رایزنی فرهنگی ایران در تفلیس خبر داد

گوچا چاپاریدزه شرق شناس مشهور گرجی درگذشت

گوچا چاپاریدزه شرق شناس مشهور گرجی درگذشت

جاوید شو: گوچا چاپاریدزه، شرق شناس و دیپلمات مشهور گرجی، 15 نوامبر 2020 برابر با یكشنبه 25 آبان 1399 در تفلیس از دنیا رفت.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، رایزنی فرهنگی ایران در گرجستان از درگذشت گوچا چاپاریدزه، شرقشناس و مورخ مشهور گرجی و از دیپلمات های فعال و پرکار این کشور آگاهی داد. چاپاریدزه متولد ۱۰ ژوئیه ۱۹۴۲ بود و سال ها ریاست مؤسسه آموزشی - علمی شرق شناسی، دانشکده علوم انسانی را بر عهده داشت. موضوع رساله دکتری وی «گرجستان و جهان اسلام در خاور نزدیک در سومین قرن سده های XII-XIII» بود که به سال ۱۹۹۴ از آن دفاع کرد.
چاپاریدزه به سال ۱۹۶۴ از دانشگاه دولتی تفلیس فارغ التحصیل شد. به سال ۱۹۶۸ به عضویت آکادمی علوم گرجستان پذیرفته شد و سالهای بعنوان پژوهشگر ارشد و برجسته مؤسسه شرق شناسی تسرتلی به کار اشتغال داشت. او میانه سالهای ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۳ مدیر مرکز فرهنگی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در دمشق بود.
این مورخ و دیپلمات سرشناس در میانه سالهای ۱۹۹۱-۱۹۹۸ معاون رئیس انستیتوی آسیا و آفریقا تفلیس، ریاست بخش های جدید و مدرن و قرون وسطایی انستیتوی مطالعات شرقی در سالهای ۱۹۹۵-۱۹۹۸ و ۲۰۰۴-۲۰۰۷ را بر عهده داشت. او از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴ بعنوان سفیر فوق العاده و نماینده تام الاختیار گرجستان در جمهوری عربی معصر فعالیت کرد. از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ ریاست دانشکده های شرق شناسی و علوم انسانی دانشگاه ایالتی ایوان جاواشیشویلی تفلیس را بر عهده داشت.
چاپاریدزه در سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ سفیر فوق العاده و تام الاختیار گرجستان در کویت و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس (عربستان سعودی، بحرین، قطر، عمان، امارات متحده عربی) بود و همین سمت را در سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ در کشورهای مصر و سوریه بر عهده داشت.


منبع:

1399/09/08
13:19:02
5.0 / 5
1024
تگهای خبر: فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو