رئیس پژوهشگاه ابن سینا مطرح كرد

راهكاری برای تأمین لبنیات پرچرب كشور

راهكاری برای تأمین لبنیات پرچرب كشور

رئیس پژوهشگاه ابن سینا درباره تأثیر گسترش تكثیر گاوهای نژاد برتر بر كاهش قیمت مواد لبنی و همچون كره اظهار داشت: اگر بخواهیم كره را وارد نكنیم و كره ی مورد نیاز را از موجودی كشور تأمین نماییم، باید ذائقه مردم را عوض نماییم. یعنی مردم به جای ماست و شیر پرچرب نمونه ی كم چرب آنرا مصرف كنند و چربی شیر موجود به كره تبدیل گردد. از آن جایی كه چربی نژاد هلشتاین در حد سه تا چهار درصد است، اگر نژاد جرزی جایگزین هلشتاین شود یا از شیر گاومیش استفاده گردد كه چربی بیشتری نسبت به نژاد ˮجرزیˮ دارد بخشی از چربی شیر برای كره و خامه تأمین می شود می شود و شیر پرچرب مصرفی خانواده ها هم فراهم می شود.


دکتر محمدرضا صادقی در گفتگو با ایسنا، درباره نقش گسترش تکثیر گاوهای نژاد برتر در مقابله با افزایش قیمت لبنیات همچون کره اظهار داشت: این امر در کوتاه مدت تغییری ایجاد نمی نماید. گاوهایی که در مزرعه ی مشترک میان پژوهشگاه ابن سینا و سازمان اوقاف پرورش داده می شود، نژاد "جرزی" و "سمینتال" هستند که میزان چربی موجود در شیر نژاد "جرزی" حدودا پنج تا هفت درصد است و نسبت به چربی شیر نژاد رایج هلشتاین بیشتر است. ظرفیت تولید این مجموعه در سال ۱۰حداقل هزار عدد جنین است، در حالیکه تعداد گاو هلشتاین موجود در کشور شاید نزدیک به پنج میلیون رأس باشد. هم اکنون سهم اصلی شیر کشور را نژاد هلشتاین تأمین می کند. میزان چربی موجود در این شیر سه تا چهار درصد است و در نتیجه میزان کره ای که از این شیر استخراج می شود، نمی تواند نیاز کشور را رفع کند.
صادقی افزود: می توان احتیاج به کره را از نژاد هولشتاین مرتفع کرد، اما وقتی ذائقه خانواده ها را در نظر بگیرید می بینید که گرایش زیادی به شیر، ماست و دوغ پرچرب وجود دارد. کارخانه لبنیاتی هم برای افزایش فروش سود خود ترجیح می دهد به جای این که کره و خامه شیر خریداری شده از دامدار را برای تولید کره استفاده نماید، آنرا به ماست و کشک پرچرب و خامه تبدیل کند و در اختیار مشتری قرار دهد.
رئیس پژوهشگاه ابن سینا بیان نمود: اگر بخواهیم کره را وارد نکنیم و کره مورد نیاز را از موجودی کشور تأمین نماییم، باید ذائقه مردم را عوض نماییم. یعنی مردم به جای ماست و شیر پرچرب نمونهی کم چرب آنرا مصرف کنند و چربی شیر موجود به کره تبدیل گردد. از آن جایی که چربی نژاد هلشتاین در حد سه تا چهار درصد است، اگر نژاد "جرزی" جایگزین هلشتاین شود یا از شیر گاومیش استفاده گردد که چربی بیشتری از نژاد جرزی دارد بخشی از چربی شیر برای کره و خامه تأمین می شود می شود و شیر پرچرب مصرفی خانواده ها هم فراهم می شود.
صادقی با بیان این که جایگزین شدن یک نژاد با نژاد دیگر به زمانی طولانی نیاز دارد، اظهار داشت: به مدت پنجاه سال طول کشیده که نژاد هلشتاین در ایران تثبیت، تکثیر و بومی شود. هم اکنون اگر بخواهیم نژاد هلشتاین را با نژاد برتر دیگری جایگزین نماییم با تمام تلاشی که جهاد دانشگاهی و اوقاف و دیگر شرکت ها انجام دهند، به یک روند نسبتاً طولانی مدت نیاز داریم.
وی با اشاره به این که در دامداری صنعتی، ایجاد تغییر در نژاد، ژنتیک و بسیاری دیگر از فاکتورها به سادگی انجام می شود، تصریح کرد: وقتی بخش عمده ای از دامداری کشور به شکل سنتی است و دامدار چند رأس محدود گاو دارد و شاخصهای دامداری مدرن در آن وجود ندارد، ایجاد تغییر دشوار است. هر چه سریع تر جایگزینی نژاد هلشتاین با نژادهای برتر را آغاز نماییم به نفع کشور و آینده است. باید دامی برای کشور انتخاب گردد که تولید شیر و گوشت و فرآورده های مختلف آن بیشتر باشد. در عین حال، نهاده های دامی کمتری نسبت به دام بومی ما مصرف کند. کشور ما یک کشور نیمه خشک است و آب کمی برای مصارف کشاورزی و دامپروری وجود دارد. افزون بر آن، آب کافی برای تأمین علوفه هم وجود ندارد. باید دامی داشته باشیم که بتواند با پایین ترین میزان مصرف نهاده ها، بیشترین بهره وری را داشته باشد.
رئیس پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به ضرورت پرورش دام های بومی هر استان اظهار داشت: از آن جا که بخش نسبتا زیادی از کشور ما را بیابان تشکیل می دهد، شاید شتر دامی باشد که با پایین ترین میزان استفاده از نهاده های دامی وارداتی بتواند بهره وری خوبی داشته باشد. بنابراین ما می توانیم بخشی از هزینه را صرف تکثیر و اصلاح نژاد شترهای بومی نماییم تا بتوانیم شترداری را به صورت صنعتی انجام دهیم. با یک برنامه هماهنگ، می توانیم ذائقه مردم را به تدریج تغییر دهیم و استفاده از فرآورده های شتر را جا بیندازیم. همچنین، استان خوزستان هم در زمینه پرورش گاومیش دارای مزیت نسبی است که می توان از شرایط و امکانات آن استان برای توسعه پرورش این دام بهره برد.
او در آخر در مورد آمادگی پژوهشگاه ابن سینا با دیگر نهادها درباره تکثیر دام های نژاد برتر اظهار داشت: همکاری پژوهشگاه ابن سینا با اوقاف حالا درقالب یک شرکت دانش بنیان مشترک بین جهاد دانشگاهی و سازمان اوقاف ادامه دارد و اگر سازمان های دیگر و یا بخش خصوصی سرمایه گذاری کنند می توانند جنین گاوهای نژاد برتر که توسط این شرکت دانش بنیان تولید می شود را به گاوهای مزارع منتقل نموده و گوساله هایی را که متولد می شوند، در سطح کشور توزیع کنند.1399/07/27
11:52:03
5.0 / 5
1674
تگهای خبر: برنامه , شركت , صنعت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو