گزارش مهر از بیشكك؛

تاریخچه و اهداف میكرورایون ها

تاریخچه و اهداف میكرورایون ها

به گزارش جاوید شو میكرو رایون واحد انتخابی در برنامه ریزی منطقه ای واحدهای مسكونی در شهرهای شوروی سابق است كه تا حدودی با واحدهای خودیار-محله در شهرك های جدید انگلیسی برابری می كند.



خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ: رایزنی فرهنگی ایران در قرقیزستان در گزارشی که اخیرا برای ما ارسال کرده، می گوید میکرو رایون واحد انتخابی در برنامه ریزی منطقه ای واحدهای مسکونی در شهرهای شوروی سابق است که تا حدودی با واحدهای خودیار-محله در شهرک های جدید انگلیسی برابری می کند. فکر و ایده اولیه ایجاد میکرورایون ها به دهه ۱۹۳۰ میلادی بر می گردد، اما شکل گیری و تاسیس آنها عملاً از سال ۱۹۵۸ میلادی به بعد صورت گرفته است.
شهر پیشپک- فرونزه – بیشکک امروزی (هر سه یک شهر را تشکیل می دهند) در تاریخ ۲۹ آوریل سال ۱۹۸۷ میلادی تاسیس شده است. اولین میکرورایون ها در بیشکک در اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی شکل گرفته است. در سال ۱۹۵۷ میلادی مصوبه ای در مورد اهمیت صنعتی سازی ساخت و ساز برای خانه دار شدن (تامین مسکن) مردم صادر شد. از آن زمان ساخت و ساز ساختمان های کم ارتفاع که در آن موقع در شهر بیشکک زیاد بود، ممنوع گردید. بدین سان نخستین میکرورایون ها در این شهر بوجود آمده است.
نخستین میکرورایون در شهر بیشکک؛ میکرورایون «باتانیک» بوده است. در سال ۱۹۸۶ میلادی در شهر بیشکک ۲۶ میکرورایون همچون «الام الدین»، «باتانیک»، «واستوک -۵»، «زاپاد -۱»، «میکرورایون های ۱ تا ۱۱»، «واستوک -۱»، «واستوک -۵» و «کاک-جار» برنامه ریزی و بوجود آمده است. میکرو رایون ۱۲ تنها میکرو راایون تاسیس شده در قرقیزستان دوره بعد از فروپاشی شورروی و قرقیزستان جدید می باشد.
اهداف ایجاد میکرورایون ها در شهر بیشکک عبارت بودند از: همراهی میان بخش های سکونتی و سازمان های خدماتی شهر در یک سطح محدود؛ تا توسعه شهری با اصول منطقی صورت می گیرد و دوم اینکه از نقطه نظر ایدئولوژی شوروی سابق؛ میکرورایون ها مطلوب ترین جامعه محلی به شمار می روند که در آنهاف خانواده ها روابط صمیمانه تری با هم برقرار می سازند.
در طراحی میکرورایون ها این فکر و ایده وجود داشت که تا حد ممکن هر نقطه شهر از لحاظ امکانات زیرساختی خودکفا باشند. افراد ساکن در آنها بتوانند به تمام مراکز؛ موسسات و خدمات مورد نیاز خود براحتی دسترسی داشته باشند. بخاطر همین بود که تمام امکانات و خدمات لازم برای هر میکرورایون شامل ساختمان های مسکونی، مدارس؛ مراکز و موسسات اجتماعی و فرهنگی و مغازه ها و فروشگاه ها به جز صنعتی در یک مکان پیشبینی شده بود.


منبع:

1399/07/26
13:45:46
5.0 / 5
1652
تگهای خبر: برنامه , خدمات , صنعت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو