بیانكا ماریا اسكارچا درگذشت

بیانكا ماریا اسكارچا درگذشت

پروفسور بیانكا ماریا اسكارچا اسلام شناس و ایران شناس ایتالیایی روز گذشته از دنیا رفت.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، خانم اسکارچیا در سال ۱۹۳۸ در ایتالیا متولد شد. او استاد بازنشسته اسلام شناسی دانشگاه سپینزا (epienza) در شهر رم و عضو هیأت تحریریه نشریه جئوپولتیکا (Geopolitica) است. او جزو نویسندگان کتاب تاریخ ایران کمبریج بود.
بیانکا سال ها در حوزه های تخصصی اسلام شناسی در شاخه اسلام سیاسی و بطور خاص، شیعه شناسی کار کرده بود و یکی از مهم ترین و بزرگترین شیعه شناس ایتالیایی شمرده می شود.
او چندسال روی امامزاده های زن در ایران و جهان تشیع تحقیقی را شروع کرد. وی در این پروژه اهتمام داشت ارج و احترام زن در اسلام به خصوص در مکتب شیعه را در سیر تاریخ نشان دهد.
همسر بیانکا ماریا اسکارچا، پروفسور جان روبرتو اسکارچا نیز یکی از ایران شناسان به نام ایتالیایی محسوب می شود. وی در جامعه علمی ایتالیا بعنوان متخصص زبان و ادبیات پارسی، تاریخ تمدن اسلامی، ادیان ایران و آسیای مرکزی و حقوق اسلامی شناخته شده است. تألیف بیش از ۲۸۶ کتاب و مقاله در حوزه های ایران شناسی و اسلام شناسی، و ترجمه گزیده ای از غزلیات حافظ در سال ۲۰۰۵ از دیگر کارهای او محسوب می شود. او به خاطر ترجمه حافظ جایزه ملی وزارت میراث و کارهای فرهنگی ایتالیا در سال ۲۰۰۵ را از آن خود کرد. چندسال پیش خانم بیانکا به دعوت مرکز فرهنگی شهر کتاب به ایران سفر کرد و در تهران و شیراز حضور داشت.
مرکز فرهنگی شهر کتاب درگذشت بیانکا ماریا اسکارچیا را تسلیت گفت.

1399/07/06
21:22:12
5.0 / 5
2200
تگهای خبر: ادبیات , سفر , فرهنگ , كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو