برای نخستین بار در كشور؛

محقق اصفهانی موفق به تهیه نخ الیاف بازالت از سنگ معدنی شد

محقق اصفهانی موفق به تهیه نخ الیاف بازالت از سنگ معدنی شد

جاوید شو: اصفهان یك پژوهشگر اصفهانی برای اولین بار در كشور موفق به طراحی و ساخت نخ الیاف بازالت از سنگ معدنی بازالت شده است كه به علت خاصیت های برجسته این محصول در طیف وسیعی از صنایع كاربرد داشته و با ساخت این محصول در كشور می توان جلوی واردات آنرا گرفت.روح الله غلامی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه در دوران دانشجویی، چند طرح کارآفرینانه انجام داده است، اظهار نمود: در طرح تحقیقاتی رساله برای اولین بار در کشور طرحی در مورد تهیه نخ الیاف بازالت از سنگ بازالت را بررسی کردم که باتوجه به برتری های این نمونه نخ و اینکه تابحال در کشور تولید نشده می توانند باعث خودکفایی کشور در این عرصه شود.

وی اضافه کرد: سنگ بازالت در معادن چند کشور یافت می شود و ایران همچون کشورهای دارای این سنگ معدنی است که تابحال این سنگ استخراج و به صورت پودرسنگ به خارج از کشور صادر می شد و یا اینکه از خود سنگ بعنوان تزیین در صنایع ساختمانی استفاده می شود، اما با عنایت به مزیت های نخ سنگ بازالت می توان از آن در صنایع مختلف بهره برد.

این دانش آموخته رشته مهندسی فناوری مکانیک-ماشین افزار در دانشگاه علمی کاربردی مرکز ذوب آهن اصفهان، توضیح داد: ساخت نخ الیاف بازالت در خارج از کشور انجام شده، اما روش دسترسی به آن در جایی عنوان نشده بود، برای مثال در کشور اوکراین این نخ تولید می شود و در صنعت هواپیماسازی کشور واردات این محصول از کشورهای خارجی انجام می شود.

غلامی افزود: همچون برتری های الیاف بازالتی مقاومت حرارتی بالا، اشتعال پذیری کم، افت کم عملکرد و استقامت در دماهای بالا و همینطور در رطوبت زیاد، مقاومت سایشی و کششی، خصوصیت های دی الکتریکی بالا است که باعث می شود در صنایع مختلفی همچون صنایع هوایی برای ساخت کامپوزیت صنعت هواپیماسازی، صنایع راه سازی برای ساخت گاردریل، در آتش نشانی برای تولید لباس های آتش نشانی و برای ساخت لوازم ورزشی مانند اسکیت، دوچرخه و... بهره برد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان آرمان صنعت در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، اضافه کرد: این سنگ چگالی پایینی دارد و نسبت آن به سنگ های دیگر یک به ۱۰ است، در نتیجه نخ و الیاف آن هم بسیار سبک می شود. حالا نمونه این نخ به صورت آزمایشگاهی تولید شده است.

غلامی خاطرنشان کرد: چند طرح دیگر در زمینه ساخت قطعات نظامی، قطعات پیچیده و قطعاتی که تابحال وارداتی بوده را در هم دست اقدام داریم و یکی دیگر از طرح های کارآفرینانه انجام شده، طرح راه اندازی، هادی نورد ریل در ذوب آهن اصفهان است که با همکاری متخصصین ذوب آهن انجام شده است.

وی توضیح داد: در این طرح با کمک نرم افزارهای کامپیوتری، برخی بروزرسانی دستگاه های تولید هادی ریل برای ذوب آهن انجام و نمونه فولادی هادی ریل ساخته شد که بعد از نصب و رفع مشکلات آن به تولید انبوه این محصول اقدام کردیم.

این کارآفرین در مورد چالش های پیش روی کارآفرینان، اظهار داشت: یکی از دغدغه های یک کارآفرین هزینه ها و جبران آنها است که ذهن کارآفرین را مشغول می کند، اگر تأمین هزینه ها از روی دوش کارآفرین برداشته شود، افراد می توانند تنها بر روی کار متمرکز شوند و بطور قطع نتیجه بهتری خواهند گرفت.

وی تصریح کرد: در این حوزه دانشگاه قول همکاری و حمایت مالی داده و منتظر پشتیبانی از سوی دانشگاه هستم که اگر این حمایت ها صورت گیرد، بهتر می توانم بر روی کار متمرکز شوم.

منبع:

1399/07/30
22:52:21
5.0 / 5
1618
تگهای خبر: دستگاه , شركت , صنعت , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو