آموزش زیرزمینی ملوانی و خلبانی!

آموزش زیرزمینی ملوانی و خلبانی!

جاوید شو: «لباس خواب داریم مدل پرستاری... یه بار بگیرید بپوشید... به شوهرت بگو امشب میخوام پرستارت باشم. ببین چه حسی بهش دست میده. لباس خواب داریم مدل خلبانی. یه بار بگیر به شوهرت بگو امشب میخوایم بریم تو آسمونا پرواز نماییم، منم خلبانت میشم. مدل ملوانی. بگیر بگو امشب میخوایم بریم تو دریاها شنا نماییم.»مابقی ماجرا را هم كه شنیده اید؛ قضیه «ولُ ول كردن و پروفسوری». چند روزی میگردد كه این صوت به ظاهر آموزشی درباره مسائل زناشویی در فضای مجازی دست به دست میگردد. هرچند این فایل صوتی قدیمی است اما بازنشر آن، موج جدیدی در فضای مجازی به راه انداخته و دستمایه طنز كاربران شده است. خیلی ها آنرا منسوب به یك «خانم جلسه ای» می دانند و آنرا با این عنوان در فضای مجازی بازنشر می كنند اما واقعیت این است كه هیچ سندی در خصوص اینكه این سخنرانی در چه مجلسی انجام شده است و صاحب صدا چه كاره است، وجود ندارد.

آنچه كه از این فایل صوتی كوتاه برمی آید، این است كه یك خانم نسبتا جوان، در حال آموزش مسائل جنسی به خانم های دیگر است؛ آموزشی كه هیچ گزاره علمی و كارشناسی در آن وجود ندارد. او خانم ها را ترغیب به تنوع در پوشش و پوشیدن لباس های پرستاری، خلبانی و ملوانی برای همسرانشان می كند و یك آرایش نامتعارف را به خانم های مخاطبش یاد می دهد كه به قول خودش این خانم ها بروند و چشم شوهرانشان را پر كنند!

اما انتشار چنین صوتی، بیشتر از اینكه جنبه طنز داشته باشد، چند پرسش جدی را به ذهن متبادر می كند. اول اینكه چرا آموزش مسائل جنسی در كشور ما به جای اینكه جنبه رسمی داشته باشد تا این حد غیر رسمی و زیرزمینی است؟ چرا افراد به جای اینكه به تراپیست های حرفه ای بازگشت كنند، سراغ افراد بی تجربه می روند؟ چرا در ایران خانم ها بیشتر به دنبال آموزش مسائل جنسی می روند و آقایان كمتر دلیلی برای آموزش می بینند؟ در نهایت اینكه وقتی ما نیاز به آموزش درباره مسائل جنسی را در خودمان حس می نماییم، باید دقیقا به چه افرادی بازگشت كنیم؟

دكتر مرجان علی قارداشی - روانشناس - در این باره به ایسنا می گوید: «درست و غلط بودن آموزش مسائل جنسی در ایران خودش یك مقوله گنگ برای ماست. چون از رابطه ای صحبت می نماییم كه در قالب ازدواج بسیار درست و در غیر این صورت بسیار غلط است. ما در ایران برای این مساله یك مرز قانونی و مذهبی داریم. آموزش های جنسی ما در مشاوره های پیش از ازدواج خلاصه میگردد كه در واقع بیشتر یك كلاس آموزش پیشگیری های جنسی است. متخصصان هر وقت خواسته اند كلاس های آموزش مسائل جنسی برگزار كنند، این سوءتفاهم پیش آمده است كه آنها می خواهند بی بند و باری را ترویج دهند. برای همین هیچ وقت عملی نشده است. در نتیجه ما به جای اینكه آموزش های عمومی داشته باشیم، این مساله را به اتاق های مشاوره برده ایم.»

او ادامه می دهد: «در واقع در كشور ما نه هیچ وقت فضایی برای این آموزش وجود داشته و نه مخاطبی بوده كه آماده شنیدن باشد. بدین سبب این آموزش در حد مشاوره های زنانه متوقف شده است. این در شرایطی است كه من بعنوان متخصص نیاز دارم برای مشاوره و آموزش، زن و شوهر را در كنار یكدیگر داشته باشم تا هم سوال هایشان را به صورت همزمان بشنوم و هم بتوانم همزمان به هر دوی آنها پاسخ بدهم اما اساسا آقایان ایرانی دوست ندارند كه خانمشان با یك روانشناس مرد درباره این مسائل صحبت كند. بر عكسش هم وجود دارد. خانم هایی هم هستند كه دوست ندارند شوهرشان از طرف یك روانشناس خانم این آموزش را ببیند. بدین سبب عملا چنین فضاهای آموزشی از فرهنگ ما دور است و ما هنوز در این باره مسئله داریم.»

این روانشناس توضیح می دهد: «زنان و مردان ما باید توجیه شوند كه آموزش مسائل جنسی، آموزش «پورن» نیست كه ما خجالت بكشیم راجع به آن صحبت كنیم؛ بلكه یك تخصص رفتاری است. ما داریم راجع به رابطه دو انسان صحبت می نماییم. همانطور كه روابط دو انسان در همه سطوح مثل همسرداری، تربیت فرزند و... آموزش داده می شود، این مساله هم سطحی از رابطه است اما متاسفانه ما به این سطح از رابطه مثل یك خط قرمز نگاه می نماییم. مردم درباره آموزش مسائل جنسی احساس نیاز می كنند اما هنوز آمادگی لازم برای آموزش دیدن را ندارند. ما باید یاد بگیریم كه این موضوع، سطحی از رابطه دو انسان بالغ محسوب می شود؛ نه پورن است و نه طنز و دستمایه شوخی و خنده.»

علی قارداشی در پاسخ به این پرسش كه آموزش های غیر رسمی مثل فایل صوتی مذكور تا چه حد لطمه زننده هستند، می گوید: «معلوم است كه لطمه زننده هستند. من خانمی را می شناسم كه لیسانس روانشناسی صنعتی دارد و اسم خودش را گذاشته «خانم دكتر» و برای خانم ها سمینار برگزار می نماید و آموزش می دهد. یا همین خانمی كه صدایش پخش شده و به خانم های دیگر آموزش می دهد. دلیل آسیبش اینجاست كه این افراد غیرمتخصص، آموزش جنسی را متمركز بر زن می دانند. چون آنها خودشان تحت تاثیر یك فضای رسانه ای هستند كه همیشه زن را كالای جنسی دیده است. این دقیقا فضایی است كه در صنعت پورن هم حاكم است اما واقعیت این است كه فضای زن و شوهر را نباید با چنین شاخص هایی سنجید. در یك فضای خانوادگی رابطه بین یك زوج تقسیم میگردد و هردوی آنها مسئول رابطه شان هستند. در كشورهای پیشرفته این مساله بین زن و مرد مساوی است. یعنی مرد هم موظف است آموزش جنسی ببیند و دنبال چاره باشد. در این كشورها رابطه فقط متمركز بر زن نیست.»

او ادامه می دهد: «این دوستان پكیج فروشِ غیرمتخصص ما در آموزش هایشان به خانم ها می گویند كه صفر تا صد رابطه فقط توی زن هستی! برای همین به آنها می گوید كه یك شب پرستار شو، یك شب خلبان شو، یك شب ملوان شو و.... آیا مردهای ما اصلا بدن زن را می شناسند؟ این آموزش ها اشتباهند و این تجویزها بسیار زشت هستند. من بازگشت كننده ای داشتم كه با این ترویج های زشت و اشتباه، مسیر نادرستی رفته بود و زندگی اش در آستانه فروپاشی بود.»

از خانم علی قارداشی می پرسیم كه پیشنهادش برای زوج هایی كه تمایل به آموزش دیدن دارند اما راهش را بلد نیستند، چیست؟ می گوید: «بارها از ارگان های مربوطه خواستیم به ما اجازه برگزاری جلساتی را بدهند كه حضور مردم در این جلسات شرط و شروط برای افراد نداشته باشد و مجردها هم بتوانند در این كلاس ها شركت نمایند. شناخت و آگاهی خیلی مهم می باشد. سن بلوغ در كشور ما پایین آمده و آموزش جنسی باید از زمانی كه هورمون های جنسی فعال می شوند، شروع شود. بچه های ما از ۱۲ سالگی نسبت به مسائل جنسی آگاه می شوند اما آموزش های رسمی ما تازه از ۲۵ سالگی شروع میگردد. اساسا آموزشی كه ما به بچه ۱۲ ساله می دهیم، آموزش متفاوتی است. مثل بچه ای كه تازه سر كلاس اول نشسته است. این به نفع همه مردم است.»

او ادامه می دهد: «خانم ها و آقایان ما اگر تمایل به آموزش دارند و فكر می كنند باید شخصی آنها را آگاه كند، می توانند به متخصص سكس تراپ بازگشت كنند. «سكس تراپ» شخصی است كه بلد است مشكلات موجود در روابط جنسی را حل كند. این افراد در كلینیك ها كار می كنند. پس خانم ها برای مسائل جنسی نه لازم است به متخصص زنان بازگشت كنند و نه ارولوژیست. سكس تراپ ها رفتار جنسی را به شما آموزش می دهند.»

این روانشناس درانتها اظهار داشت: «ما آرزو داشتیم كه این مسائل در چارچوب یك واحد دانشگاهی تدریس می شد تا آموزش جنسی از این فضای زیرزمینی غیرحرفه ای بیرون رود.»

ایسنا - سهیلا صدیقی

دبیر: حسام الدین قاموس مقدم
1397/10/30
13:29:05
5.0 / 5
5096
تگهای خبر: فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو