در قالب نشستی با عنوان محرم امسال ؛

برنامه های اجراشده توسط یازده مداح تحلیل جامعه شناختی می شود

برنامه های اجراشده توسط یازده مداح تحلیل جامعه شناختی می شود

برنامه های اجرا شده توسط یازده مداح در روزهای عزاداری حسینی، در چارچوب نشستی با عنوان محرم امسال مورد تحلیل اجتماعی، فرهنگی، هنری و ادبی قرار می گیرد.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، در برنامه ای پژوهشی با عنوان «محرم امسال» که به همت گروه فرهنگ و هنر دانشکده فرهنگ و ارتباطات و نیز اندیشکده راهبردی اربعین دانشگاه امام صادق (ع) طراحی و اجرا می شود، مراسم و اشعار اجرا شده توسط یازده مداح مطرح کشور در محرمی که گذشت مورد تحلیل هنری، ادبی، اجتماعی و فرهنگی قرار می گیرد.
سید مجید امامی مدیر اندیشکده راهبردی اربعین در این زمینه اظهار داشت: نقش آفرینی گسترده و عمیق هیئت های عزاداری و ذاکران دوده در فضای فرهنگی و رسانه ای امروز کشور بر کسی پوشیده نیست. ‏ هیئت ها امروز به یکی از منابع اصلی و جریان ساز تولید محصولات رسانه ای و هنری و انتقال معنا و پیام در کشور و جهان اسلام تبدیل گشته اند. تنوع و تکثر آثار، استمرار و تولید زنده و رویداد محورانه محتوا، مشارکت عمومی مردمی در پروسه تولید و توزیع آثار، و برخورداری از گستره وسیع مخاطب، و تأثیرگذاری عمیق عاطفی و اعتقادی از خاصیت های مهم این جریان فرهنگی است.
وی اضافه کرد: «شعر» از ارکان اصلی شکل دهنده محتوای هیئت ها است و بسیاری آنرا ستون خیمه آئین های عزاداری تشیع به حساب می آورند. از طرف دیگر این آئین ها از مهمترین عرصه های ظهور و حضور شعر در زندگی مردم شمرده می شود و در چرخه استعدادیابی، آموزش، تمرین و تعالی خیلی از شاعران نقشی بی بدیل ایفا می کند.
امامی افزود: ‏ با توجه به این جایگاه و اهمیت فرهنگی و رسانه ای، جای نگاه کارشناسانه به شعر و مداحی های عاشورایی و بررسی ابعاد مختلف آن در فضای فرهنگی و دانشگاهی کشور بسیار خالی است. مطالعات هرچند محدود مناسک و آئین های شیعی تا حالا از تقلیل گرایی روش شناختی و تحمیل ذهن گرایی نظریه پردازان جامعه شناسی دین رنج برده است و گفت و گو و فحص میدانی از واقعیت این پدیده مهم هنری زیبایی شناختی و معنوی (توأمان) یعنی مداحی و روضه خوانی، سابقه اندکی دارد. برخی پژوهش ها و آثار نیز از عملکرد یا محتوای برخی شاعران نوگرا برای تثبیت خرده نظریات مناسکی شأن بهره برده اند و تتبع بی طرفانه کمتر دیده شده است.
وی در ادامه با اشاره به لزوم تدوین یک چارچوب نظری در حوزه پژوهش مناسک شیعی اظهار داشت: هرچند ما هنوز هم فاقد یک چارچوب نظری بومی و اسلامی برای مناسک پژوهی شیعی هستیم ولی مباحثه همدلانه و کارشناسی برمبنای محتوای زنده مناسک و هیئت امروز ایران، مقدمه ای برای پژوهش های بزرگ و الهام بخش بعدی است. این درحالی است که واقعیت اجتماعی جامعه ایران متأثر از کرونا و محدودسازی های احتیاطی اجتماعات، فشارهای اقتصادی و گذار فرهنگی و نسلی خاصی قرار دارد و بی گمان تعامل بین پدیده هنری معنوی مداحی با این شرایط قابل تحلیل است.
امامی اظهار داشت: ما بر آنیم در این مجموعه نشست ها گام های نخست در رفع این خلأ را برداریم و به تحلیل روزآمد محتوای ادبی و معرفتی عرضه شده توسط چند تن از مادحان پر مخاطب و رسانه ای بپردازیم. به همین دلیل شعر و محتوای مداحی مراسم محرم اخیر آقایان محمود کریمی، مهدی سلحشور، سعید و محمد حسین حدادیان، محمدرضا و حسین طاهری، سید مجید بنی فاطمه، میثم مطیعی، مهدی رسولی، محمدرضا بذری، رضا نریمانی، محمد رضا پویانفر و حنیف طاهری در گفت وگوهایی تخصصی مورد بحث قرار می گیرد.
مدیر اندیشکده راهبردی اربعین اظهار داشت: این جلسه ها با حضور دو کارشناس ادبی و نیز اجتماعی و با دبیری محمد مهدی سیار عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق در دوشنبه و چهارشنبه های هر هفته از ۱۴ مهرماه تا پنج هفته و به صورت برخط انجام می شود.
برنامه اول از نشست های «محرم امسال» با حضور سید مجید امامی بعنوان تحلیلگر فرهنگی و اجتماعی و حامد اهور بعنوان منتقد ادبی به بررسی اشعار خوانده شده سید مجید بنی فاطمه در محرم امسال می پردازد.

1399/07/16
14:17:45
5.0 / 5
1954
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو