در یك مطالعه بررسی شد

راهكاری برای درمان زخم های سوختگی

راهكاری برای درمان زخم های سوختگی

به گزارش جاوید شو كرم بابونه روند بهبودی زخم های سوختگی درجه دو را كوتاه تر می كند و می توان به از آن بعنوان درمان طبیعی جانبی این زخم ها استفاده نمود.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، سوختگی چهارمین ترومای شایع در سرتاسر جهان است و سبب مرگ، ناتوانی، درد و بروز مشکلات بسیاری می شود. آمارها نشان داده است که اغلب سوختگی ها کوچک هستند و می توانند به صورت سرپایی درمان شوند. بهبود سریع این زخم ها جزو اولویت های بهداشتی کشورها است.
از بین درمان های موضعی سوختگی؛ کرم سولفادیازین نقره یک درصد، دارویی رایج در درمان زخم های سوختگی در سرتاسر جهان است. از مزایای این کرم؛ سهولت مصرف، عدم ایجاد درد در هنگام مصرف و اثر ضد باکتری بالای آن است. ولی در کنار این مزایا، عوارضی هم مثل ایجاد اسکار کاذب، مسمومیت با نقره، مقاومت دارویی، احتمال عفونت ثانویه قارچی، افزایش رنگدانه سازی، تغییر رنگ پوست و... بوجود می آورد. مهم ترین مشکل آن تاخیر در التیام زخم های سوختگی سطحی است. به همین دلیل؛ ساخت دارویی جدید با عوارض کم تر در اولویت های پژوهشی قرار دارد.
در گذشته استفاده از گیاهان دارویی در درمان زخم های سوختگی مورد توجه بوده است. یکی از گیاهانی که در درمان این زخم ها مورد استفاده قرار می گرفته، گل بابونه اروپایی است.
از آن جا که در مورد تأثیر اثر بابونه بر روی ترمیم زخم سوختگی اطلاعات ضد و نقیضی وجود دارد، پژوهشگران اثر کرم بابونه و کرم سولفادیازین نقره را در مدت زمان ترمیم زخم مقایسه کردند.
در این مطالعه مهدی ابراهیمی و رضا دریابیگی، به همراه همکارانشان در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و بیمارستان امام موسی کاظم (ع) اصفهان مشارکت داشتند.
این مطالعه در سال ۱۳۹۶ بر روی ۷۴ بیمار رجوع کننده به درمانگاه سوانح سوختگی امام موسی کاظم (ع) اصفهان انجام شد.
بیماران واجد شرایط که در این پژوهش شرکت کردند؛ افراد ۱۸ تا ۵۰ ساله بودند که گرفتار سوختگی یک تا ۱۰ درصد بر اثر تماس با مایع داغ یا منبع حرارتی شده بوند و در کم تر از شش ساعت پس از زمان سوختگی به بیمارستان مراجعه نموده بودند. زخم این بیماران بدون تروما و عفونت بود و تنها در نواحی اندام ها و تنه قرار داشت. این افراد بیماری زمینه ای موثر بر روند ترمیم زخم نداشتند و از داروهای موثر بر این روند استفاده نمی کردند. همینطور عدم سوء مصرف مواد، عدم حاملگی و شاخص توده بدنی بین ۱۸.۵ تا ۳۰ از دیگر معیارهای شرکت در این پژوهش بود.
افراد شرکت کننده در این مطالعه در دو گروه قرار گرفتند و به صورت تصادفی به یک گروه کرم سولفادیازین نقره و به یک گروه کرم بابونه داده شد. هر دو کرم در تیوب های هم شکل و هم اندازه بسته بندی شده بودند.
روش پانسمان به این صورت بود که بعد از شستشوی زخم با سرم نرمال سالین، سطح زخم با گاز استریل کاملا خشک شد و سپس تمام زخم با کرم مورد نظر به ضخامت ۵ میلی متر پوشانده شد و توسط گاز استریل پانسمان سبک روی زخم گذاشته شد. پانسمان به صورت روزانه تا بهبودی کامل زخم تعویض می شد. همینطور برای پیشگیری، هر دو گروه بیماران آنتی بیوتیک خوراکی دریافت می کردند.
در زمان بهبودی بعد از تایید پزشک متخصص زمان ترمیم زخم ثبت می شد.
در طول مطالعه چهار نفر از گروه کرم سولفادیازین نقره و سه نفر از گروه کرم بابونه، به دلیل حساسیت دارویی به کرم و عدم رفتن به مرکز حذف شدند و در نهایت ۶۷ نفر مطالعه را به پایان رساندند.
در بررسی های این مطالعه مشخص شد که میانگین مدت زمان ترمیم زخم در گروه سولفادیازین نقره حدود ۱۰ روز (۱.۴۸±۱۰.۴۲) و در گروه بابونه حدود شش روز (۰.۹۶±۶.۲۶) است و میانگین مدت زمان ترمیم زخم در گروه کرم بابونه به صورت معنادار کم تر از گروه دیگر است.
در گروه بابونه سه نفر از افراد علایم حساسیت در ارتباط با مصرف کرم بابونه به صورت افزایش درد، ظاهر چرمی شکل و خارش نشان دادند که در گروه سولفادیازین نقره این عارضه دیده نشد. با این وجود این مورد نشان دهنده اختلاف آماری معناداری نبود.
بر مبنای یافته های به دست آمده از این مطالعه پژوهشگران می گویند: «کرم بابونه در مقایسه با کرم سولفادیازین نقره یک درصد زمان ترمیم سوختگی را کم کرده است. به همین خاطر می توان از آن بعنوان درمان طبیعی و موثر جانبی علاوه بر سولفادیازین نقره در درمان سوختگی های درجه دو سطحی استفاده کرد».
نتایج این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «پانسمان زخم سوختگی درجه دو با کرم بابونه و کرم سولفادیازین نقره؛ مقایسه اثرات آنها بر مدت ترمیم زخم؛ یک کارآزمایی بالینی تصادفی سه سو کور» در فصل نامه گیاهان دارویی وابسته به پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، انتشار یافته است.1399/07/21
14:43:06
5.0 / 5
1666
تگهای خبر: شركت , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو