اگر كتاب تاریخی دوست دارید، مطالعه این ۸ كتاب را از دست ندهید

اگر كتاب تاریخی دوست دارید، مطالعه این ۸ كتاب را از دست ندهید

به گزارش جاوید شو خواندن كتاب­ های تاریخی برای خیلی از ما كار سختی و خسته­ كننده ­ای است اما برای كسانی كه به تاریخ علاقمندند بسیار جذاب است.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، خواندن کتاب های تاریخی برای خیلی از ما کار سختی و خسته کننده ای است. این کتاب ها معمولاً با زبانی دشوار و اعداد و سال ها و نامهای فراوان نوشته می شوند. اما این که بتوانیم از خلال داستانی جذاب و پر کشش اطلاعاتی تاریخی هم از اتفاقات مهم، شهرها و کشورها در دوران مختلف بدست آوریم اساسا پیشنهاد جذابی خواهد بود. داستان تاریخی به شکلی بین تاریخ و ادبیات قرار می گیرد.
جهان دیدگان و فرهیختگان، متفق القول اعتقاد دارند که مطالعه تاریخ برای همگان واجب است. این سفارش به مطالعه کتاب های تاریخی امکان دارد ریشه در آینه عبرت دانستن گذشتگان و بنای زندگی روی ارزش های والا باشد یا از دیدگاه سیاسی-اجتماعی مطرح شده و لازمه ارتقای جوامع بشری از هر حیث شناخته شود. برای علاقمندان به تاریخ و تاریخ جهان فرصت مناسبی است تا کتاب هایی مفید را تهیه کنند. کتاب های پیش رو از بهترین و مناسب ترین کتاب هایی در حوزه تاریخ جهان هستند که خواندشان سبب ایجاد ده ها پرسش و مسئله در ذهن مخاطب می شود.
۱. دو قرن سکوت، عبدالحسین زرین کوب
در کتاب «دو قرن سکوت» زرین کوب به دوره ای از تاریخ ایران پرداخته که به علت کمبود آثار و اسناد تاریخی تا قبل از او کمتر به آن پرداخته شده بود. این دوره شامل دو قرن پرتلاطم در تاریخ ایران است که از زمان ورود اسلام به ایران تا تشکیل حکومت طاهریان را در برمی گیرد اما عجیب آن که در ادبیات ما چندان به این عصر پرآشوب توجهی نشده است.
این کتاب هم همچون کتاب هایی بود که در زمان کوتاهی پس از چاپ به محبوبیت بالایی رسید و مدتی به همین خاطر در بازار کتاب نایاب شد. بعد از آن زرین کوب خود تصمیم به تجدیدنظر در متن کتاب گرفت و مدتی هم به این علت کتاب «دو قرن سکوت» نایاب شده بود. بعدتر این کتاب دوره ای از ممنوعیت چاپ را به خود دید و بالاخره امروز همچنان بعنوان یکی از کتاب های تاریخی محبوب به فروش می رسد، انواع کتاب تاریخی همچون کتاب دو قرن سکوت عبدالحسین زرین کوب به صورت کتاب صوتی در سایت های اینترنتی مربوطه موجود است.
۲. تمدن های عالم، فیلیپ آدلر
در باب اهمیت این کتاب همین بس که یک دوره فشرده تاریخ تمدنی و تاریخ جهانی با نگاهی قیاسی و تطبیقی برای شما در چنته دارد. چنین کتابی می تواند هم مقدمه مناسبی برای علاقمندان به تاریخ و تاریخ جهان باشد و هم منبع مناسبی برای آشنایی با تاریخ تمدن نگاری.
۳. تاریخ جهان، فیلیپ آرمستو

این کتاب می کوشد نگاهی بلندمدت به تحولات تاریخی جهان انسان های از اعصار ماقبل تاریخ تا قرن بیستم داشته باشد. همچون جامع ترین کتاب های «تاریخ جهان» در زبان فارسی با ترجمه ای خوب است و خصوصیت مهم آن دربرگرفتن تحولات محیط زیستی و اجتماعی و اقتصادی همگام با تحولات سیاسی است. حتما یکی از گزینه های دانشجویان رشته تاریخ جهان و علاقمندان به تاریخ تمدن باید خواندن این کتاب بی نظیر باشد.
۴. تاریخ تمام و کمال جهان، سارا برتون
داستان رمان تاریخ تمام و کمال جهان روایت یک کودک از رویدادهای جهان بخصوص تاریخ بریتانیا است. معلم سَمیوئِل استیوارت به آنها تحقیقی درباره ی تاریخ جهان محول می کند. این دانش آموز نه ساله، با زبانی شیرین و با طنز کودکانه، برداشت خویش را از تاریخ و بازماندگان آن توصیف می کند. کتاب با نامه معلم سَمیوئِل به مادرش در خصوص انتخاب بهترین گزارش شروع می شود. دکتر سارا برتون نگارش این کتاب تاریخی طنز را بر عهده داشته است. برای دانلود یا خرید آنلاین کتاب تاریخ تمام و کمال جهان از سارا بر تون به سایت ها و فروشگاه های اینترنتی رجوع کنید.
۵. بینوایان، ویکتور هوگو
کمتر کسی پیدا می شود که به طریقی با این کتاب آشنا نباشد. کتاب بینوایان شاهکار ویکتور هوگو است که در سال ۱۸۶۲ منتشر گردید. این رمان به معنای واقعی کلمه غذای کاملی برای روح انسان است. کتابی که بدون تردید ازجمله ماندگارترین رمان هایی خواهد بود که به عمر خود می توانید بخوانید.
کتاب بینوایان به صورت سوم شخص روایت می شود و در آن نویسنده زمان به جلو و عقب می کشد و ماجراهای مختلف را روایت می کند. ویکتور هوگو ۱۷ سال را صرف نوشتن این اثر برجسته کرده است.
کتاب بینوایان، اثر بی نظیر ویکتور هوگو، از رمان هایی است که هر بار خواندنش حرف هایی تازه برای گفتن دارد و هر بار هم احساسات مخاطبش را بر می انگیزد. ویکتور هوگو مهم ترین مقطع تاریخ فرانسه را در رمانی با شخصیت های زنده به تصویر کشیده است. نگاه ها و نفس های ژان وارژان و رنجیدگی و شوریدگی کوزت را می شود در سطرسطر کتاب حس کرد.
۶. ایران باستان، حسن پیرنیا
کتاب ایران باستان اولین کتابی است که وقایع ایران قبل از اسلام را به شیوه علمی و بر مبنای مستندات و کشفیات باستان شناسی، همراه با تاریخ و فرهنگ گذشته دیگر ممالک مهم دنیا عرضه و بررسی می کند.
این کتاب دایره المعارفی است در باب تمدن گذشته کشورهای مختلف و مهم دنیا بخصوص یونان، روم، سوریه، مصر، عربستان، میان رود، هند و… بگونه ای که هنگام مطالعه آن تنها با تاریخ و سرگذشت سلسله های ایرانی نظیر هخامنشی، ماد، اشکانی و سلسله یونانی سلوکی آشنا نمی شویم، بلکه در زمینه تاریخ خاورمیانه امروز و یونان باستان اطلاعات ارزشمندی کسب می نماییم.
موضوع این کتاب چنان که اسم آن می نماید، تاریخ ایران قدیم است. برای حصول این مقصود در بادی امر چنین به نظر می آمد که باید کتاب را موافق ادوار به قسمت هایی تقسیم کرده به شرح وقایع و حوادث هر قسمت مرتباً پرداخت و پیش رفت؛ ولی بعد از قدری تأمّل در تعقیب این نظر تردید حاصل شد، چونکه ایران قدیم در یکی از دوره های عمر خود به ترتیب تاریخی اولین دولت جهانی به شمار می رفت و مشرق قدیم را شامل بود.

۷. قهرمانان تاریخ، ویل دورانت
ویل دورانت در آخرین اثرش یعنی کتاب قهرمانان تاریخ: خلاصه کتاب بزرگ تاریخ تمدن، بدون هیچ ترسی از مسائلی مانند جنسیت، سیاست و دین که اغلب مورخان یا خجالت می کشند از آنها حرف بزنند یا به اختصار از آنها می گذرند صحبت می کند. در این کتاب، تاریخ مختصر تمدن را از دوران باستان تا سحرگاه عصر مدرن خواهید خواند، دورانی که درس های خیلی از پیشینیان برای آیندگان دارد و عبرت آموز است.
ویل دورانت، برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر، چهار سال پیش از مرگش کتابی را آغاز می کند که جز آخرین آثارش بود. این کتاب سبب به وجود آوردن آرزویی در دلش شد که برای همسر و دخترش مطرح نمود، او می خواست خلاصه ای از بهترین کتابش یعنی تاریخ تمدن را عرضه نماید.
این لیست از کنفسیوس تا لی پو و از آبراهام لینکلن تا والت ویتمن را شامل می شد. اندیشه های وی نه تنها بسیار فراتر از یک اجرا پیش رفت، بلکه به فردی معمولی هم این امکان را داد که از دستاوردها و زندگی مردان و زنان بزرگ تاریخ، مستقیماً از زبان ویل و آریل دورانت، آگاه شود.
۸. جنگ و صلح، لئو تولستوی
«جنگ و صلح»، نه تنها مشهورترین اثر «لئو تولستوی»، نویسنده روس، که یکی از بزرگ ترین آثار ادبیات روس و از مهم ترین رمان های ادبیات جهان به حساب می آید که در سال ۱۸۶۹ میلادی نوشته شده است. در این رمان طولانی بیشتر از ۵۸۰ شخصیت با دقت توصیف شده اند و یکی از معتبرترین منابع تحقیق و بررسی در تاریخ سیاسی و اجتماعی قرن نوزدهم روسیه است که به شرح مقاومت روس ها در مقابل حمله ی سپاه ناپلئون بناپارت می پردازد. منتقدان ادبی «جنگ و صلح» را یکی از بزرگ ترین رمان های جهان می دانند.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1399/08/21
22:24:37
5.0 / 5
1632
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو