رایزنی فرهنگی ایران در پاریس خبر داد؛

آمار استفاده از صنایع فرهنگی در فرانسه بسیار بیشتر از قبل شده است

آمار استفاده از صنایع فرهنگی در فرانسه بسیار بیشتر از قبل شده است

آمارها نشان داده است كه فرانسویان در هیچ دوره ای مانند دوره حاضر از محصولات فرهنگی تا بدین حد استفاده نمی كردند.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ: رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه
در حوزه دیپلماسی عمومی و سیاست گذاری فرهنگی کشور فرانسه همواره انجام نظر سنجی های منظم و دوره ای و تحلیل های آماری وضع موجود از اهمیت بسزایی برخوردار بوده است. بگونه ای که غالب سیاست ها و خط مشی های اجرایی بر اساس گردآوری اطلاعات و داده های آماری حاصل از ارزیابی وضعیت موجود شکل می گیرد. در همین راستا، نتایج یک بررسی صورت گرفته در فرانسه از وجود تغییرات جدی بین سه نسل از فرانسویان در مورد مصرف محصولات فرهنگی در این کشور حکایت دارد.
در بخش هایی از این بررسی که در رسانه های فرانسه انتشار یافته، آمده است که در هیچ دوره ای فرانسویان مانند دوره حاضر از محصولات فرهنگی تا بدین حد استفاده نمی کردند. در بررسی یاد شده که به روی ۹ هزار و ۲۰۰ فرانسوی بالای ۱۵ سال صورت گرفته همینطور مشخص شده که تفاوت های فاحشی در رفتار آنها طی سال های مختلف در قبال محصولات فرهنگی (کتاب، نمایشنامه، سینما، موزه، ابنیه تاریخی، موسیقی، بازی های ویدئویی و …) وجود دارد.
جدول مقایسه ای تغییرات مصرف محصولات فرهنگی

به نوشته روزنامه لوموند نتایج کامل این بررسی که ۱۰ ژوئیه منتشر گردید از این حکایت دارد که هیچگاه اختلاف بین نسل ها در استفاده از محصولات فرهنگی تا بدین حد متفاوت نبوده است. در بخش های دیگری از این بررسی مشخص می شود که زنان بیشتر از مردان به مقوله فرهنگ توجه نشان می دهند.
همچنین نتایج این بررسی حاکی می باشد که افراد بالای ۶۰ سال سه برابر بیشتر از سایر گروه های سنی به نمایش های زنده و کنسرت موسیقی توجه نشان می دهند. بر عکس با ظهور تکنولوژی های جدید و هنرهای دیجیتالی در بخش های صوتی و تصویری این جوانان هستند که بیش ترین مصرف کنندگان فرهنگی این حوزه هستند و در این بخش مردان بیشتر از زنان فعال می باشند. در این بین نگرانی دست اندرکاران آن است که با عنایت به جایگزین شدن نسل نو به جای نسل های مسن از توجه به آنچه که فرهنگ کلاسیک نامیده می شود روز به روز کاسته شود و به علت همین مساله بقای فعالیتهای فرهنگ کلاسیک مورد تهدید واقع شود.


منبع:

1399/06/16
22:59:02
5.0 / 5
2978
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو