یادداشتی به قلم نظام بهرامی كمیل

آنها كه در را نیمه باز می گذارند

آنها كه در را نیمه باز می گذارند

جاوید شو: مشكل جامعه ایران آنهایی هستند كه در را نیمه باز گذاشته و به خیال خودشان از همه زرنگترند. از این شارلاتان ها در همه جا از بین سیاستمداران و مسئولان گرفته تا روشنفكران و اساتید دانشگاه هست.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، نظام بهرامی کمیل، جامعه شناس و منتقد فرهنگی و نویسنده کتاب هایی چون «گونه شناسی روشنفکران ایرانی»، «نام باوری»، «نظریه رسانه ها: جامعه شناسی ارتباطات»، «حوزه های جامعه شناسی»، «بینش ها و نظریه های جامعه شناسی»، «بررسی نسبت فرهنگ با تغییرات جمعیتی» و… در تازه ترین یادداشت خود به بحث درباره مواجهه کاسبان در روزهای تعطیلی دو هفته ای کشور برای مقابله با کرونا، پرداخته است. این یادداشت را در ادامه بخوانید:
«یکی از مشکلات بزرگ فرهنگی و اخلاقی جامعه ما وجود شارلاتان هایی است که در فضاهای مختلف مشغول بندبازی هستند. اگر در کشوری شرایط برزخی (بلاتکلیفی) زیاد باشد؛ یا قوانین و مقررات گوناگون و متناقض وجود داشته باشد و یا با اهمیت تر از همه شفافیت و قاطعیت وجود نداشته باشد؛ افراد به مرور زمان یاد می گیرند که از این شرایط سوء استفاده کنند و به بندبازهای خوبی تبدیل شوند.
مقامات دولتی اعلام نموده اند برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، فقط برخی اصناف و خدمات ضروری با رعایت شرایطی خاص اجازه فعالیت دارند. در این ایام روزی در سطح شهر قدم زدم تا بازخورد این دستورالعمل را ببینم. افراد در سه گروه اصلی جای می گرفتند:
۱. دسته اول که نسبتاً زیاد بودند با مسئولیت پذیری کامل؛ کرکره مغازه، واحد خدماتی یا کارگاه را پایین کشیده، چراغ ها را خاموش و درها را قفل کرده بودند. نه فروشنده ای بود نه خریداری؛ صددرصد تعطیل.
۲. دسته دوم که قلیل بودند بهر دلیلی به تصمیمات اتحاذ شده اهمیتی نداده و مانند گذشته و بدون هیچ تعارف و رودروایسی مشغول فعالیت بودند. کرونای چی کشک کی.
۳. دسته سوم که از دو گروه قبلی بیشتر بودند چراغ ها را خاموش اما در واحد تجاری یا خدماتی را نیمه باز گذاشته و مانند موش مشغول فعالیت بودند. در بعضی مغازه ها تابلوی «تعطیل است» دیده می شد اما صاحب مغازه با چشم و ابرو اشاره می کرد که بفرمائید داخل. خلاصه بسیاری از کاسبان در را نیمه باز گذاشته و مشغول کسب وکار بودند. بدیهی بود که اگر مأموران و بازرسان سر می رسیدند؛ شارلاتان های محترم بلافاصله صدتا قسم می خوردند که یه چیز جا گذاشته بودیم اومدیم ببریم و از این داستان ها.
تکلیف ما با گروه اول و دوم کاملاً مشخص است؛ مشکل جامعه ایران آنهایی هستند که در را نیمه باز گذاشته و به خیال خودشان از همه زرنگترند. از این شارلاتان ها در همه جا از بین سیاستمداران و مسئولان گرفته تا روشنفکران و اساتید دانشگاه هست.


منبع:

1399/09/12
14:46:39
5.0 / 5
994
تگهای خبر: خدمات , فرهنگ , كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو