد که ما با کاهش IQ روبه رو هستیم. قبلاً ضریب هوشی ایرانیها ۱۰۴ بود و ایران بین چهار پنج کشور برجسته از نظر آی. کیو بود اما الان متوسط آی. کیوی ایرانیها حدود ۸۴ است».

او درباره دلیلهای این تنزل هم چنین اظهار داشته بود: «دلیلش این است که نخبگان و تحصیل کردگان ما عمدتاً ازدواج نکرده اند، دیر ازدواج کرده اند یا نهایتاً تک فرزند و دوفرزندی هستند؛ پس ذخیره ژنتیکی ایرانیها در حال کاهش است».

هرچند تماسهای گوناگون روز گذشته ما با محمدبیگی برای دریافت مستندات او در این زمینه بی پاسخ ماند اما ردیابی ادعاهای او ما را به برخی پایگاه های رتبه بندی بین المللی رساند که اعداد و ارقامش با آنچه او مطرح کرده همخوانی دارد.

ادعای پایگاه های بین المللی

سایت های مختلفی رده بندی کشورها را از نظر آی. کیو منتشر می کنند؛ از آن جمله، گزارش پایگاه world population review است که ادعا می کند میانگین آی. کیو ایرانیها ۸۴ است؛ همان عددی که محمدبیگی به آن اشاره نموده است. با این عدد، ایران در میان ۱۸۳ کشور جهان در رتبه ۱۱۰ قرار گرفته است. این پایگاه همین طور ۱۰ کشور دارای بالاترین میانگین ضریب هوشی جهان را بدین سان معرفی کرده است: هنگ کنگ، سنگاپور، کره جنوبی، چین، ژاپن، تایوان، ایتالیا، سوئیس، مغولستان و ایسلند که ضریب های هوشی بین ۱۰۱ تا ۱۰۸ داشته اند. همین طور طبق این گزارش، آی. کیوی برخی دیگر از کشورها به این شرح است: هلند: ۱۰۰، انگلستان: ۱۰۰، سوئد: ۹۹، کانادا: ۹۹، آلمان: ۹۹، اسپانیا: ۹۸، فرانسه: ۹۸، آمریکا: ۹۸، روسیه: ۹۷.

البته طبق این گزارش، فاکتورهای مختلفی برای تعیین میانگین ضریب هوشی کشورها ملاک قرار می گیرد؛ همچون نمرات آزمون های استاندارد، میانگین ضریب هوشی ساکنان یک منطقه، سطح سواد و تحصیلات و شاخص سرمایه اطلاعاتی.

آی. کیو چیست؟

باید این را هم بدانیم که تعریف ضریب هوشی یا همان آی. کیو چیست؛ ضریب هوشی هر فرد معیاری برای سنجش توانایی در استدلال و حل مشکلات است و این طور محاسبه می شود: «سن عقلی تقسیم بر سن تقویمی، ضربدر ۱۰۰» (سن عقلی بوسیله برخی آزمون ها و سنجش ها محاسبه می شود). با این فرمول، دسته بندی هایی برای ارزیابی ضریب هوشی صورت می گیرد:

نابغه سرآمد: آی. کیو ۱۶۰ و بالاتر

نابغه: آی. کیو ۱۴۵ تا ۱۵۹

تیزهوش: آی. کیو ۱۳۰ تا ۱۴۴

باهوش: آی. کیو ۱۲۰ تا ۱۲۹

متوسط قوی: آی. کیو ۱۱۰ تا ۱۱۹

متوسط: آی. کیو ۹۰ تا ۱۰۹

مرزی: آی. کیو ۷۰ تا ۸۹

آموزش پذیر: آی. کیو ۵۰ تا ۶۹

تربیت پذیر: آی. کیو ۲۶ تا ۴۹

حمایت پذیر: آی. کیو ۲۵ و پایین تر.

به هیچ وجه قبول نداریم

اما باتوجه به اظهارات نماینده مجلس و همین طور اطلاعات این پایگاه های بین المللی، دو سوال مهم وجود دارد:

* این ارزیابی ها چقدر معتبر است؟

* آیا واقعا مهاجرت نخبگان و خودداری آنها از فرزندآوری موجب کاهش ذخیره ژنتیکی کشور می شود؟

این سوال ها را با پروفسور علی کرمی مطرح می کنم و او توضیحاتی در این زمینه ارائه می کند. پروفسور کرمی، متخصص بیوتکنولوژی پزشکی و فوق تخصص مهندسی ژنتیک است و مدارک عالی تحصیلی خودرا از آمریکا و دانمارک ستاندن کرده است. وی در پاسخ به سوال اول من می گوید: «به هیچ وجه این رده بندی پایگاه های خارجی را قبول نداریم و معتقدیم این پایگاه ها تحت کنترل برخی سازمان ها فعالیت می نمایند و تلاششان این است که کشور ایران را جزو کشورهای دارای ضریب هوشی متوسط به پایین نشان دهند».

البته او برای این ادعای خود استدلال هایی هم دارد؛ مثل افزایش قابل توجه تعداد اختراعات، مقالات، ضریب هوشی جوانان نسل امروز، شرکت های دانش بنیان گوناگون و....

کرمی بر این مهم نیز تاکید دارد که «نقطه ضعف ما در کشور، نداشتن پایگاه های مرجع داخلی دراین زمینه هاست بنا بر این متاسفانه برخی پایگاه های خارجی سند اظهارنظرها و تصمیم گیری ها می شود».

قطعی نبودن تاثیر وراثت؛ قطعی بودن تاثیر محیط و آموزش

پاسخ پروفسور کرمی به سوال دوم من هم این است: «نمی توانیم بطور قطعی بگوییم که مهاجرت برخی از نخبگان موجب کاهش ذخایر ژنتیکی کشور می شود، چونکه در کنار این مهاجرت ها، بسیاری از نخبگان هم به کشور بازمی گردند و بدین سبب ارزیابی دقیق این مساله ممکن نیست. البته نکته مهم تر هم این است که هرچند انتقال هوش بوسیله وراثت رد نشده اما در هیچ کدام از تحقیقات جهانی نقش قطعی آن هم به اثبات نرسیده و حتی این مساله تایید شده است که آموزش و محیط تاثیر قطعی در ارتقای ضریب هوشی دارد».

آموزش و پرورشی که نخبه پرور نیست

اما این استاد دانشگاه در کنار تاکید بر دروغ بودن ادعاهای پایگاه های بین المللی می گوید: «باید این نکته را هم فراموش نکنیم که نظام آموزشی ما در مدارس به هیچ وجه نخبه پرور نبوده و حتی برخی ژن های بااستعداد را سرکوب هم کرده است. در کنار آن، بحران روند منفی جمعیت در کشور و رفتن به سمت کهنسالی را هم نباید فراموش نماییم. اینها موضوعات نگران کننده ای است که باید اصلاح گردد، در غیر این صورت گرفتار مشکلات بسیاری خواهیم شد».

منبع:

1399/10/22
15:19:54
0.0 / 5
1192
تگهای خبر: سایت , شركت , متخصص , نخبگان
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو